Ferrari SF90 Stradale: Hyper Hybrid s výkonom takmer 1000 koní

Ferrari SF90 Stradale ďakuje LaFerrari. Vďaka existencii prvého Ferrari s hybridným pohonom a jeho všeobecnému úspechu budú mať hybridy v ponuke Ferrari vždy svoje miesto. Úplne nový hyperšport z Maranella s výkonom 949 koní (707 kilowattov) ukazuje, že pokrok nie je možné zastaviť. Je totiž súčasťou plánu automobilky. A posledný produkt Ferrari je toho dôkazom.

Ferrari F8 Tributo: rýchla beštia s modernými technológiami

Ferrari SF90 Stradale, podobne ako LaFerrari, je hybrid. Ale na rozdiel od svojho predchodcu, disponuje SF90 menším motorom, plug-in hybridnou technológiou, pohonom všetkých kolies, a áno, ešte vyšším výkonom. S neuveriteľným výkonom 986 koní (735 kW) ide o najvýkonnejše sériovo vyrábané Ferrari na svete. Turbokompresorový 4,0-litrový V8 produkuje 769 konských síl (573 kW) a krútiaci moment 800 Nm. Ide preto o najvýkonnejšie Ferrari poháňané osemvalcovým motorom.

Keď Ferrari tak hybrid a nie elektromobil

Ferrari však pridal ďalšie tri lítium-iónové elektromotory – jeden umiestnený na zadnej náprave a dva umiestnené vpredu, ktoré pridávajú ďalších 217 koní (162 kilowattov), ​​čím bol dosiahnutý celkový výkon hnacieho ústrojenstva 986 koní (735 kW).

Všetka táto sila sa prenáša vďaka osemstupňovej dvojspojkovej prevodovke na všetky štyri kolesá. Mimochodom táto prevodovka bola na športovom vozidle Ferrari použitá vôbec prvý krát (nepočítajúc GTC4Lusso).

Aj vďake nej SF90 Stradale zrýchľuje z 0-100 km/h za 2,5 sekundy, na 200 km/h iba za 6,7 sekúnd a dosahuje maximálnu rýchlosť 340 km/h. Na testovacom okruhu Ferrari Fiorano bol zaznamenaný rekordný čas na kolo 79 sekúnd (približne 1:19), v porovnaní s časom LaFerrari (1:19.70).

Pre tých, ktorí by chceli jazdiť mimoriadne efektívne mimo trate, ponúka SF90 čisto elektrický jazdný režim. S dojazdom 25 km pri maximálnej rýchlosti 135 km/h možné cestovať v absolútnom tichu. Exteriér SF90 hoci je aj radikálne štylizovaný, je tiež nanajvýš aerodynamický.

Predná časť podvozku vozidla je o 15 milimetrov vyššia ako stred. To umožňuje lepšie prúdenie vzduchu cez vírové generátory, ktoré sa starajú o to aby bol hyperšport stabilný aj pri vysokých rýchlostiach. S touto pokrokovou aerodynamikou, generuje SF90 prítlak 390 kg pri rýchlosti 250 km/h. Ferrari hovorí, že toto číslo je “novým meradlom pre výkon a účinnosť vysoko výkonných cestných vozidiel”.

Ferrari SF90 Stradale so štyrmi jazdnými režimami

V súlade s novým štýlom kabíny dominuje interiéru širokouhlý 16-palcový displej s pokročilým head-up displejom. Kokpit bol inšpirovaný svetom F1 a preto si všetky ovládacie prvky našli svoje miesto priamo na volante. Stačí zvoliť jeden zo štyroch jazdných režimov: eDrive, Hybrid, Performance a Qualify.

Prvé dva z nich využívajú energiu batérie. Režim eDrive je orientovaný na efektívnosť, pričom úplne odstavuje spaľovací V8 motor a spolieha sa výlučne na batérie a elektromotory. V režime Hybrid riadiaca logika automaticky prepína medzi spaľovacím motorom a batériou, a to na základe informácií o tlaku na plynový pedál a jazdných podmienkach.

V prípade jazdných režimov Performance (Výkon) a Qualify (Kvalifikácia) sa o slovo hlási V8 motor s turbodúchadlom. Prvý z režimov využíva vysoko výkonný motor k tomu, aby nabíjal elektrické režimy, zatiaľ čo druhý z nich uvoľňuje všetku silu 986 koní z elektromotorov a spaľovacieho motora. Ako už z názvu vyplýva, ide o ideálny režim pre trať.

Aj napriek množstvu pokročilých technológií je hmotnosť SF90 Stradale iba 1 570 kg. To je približne o 13 kilogramov menej v porovnaní s LaFerrari. Podvozok je okrem toho o 20 % tuhší a o 40 % torzne tuhší v porovnaní s predchádzajúcimi platformami.

Ferrari SF90 Stradale sa preto javí ako technologický zázrak. Podrobnosti o cenách a dostupnosti však stále nepoznáme. Hyper Hybrid Ferrari by sa mal začať predávať neskôr v tomto roku a možno očakávať, že bude mimoriadne drahý.

Zdroj: ferrari.com

More from Marek Poleč

Virtual Palm Beach, alebo miliónové jachty z pohodlia vášho domova

Virtual Palm Beach je najväčšia virtuálna prehliadka jácht na svete. Otvorená bola...
Čítať ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *