Audi A8L pre rok 2019 ponúkne úplne novú úroveň autonómie

Na prvý pohľad nemusí tento luxusný sedan vyzerať ako vozidlo z budúcnosti. Pod jeho konzervatívnou kapotou sa však nachádza niečo, čo ho odlišuje. Celá armáda senzorov (ultrazvuk, radar a laser), niekoľko kamier a dostatok výpočtovej sily sa spája s cieľom vytvoriť prvý sériový automobil s autonómnym systémom úrovne 3 od spoločnosti SAE International.

Niekoľko automobilov ako napr. Mercedes-Benz S disponujú iba systémom úrovne 2. Tieto vozidlá síce dokáže za určitých podmienok prevziať riadenie a zastaviť, ale pozornosť vodiča sa vždy vyžaduje. S úrovňou 3 vozidlo preberá plnú zodpovednosť a úplne odbremeňuje vodiča. Ten sa môže namiesto riadenia venovať úplne iným veciam, ako napr. posielaniu e-mailov, sledovaniu televízie a podobne. Teoreticky, samozrejme.

Inovatívny systém Audi Intelligence (AI)

K dispozícii je inovatívny systém Audi Intelligence (AI), ktorý sa skladá z troch častí, pričom najzaujímavejším z nich je jazdný pilot (Traffic Jam Pilot) vďaka ktorému je možná úplne autonómna jazda až do 60 km/h. Podobne funguje aj Parking Pilot a Garage Pilot pre automatické parkovanie bez toho, aby vodič čokoľvek robil, dokonca nemusí sediať ani v aute. Všetko môže ovládať cez mobilnú appku myAudi. Spoločnosť Audi pripomína, že jazdný pilota TJP je určený iba pre vybrané vozovky, pričom ich existuje iba niekoľko v Nemecku a na Floride. Prosím, majte preto vždy obidve ruky na volante. Ako povedal hlavný inžinier autonómie Audi: “Revolúcia sa nekoná cez noc.”

Medzi ďaľšiu výbavu sa radí veľmi šikovné AI aktívne odpruženie, ktoré číta povrch vozovky dopredu a predbežne vyhladzuje jazdu prostredníctvom elektrických pohonov na každom kolese. Toto cestujúcim umožňuje nadmierne plynulú a nanajvýš pohodlnú jazdu. Ďalšou technológiou je možnosť aktívneho riadenia zadnej nápravy, ktorá dramaticky zlepšuje manévrovateľnosť v tesných miestach a hodí sa aj pri vyšších rýchlostiach.

Interiér vozidla je mimoriadne tichý a všetky dotykové ovládače nahrádza dvojica veľkých dotykových obrazoviek. Pre znalcov kvalitného zvuku je k dispozícii zvukový systém 3D Bang & Olufsen, ako aj sedadlá z mäkkej kože s masážnou funkciou. Predĺžená verzia modelu A8L (jediná verzia, ktorá sa dodáva do USA) okrem toho poskytuje veľkorysí priestor pre nohy.

Luxusný sedan príde do predaja v tretom štvrťroku 2018. Nový model A8L dostane V-6 motor o objeme 340 konských síl a jedným turbom. Neskôr bude nasledovať 4-litrový V-8 motor o objeme 460 koní. Obe pohonné jednotky budú kombinované s 8-stupňovou automatickou prevodovkou. Hybridný V-6 motor s výkonom 449 konských síl sa objaví začiatkom roka 2019.

Zdroj: http://www.audi.com

Written By
More from redakcia

ASUS získal 17 ocenení na veľtrhu Computex 2018

Spoločnosť ASUS oznámila, že jeho produkty získali šesť ocenení Best Choice a jedenásť...
Čítať ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *