A password will be e-mailed to you.

Hukot z výfukov, dramatická konštrukcia a vysoká rýchlosť, to všetko dotvára charakter automobilovej značky Lamborghini. Žiadna iná automobilka to nedokáže lepšie. Huracán Performante je v súčasnosti najextrémnejším modelom značky.

Nielen že je aerodynamickejší a výkonnejší, ale navyše prináša technológie, ktoré na sériovom vozidle neboli nikdy predtým k videniu.

Lamborghini vyrobil za posledných 54 rokov emóciami nabité super športy. Či už máte pretekárskeho ducha, alebo vaše srdce zaplesá pri pohľade na tieto z Talianska pochádzajúce beštie, bude najskôr dôsledkom toho, že reagujete na to čo vidíte, cítite a počujete…

Huracán Performante: Čo je nové?

Lamborghini Huracán Performante pre rok 2018 je úplne novým autom založenom na modeli Huracán LP610-4 . V porovnaní s ním však dostal tuhšiu karosériu, výkonnejší motor s citlivejším a ľahším ovládaním. Systém prispôsobiteľnej aerodynamiky ALA (Aerodynamica Lamborghini Attiva) Lamborghini výrazne zlepšuje ovládanie. Vďaka týmto vylepšeniam dosiahol Huracán Performante v roku 2017 rekord najrýchlejší čas sériovo vyrábaného automobilom na okruhu Nurburgring.

Na prvý pohľad je Performante na nerozoznanie od modelu Huracán. Líši sa od neho iba použitím masívneho spojleru vzadu. V skutočnosti nie je na exteriéri tohto super športu nič estetické, každý jeden detail bol podriadený jedinému: manipulovať sily prírody. Lamborghini hovorí, že Huracán Performante bol okresaný vetrom, ale medzi týmito dvoma je to skutočne supercar, ktorý je pod kontrolou.

ALA je inovatívna (a patentovaná) technológia spoločnosti Lamborghini, ktorá diktuje vetru, ako a kedy bude okolo vozidla obtekať. Štyri aktívne spojlery vpredu a dva vzadu sa otvárajú a zatvárajú spôsobom, aby regulovali prúdenie vzduchu. Keď sa klapky zatvoria, zachytený vzduch dodáva prítlačnú silu na prednú a zadnú časť, zatiaľ čo pevné zadné krídlo dodáva o 750 percent väčší prítlak ako štandardný model LP610-4.

Keď sa klapky otvárajú (po zatlačení na plynový pedál), vzduch voľne prechádza cez kanály, aby sa minimalizovalo pretiahnutie. Konkrétne zadný kanál zužuje vzduch pod spojler, aby v skutočnosti zrušil jeho prirodzený ťah.

Možno vás bude zaujímať, ako je na tom tento systém v porovnaní s aktívnymi aerodynamickými prvkami na automobiloch, ako je McLaren 650S alebo Ferrari 488 GTB. Vedúci výskumu a vývoja spoločnosti Lamborghini Maurizio Reggiani k tomu dodáva: “Klapky modelu Huracán Performante sa otvárajú a zatvárajú za 0,2 sekundy, čo je oveľa rýchlejšie, ako sa môže otvoriť, nakloniť alebo zatvoriť akýkoľvek iný pohyblivý aerodynamický kus. To znamená, že priľnavosť môže byť pridaná alebo odstránená takmer okamžite. ”

Lamborghini však svoj systém ALA nepoužíva iba na reguláciu predného a zadného prítlaku. Prostredníctvom niečoho, čo automobilka nazýva “Aerovectoring”, sú ovládané aerodynamické prvky aj na ľavej alebo pravej strane vozidla. Týmto spôsobom sa vytvára prítlak na v oblasti vnútorných kolies pri zatáčaní. Tento spôsob je veľmi účinný a funguje bez použitia ťažkých mechanických komponentov.

Medzi krátky zoznam možnosti prispôsobenia patria sedačky z karbónových vlákien a pneumatiky Pirelli Trofeo R. Cena za Performante je inak stanovená na 274 390 USD. K dispozícii bude iba niekoľko interiérových a exteriérových vychytávok ako napr. doplnky z kompozitných materiálov či interiér zabalený do Alcantary, modernizovaná hnacia sústava, uhlíkovo keramické brzdy či unikátne 20-palcové kolesá obuté do pneumatík Pirelli PZero Corsa.

Prehľad technológií v interiéri

Interiér je v skutku zameraný na vodiča. Jeho súčasťou sú rôzne gadgety ako napr. rekonfigurovateľný digitálny displej s uhlopriečkou 12,3 palca, ktorý rozdeľuje viditeľnú plochu medzi navigačnú, telemetrickú, mediálnu a rádiovú na pravej strane a na ľavej strane tachometer. K dispozícii sú jazdné režimy Strada a Sport, ale aj režim Corsa inšpirovaný pretekmi. Ďalším benefitom je telemetrická aplikácia Lamborghini, ktorá dokáže zaznamenať a prehrať okruhy na ďalšie štúdium. Samozrejme, k dispozícii aj možnosť spárovania s vašim smartfónom prostredníctvom Apple CarPlay alebo USB a nechýba ani vlastný audio systém. Pustili by ste si ho však v tomto aute? Najlepšou hudbou bude pre vás predsa zvuk jeho motora!

Interiér je zabalený do kože Alcantara, pričom strecha, sedadlá, palubná doska, dverné panely a volant pokrýva mikrovlákno. Špecifickým materiálom je unikátna uhlíková zmes – Forged Composite. Ide o rýchlo vytvrdzujúcu živicu s obsahom uhlíkových vlákien. Jej mramorovitá úprava dotvára dizajn vetracích otvorov, kľučiek dverí, pádla volantu ako aj stredový panel.

Pokiaľ ide o kvalitu jazdy, dokonca aj režim Strada s najjemnejším nastavením odpružením ponúka ohromný zážitok z jazdy. Zmäkčuje tvrdý podvozok (o 10 percent vertikálne a o 15 percent horizontálne) pre vyššie pohodlie. Ak je však pre vás pohodlie dôležité, extrémne výkonný Huracán Performante nebude pre vás.

Motorizácia, výkon a záver

Huracán Performante zdieľa svoj 10-valcový motor o objeme 5,2 litra s modelom LP610-4. Rovnaká je aj sedemstupňová prevodovka s dvojitou spojkou a systém pohonu všetkých kolies. Odlišné sú prvky zvyšujúce celkový výkon. Revidované bolo nasávanie, titánové ventily a výfukový systém. To všetko sa podpísalo na zvýšenom výkone o ďalších 30 konských síl. Celkový výkon motora je teraz 640 koní. Viac výkonu, menej váhy – poznáte to. Ak by to však bola iba otázka výkonu a jeho pomeru k hmotnosti, mohli by sme ľahko vyhodnotiť výkonovú dynamiku jazdy aj bez toho, aby sme sa dostali za volant. Lenže Huracán Performante je iný a to vďaka systému ALA, o ktorom už bola reč.

Každý lepší športový automobil dokáže dať 270 km/h, ale keď začnete brzdiť pri nájazde do zákruty alebo prudko akcelerovať z nej, ten absolútny pocit dôvery vám dá iba Lamborghini Performante. Inovatívna aerodynamika bola v prípade toho super športu dokonale zladená s výkonným motorom, pričom dala vzniknúť maximálnemu pôžitku z jazdy.

Zdroj: lamborghini.com

Žiadny ďalší článok