HTC U11: najlepší smartfón od HTC po dlhom čase

Nová vlajková lod od HTC má špičkovú kameru, super rýchly procesor Snapdragon 835 a nádherne ostrý displej. Ale jeho mierne atypický lesklý dizajn, absencia 3,5 mm konektoru pre slúchadlá a množstvo nadbytočných funkcií v nás zanechalo obavy. Môže sa totiž stať, že ľudia dajú nakoniec prednosť modelu Galaxy S8 alebo lacnejšiemu OnePlusu 5. Z dlhodobého hľadiska sa nám však U11 osvedčil ako jeden z najlepších smartfónov, ktoré sme tento rok testovali.

Tip redakcie: Mobilné telefóny, smart hodinky, tablety a príslušenstvo za akciové ceny.

Kapacita batérie sa v prípade tohto telefónu nezhoršila a stále ponúka viac ako jedno dnovú výdrž pri bežnom používaní. Výkon telefónu je rovnako fascinujúci. Tento fakt podporuje aj skutočnosť, že v telefóne nenájdete akýkoľvek bloatware. Softvér sa od uvedenia na trh zlepšil aj vďaka pridanej podpore funkcie Amazon Alexa. Nemyslíme si však že bola Alexa múdrejšia než vstavaný Google Assistant. S využitím tejto funkcie môžete napríklad v nakupovať v Amazone bez toho, aby ste museli spúšťať aplikáciu a manuálne hľadať položky. Otázne ostáva, či si nájde využitie v našich končinách.

Potešila nás kvalita zabudovaných mikrofónov. Ide o jedny z najlepších mikrofónov aké boli kedy na telefóne použité. Znamená to, že Alexa až veľmi dobre rozumie hlasovým povelom zadávaných v angličtine. Neprítomnosť tradičného konektora pre slúchadlá  považujeme za nedostatok. Priložený USB-C adaptér situáciu čiastočne zachraňuje, ale môže sa stať, že ho veľmi ľahko niekde zabudnete. Navyše ho nie je možné nahradiť žiadnym iným adaptérom, pretože U11 akceptuje iba oficiálne príslušenstvo, ktoré je dostupné v internetovom obchode spoločnosti HTC.

Čo je HTC U11?

U11 je odpoveďou HTC na zdanlivo bezkonkurenčný Samsung Galaxy S8, ktorý súčasným inteligentným telefónom kraľuje. Spoločnosť HTC s cieľom prekonať súčasný top model od Samsungu vyrukoval s arzenálom zaujímavých funkcií. Medzi najdôležitejšie z nich patrí podpora Amazon Alexa, Hi-Res Audio a trochu bizarný spôsob ovládania „Edge Sense“. Toto všetko vrátane množstva špičkových komponentov, robia z telefónu U11 výbornú voľbu pre náročných záujemcov. Navyše s atypickým, super lesklým dizajnom.

Osobne by som si želal, aby bol model U11 kovový, hoci z diaľky vyzerá naozaj veľmi dobre. Spoločnosti HTC sa podarilo nájsť taký materiál, ktorého farba sa mení v závislosti od toho z akého uhla sa naň pozeráte. Napríklad strieborná verzia strieda  odtiene striebornej a modrej farby. Bližší pohľad však odhalil niekoľko dizajnových nedostatkov. Na rozdiel od modelu Galaxy S8 s podobným vyhotovením zadnej strany, je sklo modelu U11 naskrutkované, namiesto toho aby bolo zapustené vo vnútri kovového rámu. Toto spôsobuje, že je telefón oveľa viac hutnejší pri celkovo väčšej hrúbke 7,9 mm. Niekomu to môže vyhovovať, nakoľko smartfón navonok nepôsobí krehkým dojmom ako v prípade Galaxy S8. Mne osobne vyhovoval najviac spomedzi všetkých doteraz testovaných telefónov. Nakoľko je však zadná strana dokonalým magnetom odtlačkov prstov, oplatí sa investovať do ochranného puzdra.

Ďalšiu miernu výhradu máme k širšiemu rámiku obklopujúceho displej. Ten je na dnešné pomery a v porovnaní s konkurenciou  v podobe Galaxy S8 a LG G6 relatívne široký. Rovnako ako v minulosti ani model U11 už neobsahuje tradičný konektor pre slúchadlá. Chápeme, že USB-C je budúcnosť, napriek tomu nám neprítomnosť 3,5 mm konektoru chýbala. Koncový užívateľ sa preto musí spoľahnúť na priložené slúchadlá USonic – alebo bezdrôtové slúchadlá. Snímač odtlačkov prstov je umiestnený presne tam kde má byt (na prednom domovskom tlačidle) a funguje veľmi spoľahlivo. Slot pre karty microSD je taktiež vítaný. Využijú ha najmä užívatelia, ktorí budú chcieť nahrávať 4K video. Inak je model U11 dostupný buď so 64 GB, alebo 128 GB internej pamäte. Skutočnosť, že model U11 je navrhnutý tak, aby spĺňal certifikáciu IP67, bude pre užívateľov náchylných na nehody prínosom. Znamená to, že telefón prežije náhodné ponorenie do kvapaline až do hĺbky 1,5 metra počas 30 minút.

HTC U11 – Displej

Okrem spomínaného mierne väčšieho rámika okolo displeja, nenachádzame žiadne nedostatky. Displej je jedným slovom špičkový. Rozlíšenie 2560 x 1440 obrazových bodov na 5,5 palcovom displeji zaručuje, že text a ikony sú nadmieru ostré. Panely Super LCD 5 ponúkajú aj slušnú teplotu farieb, pričom žiadne RGB spektrum nevyzerá príliš chladno alebo príliš teplo – aj keď nevyzerajú úplne tak živo ako konkurenčné telefóny s AMOLED panelmi. Nepatrnou nevýhodou môže byt maximálny jas, ktorý nie je tak vysoký ako na Galaxy S8. Nie je to však veľká katastrofa, nakoľko 99% času určite nebudete chcieť aby nastavený na maximum. Môže sa to stať iba v prípadoch, keď budete U11 používať vonku na priamom slnku S týmto problémom však zápasia takmer všetky smartfóny HTC U11 nevynímajúc.

HTC U11 – Softvér a výkon

Softvér je oblasťou, v ktorej HTC v posledných rokoch exceluje. Je to preto, lebo si HTC ako jeden z mála spoločností uvedomila, že netreba nanovo objavovať Ameriku a že všetko čo potrebujete ponúka samotný Android. V dôsledku toho bolo vykonaných niekoľko úžasných rozhodnutí, napr. odstránenie duplicitných aplikácií a zabezpečenie toho, že na všetky HTC telefóny obsahujú iba obmedzené množstvo softvéru tretích strán. Toto dedičstvo pokračuje aj v prípade modelu U11, ktorý má jednu z najlepších implementácií Android 7.1 Nougat v tomto roku. Podobne ako HTC 10, ani U11 neobsahuje žiadny bloatware ani duplicitné aplikácie; existuje len jeden hudobný prehrávač, jeden e-mailový klient, jeden kalendár atd. Medzi najdôležitejšie aplikácie patrí už notoricky známa funkcia BlinkFeed, Edge Sense a Amazon Alexa. Funkcia BlinkFeed funguje presne tak, ako na minulých telefónoch HTC. Ide o prepracovaný agregátor novinových článkov a správ, o ktorých sa domnieva, že môžu byť pre  zaujímavé.

Novou funkciou je Edge Sense, ktorá s telefónom umožňuje komunikovať fyzickým stláčaním jeho hrán. Spočiatku som bol k tejto funkcii skeptický, časom sa ukázalo, že je prínosná. Od výrobcu je zariadenie U11 nastavené tak, aby sa dlhším zatlačením hrán telefónu spustil fotoaparát a jedným krátkym stlačením dala zhotoviť fotografia. Znie to dobre, ale v praxi to príliš dobre nefunguje. Tlakom na hrany spôsobíte, že sa telefón zachveje, čo môže v konečnom dôsledku viesť k rozmazaným fotografiám. Funkciu preto odporúčame spárovať s hudobným prehrávacom: dlhým stlačením spustíte prehrávač, krátky môžete preskakovat skladby. K dispozícii je aj Sense Companion čo je funkcia inteligentného asistenta. Jeho cieľom je ponúkať rôzne tipy na reštaurácie alebo nadchádzajúce udalosti na základe užívateľských návykov. Znie to síce dobre, ale nakoľko spoločnosť Google už podobného asistenta má, je trochu nadbytočná.

HTC U11 – Celkový výkon a kvalita audia

HTC U11 je jedným z prvých smartfónov, ktorý beží na najnovšom procesore Snapdragon 835 s taktom 2,45 GHz. V tandeme so pamäťou RAM o kapacite 4 GB ide o jeden z najrýchlejších smartfónov aký som kedy testoval. 3D hry sa otvárajú v milisekundách a s telefónom sa ľahko surfuje na webe pri viacero otvorených kartách. V prípade syntetických benchmarkových testov sa však telefón umiestnil o niečo nižšie, než sa očakávalo. 1 636 bodov nestačí na prvé miesto. To patrí modelu Samsung Galaxy S8, ktorý v rovnakých testoch dosiahol  2016.

