Ferrari 488 Pista – superšport s doposiaľ najvýkonnejším V8 motorom

Ferrari predstavilo nový pretekársky model 488 Pista (z taliančiny okruh) s doposiaľ najvýkonnejším V-8 motorom. Apropo, možno s ním legálne jazdiť na cestách.

Do rodiny športových automobilov Ferrari s motorom V-8 spadá: 360 Challenge Stradale, 430 Scuderia a 458 Speciale. Na jarnom medzinárodnom autosalóne v Ženeve, ktorý sa bude konať na budúci mesiac, doplní posvätné trio nový model – 2019 Ferrari 488 Pista.

Preplňovaný motor, ktorý prešiel tuningom a ktorý pochádza z modelu GTB poskytuje výkon 710 konských síl pri 8000 ot/min (50 koní viac než v GTB). Reč je tým pádom o najvýkonnejšom Ferrari s motorom V-8. Ferrari tvrdí, že vozidlo dokáže zrýchliť z nuly na 100 km/h za 2,85 sekundy, pri maximálnej rýchlosti 340 km/h. GTB zvláda zrýchlenie z nula na 100 km/h za 3 sekundy, pričom maximálna rýchlosť je 330 km/h.

Takmer 100 kg úspora na hmotnosti v porovnaní s modelom GTB

Okrem toho, že je 488 Pista výkonnejšia je značne ľahšia. Použitie uhlíkových vlákien pre nárazníky, zadné krídlo a kryt motora spolu s titánovými spojovacími tyčami, ľahším kľukovým hriadeľom a výfukovým potrubím Inconel, pomohli znížiť váhu na 1 280 kg (model GTB s hmotnosťou 1 369 kg).

Skúsenosti získané z pretekárskych vozidiel Ferrari 488 Challenge a 488GTE boli využité aj v tomto prípade, pričom sa zlepšila najmä aerodynamika. Riadenie je teraz ostrejšie a vozidlo stabilnejšie pri vyšších rýchlostiach. Predné a zadné difúzory boli inšpirované modelom GTE, nové zadné krídlo a jemné tvarovanie podvozku prispeli k 20% zvýšeniu prítlaku v porovnaní s GTB.

Technológia Ferrari Dynamic Enhancer na jemné ladenie brzdného tlaku

Cieľom automobilky z Marenella bolo v tomto prípade uľahčiť aj neprofesionálnym pretekárom objaviť svoje limity. Takže okrem bežného systému riadenia trakcie F1-Trac, elektronického diferenciálu a adaptívneho zavesenia je tu nová technológia FDE, ktorá predstavuje skratku pre Ferrari Dynamic Enhancer. Táto technológia využíva pokročilého počítačového softvéru na jemné ladenie brzdného tlaku na strmeňoch.

V konečnom dôsledku bolo dosiahnuté toho, že novinka 488 Pista je údajne rýchlejšia ako Ferrari Fiorano a svojimi schopnosťami atakuje aj kultový hyperšport LaFerrari testovaný na okruhoch. Ďalšie informácie o modely 488 Pista budú k dispozícii na autosalóne v Ženeve 6. marca, vrátane ceny, ktorá by sa mala pohybovať na úrovni 300 000 dolárov a viac.

Zdroj: ferrari.com

Tags from the story
Written By
More from redakcia

ASUS získal 17 ocenení na veľtrhu Computex 2018

Spoločnosť ASUS oznámila, že jeho produkty získali šesť ocenení Best Choice a jedenásť...
Čítať ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *