A password will be e-mailed to you.

Vďaka najnižšiemu pomeru hmotnosti k výkonu, akého bolo kedy dosiahnuté, dokáže Lamborghini Sián zrýchliť z 0 na 100 km/h za 2,8 sekundy. Lamborghini sa evidentne nebojí elektrickej budúcnosti. Namiesto toho ju značka vníma ako hodenú rukavicu. S prehľadom sa preto chopí novej výzvy a ide robiť to, čo vie najlepšie – vyrábať silné a blesku rýchle superšportovné automobily, po ktorých prahnú seriózni zberatelia.

Aventador SVJ 63 Roadster sa vypredal ešte pred svojim predstavením

Iba nedávno bol predstavený prvý hybridný automobil Sián. Prvý krát bol k videniu na autosalóne vo Frankfurte 2019. Prvý pohľad na dychtivo očakávané vozidlo ukazuje, že spoločnosť nemá záujem o kompromisy, aj keď sa presúva na nezmapované územie.

Sián dnes nielenže charakaterizuje impozantný dizajn a veľkolepé technické parametre, ale tento model má pre Lamborghini obrovský význam. Pre značku totiž znamená novú éra elektromobility. A to aj napriek tomu, že sa hybridizácia stáva viac žiaducou ako nevyhnutnou, povedal Stefano Domenicali, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti. Čo je na Siáne najzaujímavejšie je to, čo leží pod kapotou.

Prvú vec, ktorú si okamžite všimnete, je nápadný dizajn vozidla. Klinový superšport je Lamborghini skrz na skrz, ukazujúc všetky dramatické uhly ktoré by ste od značky očakávali. Dizajn charakterizujú prvky pochádzajúce z modelu Countach a je vybavený rovnakými svetlometmi v tvare písmena Y, ktoré boli prvýkrát videné na koncepčnom vozidle Terzo Millennio.

Spoločnosť považuje automobil za prvý krok na ceste k elektrifikácii – obsahuje motor V12 s výkonom 819 koní s titánovými ventilmi. Pohon zabezpečuje ultraľahký superkondenzátor, ktorý bol v hybridnej jednotke použitý vôbec po prvý krát. Superkondenzátor zastupuje funkciu rekuperácie energie brzdením a medzi kokpitom a priedelom je umiestnený ďalší elektromotor s výkonom 34 k pre dokonalé rozloženie hmotnosti. Sila z tohto pomocného elektromotora je dostačujúce na prevádzku pri nízkych rýchlostiach, napr. pri parkovaní alebo cúvaní.

Vďaka dvom motorom Sián produkuje veľmi odvážných 819 koní. S najnižším pomerom hmotnosti a výkonu, aký kedy superšporty Lamborghini s V12 motormi mali, je vozidlo schopné zrýchliť z 0 na 100 km/h za iba 2,8 sekundy, čo je rekord pre automobilku. Zrýchľuje sa preto rýchlejšie ako v príp. extrémne výkonného modelu Aventador SVJ. Dizajn a výkon však nie sú jedinou rečou automobilky Lamborghini. Prvý elektrifikovaný býk tejto značky by ste získali iba veľmi ťažko. Podľa slov automobilky sa už stihlo predať všetkých 63 exemplárov.

Žiadny ďalší článok