Rozpoznanie zvuku a hlasu sú oblasti, v ktorých U11 dominuje. Vďaka podpore 24-bitového Hi-Res Audio je U11 jedným z mála smarfónov, ktoré umožňujú audiofilom počúvať nekomprimovanú hudbu napr. zo služby Tidal. Tiež som bol ohromený zvukovou kvalitou priložených slúchadiel USonic, ktoré sú vybavené vstavaným DAC (digitálnym analógovým prevodníkom), aktívnym rušením šumu a vlastnou funkciou, vytvárajúcou optimalizovaný zvukový profil skenovaním vašich uší. Slúchadlá síce neponúkajú vynikajúcu kvalitu zvuku ako napríklad drahšie Sony MDR 1000X alebo Bose QuietComfort 35, ale jednoznačne ide o najlepšie slúchadlá, ktoré výrobcovia zvyknú prikladať k smartfónom. Funkcia aktívneho potláčania zvuku na pozadí síce celkom neodstráni všetky ruchy verejnej dopravy, ale je dostatočne zablokuje ruch napr. v kancelárii. USB-C adaptér na 3,5 mm tiež fungoval dobre, pričom je vybavený vlastným napájaným zosilňovačom, ktorý ďalej vylepšuje zvukové schopnosti zariadenia U1. Spoločnosť HTC tiež vylepšila reproduktory BoomSound, konkrétne radikálne zlepšila hlasitosť a kvalitu zvuku pridaním akustickej komory. Kvalita zvuku reproduktorov je lepšia ako kvalita väčšiny bežných smartfónov.  Zvuk je dostatočne hlasný na občasné sledovanie videí.  Štyri vše smerové mikrofóny U11 sú impozantnú kvalitu a sú ideálne na uskutočňovanie a prijímanie telefonických hovorov.

HTC U11 – Fotoparát

Kvalita fotografií je oblasťou, v ktorej spoločnosť HTC zabojovala. HTC využíva vlastnej technológie UltraPixel, ktorá údajne zlepšuje rýchlosť spracovania a ponúka lepšie výsledky pri v prípade horších svetelných podmienok. 12-megapixlový fotoaparát na U11 je na moje prekvapenie v skutočnosti veľmi dobrý. Nielenže ponúka obrovské zlepšenie v porovnaní s predchádzajúcimi HTC telefónmi, ale v skutočnosti je na tom kvalitatívne podobne ako konkurenčné zariadenia ako napr. BlackBerry KEYone, Huawei P10 či Google Pixel. Fotografie zhotovené pri bežnom svetle vyzerajú vynikajúco. Vyváženie farieb je dobré a obrázky nepôsobia preexponované alebo presýtené. Odozva uzávierky, hoci aj nie je najrýchlejšia, je viac ako dostatočne rýchla. Videozáznam bol taktiež v poriadku, pričom štyri mikrofóny urobili výbornú prácu pri nahrávaní 3D zvuku. Stručne povedané, model U11 je viac než dosť dobrý ako kompaktná náhrada za dovolenky a rodinné snímky a sociálne médiá. Kvalita pri slabšom osvetlení bola trochu horšia ale nie veľmi. Model U11 dokáže robiť nadpriemerné fotografie pri slabšom osvetlení, a to najmä vtedy, ak využijete profesionálneho režimu, ktorý ponúka ručné ovládanie kľúčových funkcií, ako je vyváženie bielej alebo nastavenie ISO. Predná kamera s rozlíšením 16 megapixelov sa ukázala sa ako dosť dobrá pre autoportréty a video hovory.

HTC U11 – Batéria a záver

HTC U11 obsahuje 3 000 mAh batériu, čo je v prípade vlajkovej lode skôr nevýhoda ako výhoda. Pri bežnom používaní som zistil, že U11 vo všeobecnosti vydrží asi jeden a pol dna. To znamenalo počúvanie hudby počas dochádzania do práce, uskutočňovanie niekoľkých hovorov, pravidelnú kontrolu sociálnych médií a e-mailov a sledovanie krátkych videoklipov pred spaním. V prípade hrania náročných hier, ako napríklad Riptide GP2 a Shadowrun: Hongkong, U11 je úbytok energie rapídny cca. 22-25% za hodinu. Medzi veľkých žrútov energie sa zaradil aj USB adaptér pre slúchadlá. Pri počúvaní hudby pomocou neho sa telefónu podarilo vyčerpať až 15% kapacity za hodinu jazdy vlakom, čo môže byť vážnym problém pre ľudí, ktorí pravidelne cestujú. Trochu sklamaný som bol aj z toho, že U11 stále používa Qualcomm Quick Charge 3.0, namiesto novšej verzie 4.0. Napriek tomu však rýchlosť nabíjania na plnú kapacitu nikdy netrvala viac ako hodinu.

HTC U11 je vynikajúcim smartfónom, s ktorým bude spokojný hádam každý záujemca, pokiaľ ide o funkčnosť. Mne osobne jeho dizajn maximálne vyhovoval, ale niektorí ľudia sa ním nemusia stotožniť. Preto by bolo lepšie, keby sa HTC opäť vrátil ku kovu. Napriek všetkým výhradám ide o fantastický telefón najmä pre audiofilov, pre ktorých je šitý na mieru.

Zapožičal: HTC

1 komentár

Napíšte komentár

Napíšte hľadané slovo / slová a stlačte ENTER