Salvator Mundi od Leonada da Vinciho: predaný za rekordných 450,3 milóna dolárov

Leonardo je umelcom, ktorý zostal v dialógu s každým ďalším umelcom, ktorý ho nasledoval – myslí si Warhol, ako aj Jean-Michel Basquiat – a tým je jeho práca absolútne nadčasová,“ povedal Loic Gouzer, spolupredseda povojnového a súčasného umenia Christie’s dňa 10. októbra.

Tip redakcie: Ušľachtilé a nadčasové šperky zo zlata, striebra a diamantov

Hneď na to bolo oznámené začlenenie ohromujúceho a asociatívneho diela Salvator Mundi (1500) – „Spasiteľ sveta“ do večerného predaja povojnového a súčasného umenia v New Yorku, ktorý sa mal konať dňa 15. novembra 2017. „Ako možno viete, na Christie’s chceme posunúť hranice. Radi by sme tak trochu zmenili veci.“

Očakávaná zmena nastala v stredu večer v centrále Rockefellerovho centra. O 19:45, po 20-minútovej licitácii bol drahocenný olej (katalóg Lot 9B) odklepnutý dražiteľom a globálnym prezidentom Christie’s Jussi Pylkkänenom vo výške 400 miliónov dolárov, čo predstavuje viac ako štvornásobok jeho nepublikovaného predbežného odhadu 100 miliónov dolárov. Táto cena ľahko prekonala predchádzajúci rekord v cenách umeleckých diel predávaných v aukcii – cenu za obraz Pabla Picassa Les Femmes d’Alger (verzia ‚O‘) (1955), ktorý bol predaný v tom istom dome v máji 2015 za 179,4 milióna dolárov. Salvator Mundi smeroval do predaja s pohodlnou podporou finančnej záruky tretej strany.

Konečná cena: 450.312.500 dolárov s dodatočnou prémiou kupujúceho. Kupujúci bol telefonický záujemca na linke s Alexom Rotterom, predsedom povojnového a súčasného umeleckého oddelenia aukčného domu.

Salvator Mundi (Spasiteľ sveta) bol oslavovaný ako jeden z veľkých objavov 21. storočia – na svetlo prišiel v roku 2005 po tom, ako bol dlho utajený. Nejasnosti sa vyskytli aj okolo jeho vzniku. Predpokladá sa, že si ho objednal francúzsky kráľ Ľudovít XII. a jeho manželka Anna Bretónska. Tento unikát je jedným z 20 známych obrazov umelca, ktoré sa zachovali až dodnes a ako jediný zostáva v súkromných rukách.

Na predaj sa dostal obraz bez akýchkoľvek diskusií. Maľbu zaslal spoločnosti Christie’s ruský miliardár Dmitrij Rybolovlev, ktorý ho získal v roku 2014 za vykázanú sumu 127,5 milióna dolárov od Yvesa Bouviera, svojho dlhoročného umeleckého poradcu a prezidenta Natural Le Coultre, ktorá prevádzkuje Geneva Freeport. Ako sa zdá, len pár mesiacov predtým kúpil Bouvier prácu za zdanlivo nízku cenu 80 miliónov dolárov od konzorcia obchodníkov (a investorov) vedených Robertom Simonom prostredníctvom súkromného predaja sprostredkovaného firmou Sotheby’s. Práve Simon bol ten, ktorý maľbu vysliedil v roku 2005 v regionálnej aukcii v Louisiane. V priebehu šiestich rokov bola maľba starostlivo vyčistená, obnovená a preskúmaná odborníkmi na Leonardove diela, ktorí ju vyhlásili v roku 2011 za autentickú.

Zdroj: christies.com

Napíšte komentár

Napíšte hľadané slovo / slová a stlačte ENTER