Lotus Evija bude najvýkonnejším sériovo vyrábaným autom na svete

Britská automobilka Lotus nevidí dôvod, prečo by mala pri výrobe svojich hyperšportov stavať ekológiu na prvé miesto. Ide predsa o výkon a preto predstavila nový model Evija, prvý plne elektrický hyperšport v Spojenom kráľovstve. Podľa slov automobilky pôjde o najvýkonnejšie sériovo vyrábané auto na svete. Lotus predpokladá, že Evija dosiahne max. rýchlosť vyššiu ako 320 km/h s dojazdom na jedno nabitie až 400 km.

Koenigsegg Agera RS: najrýchlejšie auto planéty

S príznačným názvom Evija pôjde o celoelektrické vozidlo so skutočne divokým výzorom. Ultra aerodynamická karbónová karoséria bola vytvarovaná do dramatickej podoby. Ide o niečo úplne iné v porovnaní s tým, na čo sme boli od tejto značky zvyknutí. Dizajn tvoria najmä fascinujúce krivky a obrovské vzduchové kanály. Zatiaľ čo celé auto priťahuje pozornosť, zadná časť je naozaj pozoruhodná. Lotus Evija sa totiž pýši jedným z najväčších difúzorov aké ste kedy videli. Ventilačné otvory vozidla sú napojené do dvoch veľkých vývodov. Dramatický výzor dotvárajú na červeno svietiace LED diódy.

Lotus Evija

Interiér Evije je síce zdržanlivejší, stále však poskytuje futuristický vzhľad. Kokpit prináša vodičovi pocit, akoby pilotoval kozmickú loď. K dispozícii je štvorcový volant a prístrojová doska vybavená veľkým digitálnym displejom. Tento displej zároveň slúži ako bočné spätné zrkadlá, pre ktoré na karosérii pravdepodobne nebolo miesto.

Pre auto s výkonom akoby z iného sveta je výzor iba začiatkom. Hoci tento Lotus stále nie je pripravený odhaliť všetky technické parametre, pohonná jednotka bude pravdepodobne schopná produkovať výkon 2 000 koní a krútiaci moment 1 250 libier. Očakáva sa, že hmotnosť elektromobilu bude veľmi ľahkých 1 680 kg, čiastočne vďaka jednodielnemu šasi z uhlíkových vlákien.

Lotus Evija

Spoločnosť tvrdí, že auto bude schopné dosiahnuť rýchlosť 100 km/h za menej ako 3 sekundy pri maximálnej rýchlosti vyše 320 km/h. K dispozíćii bude batéria s výkonom 70 kW/h, ktorá by mala zabezpečiť dojazd 400 km a ktorú bude možné dobiť na plnú kapacitu za 18 minút.

Lotus Evija sa začne predávať za 1,7 milióna GBP (približne 2,1 milióna dolárov) bez dane. Spoločnosť plánuje z tohto modelu vyrobiť 130 exemplárov, pričom bude potrebné zložiť zálohu vo výške 250 000 GBP (približne 250 000 eur). S výrobou by sa malo začať začiatkom budúceho roka.

More from Marek Poleč

General Motors predstavil svoj nový, čisto elektrický Hummer EV

Spoločnosť General Motors sa púšťa do boja s Teslou, po tom čo...
Čítať ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *