Ôsma generácia modelu Porsche 911, alebo päťdesiatpäť rokov legendy!

911

Pozor! Zbystriť by mali všetci automobiloví nadšenci ako aj veľmi kritickí internetoví komentátori. Toto je ôsma generácia modelu Porsche 911. “992” a toto je náš prvý pohľad na legendárne auto, ktoré schádza z výrobných liniek celé polstoročie! Ponúkame prvý pohľad na poslednú generáciu kultového nemeckého športiaku.

Porsche 911 Turbo S Exclusive Series: to najlepšie od Porsche

Dizajn je samozrejme o vývoji a zdokonaľovaní toho starého. Jemné dizajnové zmeny, ktoré sú síce nenápadné možno spôsobia, že ľudia si povedia “to je nuda”, pretože “to vyzerá ako predtým.” Áno, silueta modelu 911 ostáva zachovaná, ale proporcie sú radikálne iné. Na rozdiel od predchádzajúcich verzií 911 sa už nebudú ponúkať žiadne úzke karosérie. Legendárne športové auto je teraz o plných 40 mm širšie. Týka sa to všetkých modelov Carrera, ktoré budú rovnako široké ako modely GTS. Nezáleží na tom, či budú mať pohon dvoch alebo všetkých štyroch kolies.

Ďalšou inováciou je veľkosť kolies, čo v prípade modelu Carrera S znamená 20-palcové kolesá vpredu a 21-palcové vzadu. Predná časť karosérie odkazuje na pôvodný dizajn skorých modelov 911, zatiaľ čo zadná časť evokuje vzdialenú budúcnosť. Je to najmä vďaka dizajnovému nápadu v podobe celoplošného svetelného panelu. Prvýkrát sme ho videli na modeli Misiion E, potom na modeloch Panamera a Macan, ale tento štýlový dizajnový prvok bude súčasťou všetkých modelov Porsche. Nad týmto zoskupením LED diód sa nachádza väčší zadný spojler s premenlivou polohou. Celkovo ide o neuveriteľne pôsobivý, ale pomerne jednoduchý dizajn s upratanými prvkami napr. v podobe skrytých kľučiek dverí.

Pod týmto tvarom sa nachádza najčistejšia a technologicky najdokonalejšia 911-tka. Čo je najdôležitejšie, je veľmi rýchla. Stále ju poháňa vzadu uložený motor v podobe 3,0-litrového preplňovaného šesťvalca. Ten však musel byť kvôli novým prísnejším emisným normám prepracovaný, aby bol ešte čistejší a účinnejší ako kedykoľvek predtým.

Teraz je k dispozícii piezoelektrické vstrekovanie, úplne nový systém nasávania, výfukový systém s filtrom pevných častíc, preladené medzi chladenie, revidované turbo kryty a ďalšie. Celkový výkon 444 koní ktorým model Carrera S disponuje je o 30 koní viac v porovnaní s odchádzajúcim modelom GTS a jeho výkonnosť sa rovná modelu 997 Turbo. Vďaka pohonu zadných kolies dokáže Carrera S akcelerovať z 0-100 km/h za 3,7 sekundy. Dodajme, že v tandeme s novou osemstupňovou PDK dvoj spojkovou prevodovkou.

Žiadne slovo o manuálnych prevodovkách, ktoré by však mali prísť neskôr. Pohon všetkých kolies na modeli Carrera 4S zaručuje šprint z 0-100 km/h za 3,6 sekundy čo je o 0,4 sekundy rýchlejšie ako v prípade súčasného ekvivalentného modelu. Nie je to pre vás dosť rýchle? Potom si môžete priplatiť za voliteľný doplnok Sport Chrono a skrátiť tento čas o ďalšie dve desatiny. Maximálna rýchlosť je 300 km/h.

Zmeny nastali aj v interiéry nového modelu 992. Centrálny otáčkomer, typický znak modelu 911 bol doplnený o dva tenké, bez rámikové číselníky, zatiaľ čo rozmery stredového displeja narástli na 10,9 palca. Tí, ktorí poznajú najnovší model Panamera, si na tieto ovládacie prvky rýchlo zvyknú. Zásadnú zmenu však predstavuje systém ktorý teraz zahŕňa režimu “Wet”, aby ste nezišli z cesty počas dažďa, alebo Night Vision Assist s tepelným senzormi plus možnosť pripojenia pre nový iPhone X.

Niet pochýb o tom že model 992 bude dostupný v nespočetných variáciách. V budúcnosti sa môžeme tešiť na kabriolet, model Targa alebo GTS. Nikto si netrúfa povedať čo bude nasledovať potom. Bude to model s hybridným pohonom alebo elektromobil? Alebo nebodaj super šport s motorom uprostred, ktorým sú vybavené  pretekárske autá? Čas ukáže.

Zdroj: porsche.com

Tags from the story
,
More from Marek Poleč

Bugatti Centodieci je auto z ktorého nespustíte oči

Spoznajte modernú interpretáciu klasického dizajnu. Bugatti je späť a v Pebble Beach...
Čítať ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *