Zbohom GranTurismo. Maserati chystá plne elektrický model

Koniec je len začiatkom – aspoň pre Maserati GranTurismo. Talianska automobilka oznámila, že nový model GrandTurismo Zéda predznamenáva koniec modelu tak ako ho poznáme. Budúci rok ho totiž nahradí plne elektrická verzia.

So súčasným kupé s dizajnom od Pininfarina sa automobilka rozlúči uvedením jedinečného modelu Zéda.

Maserati predstavil model Zéda GT iba nedávno. Bude to posledné kupé navrhnuté spoločnosťou Pininfarina, ktoré bude vyrobené v závode v Modene. Rovnako ako milovaný veterán z motošportu, sa aj toto auto vydá na svetové turné, aby sa naposledy rozlúčilo so svojimi fanúšikmi. Zatiaľ čo Zéda znamená koniec konvenčného kupé GranTurismo, tento model bude mať pre automobilku stále veľký význam.

Rozlúčka s GranTurismom je preto iba dočasná. V súvislosti s rozlúčkou a ohlásením nového modelu spoločnosť potvrdila, že práve Zéda bude konfrontovaná s obrovským tlakom v podobe nastupujúcej elektrifikácie.

Nové GranTurismo bude v skutočnosti prvým úplne elektrickým vozidlom spoločnosti. Hoci stále nepoznáme žiadne podrobné informácie, budúci rok sa očakáva debut elektrického modelu GT. Tešiť sa môžme aj na elektrifikovaný model s otvorenou strechou GranCabrio.

Očakávaná zmena dizajnu po 12-tich rokoch

Medzitým Maserati oznamuje aktuálne GranTurismo. Hoci dizajn Pininfarina je tu s nami už viac ako 12 rokoch, model Zéda, ktorý je poháňa 4,8-litrovým motor V8 odvodený od Ferrari, dokáže dodať 460 koní. K dispozícii je skutočná pestrá paleta divokých farieb, vďaka ktorej sa tento model stane určite populárnym. Farby splývajú resp. mutujú z jemného saténového odtieňa na výraznú modrú farbu indigo. Túto farebnú povrchovú úpravu automobilka pomenovala ako elektrickú a hovorí, že je znakom toho, čo má prísť.

Tieto športovo futuristické odtiene boli navrhnuté v Centro Stile Maserati. GranTurismo Zéda je most, ktorý spája minulosť, súčasnosť a budúcnosť značky, uviedla automobilka v tlačovej správe.

Minulý mesiac Maserati oznámila posun v zameraní, od štýlových športových automobilov k batériovým a autonómnym vozidlám. V rámci tohto kroku bude závod spoločnosti v meste Modena, kde sa pôvodne vyrábalo GranTurismo, prestavaný tak, aby zvládol výrobu plne elektrických vozidiel. Z tohto dôvodu sa výroba modelov GranTurismo a GranCabrio presunie do závodu v Turíne.

Zdroj: maserati.com

Tags from the story
, ,
More from Marek Poleč

Zamerajte sa na video! Nakopnete tak svoj digitálny online biznis

Digitálny marketing, digitálny marketing a ešte raz digitálny marketing. Úspešnosť predaja na internete...
Čítať ďalej