Porsche 935 ako pripomienka slávnej minulosti automobilovej značky

Porsche 935 je kultovým pretekárskym automobilom, prezývaným tiež Moby Dick. Jeho predĺžený zadný koniec “veľrybí chvost” je totiž zapísaný v srdciach milovníkov Porsche po celom svete.

Vďaka výfukom, ktoré šľahali plamene a žeravým brzdovým strmeňom išlo o veľmi obľúbený pretekársky automobil, ktorý triumfoval  na legendárnych vytrvalostných pretekoch 24 hodín Le Mans koncom 70. a začiatkom 80. rokov.

Porsche 911 Turbo S Exclusive Series: to najlepšie od Porsche

V rámci prebiehajúcich 70-tich narodenín sa automobilová značka rozhodla model 935 pojať na novo. Znovu zrodila predovšetkým verziu z roku 1978. Retro automobil s modernými prvkami bude k dispozícii v obmedzenom počte 77 kusov.

Základ bude pochádzať z najnovšieho modelu 911 GT2 RS. K dispozícii bude silný šesťvalec o objeme 3.8-litrov, ktorý poskytuje výkon 690 konských síl. Spárovaný bude so sedemstupňovou dvoj spojkovou prevodovkou.

Keďže pôjde o pretekársky automobil, nebude určený na cesty ale iba na pretekársku trať. Cena bude astronomická a bude predstavovať čiastku 700 000 eur.

Najväčšou zmenou bude predstavovať úplne nová karoséria z karbónu, ktorej dĺžka bude v porovnaní s bežným GT2 RS oveľa väčšia. Nový dizajn, najmä dlhá zadná časť a klasická značka Martini dokonalo odkazujú na originál. Dokonca aj kolesá vzdávajú hold aerodynamickému dizajnu “turbofan”. Pozrite sa pozorne a uvidíte mix ďalších prvkov z minulosti a súčasnosti.

LED svetlá umiestnené vysoko na zadnom krídle pochádzajú z hybridného modelu 919 Hybrid LMP1, vonkajšie spätné zrkadlá pochádzajú zo súčasného modelu 911 GT3 R a vyčnievajúce titanové koncovky výfukov odkazujú na Porsche 908 z roku 1968.

Interiér Porsche kombinuje staré a nové prvky. K dispozícii bude vysokokvalitný karbónový volant a farebný displej z najnovšieho pretekárskeho automobilu GT3 R. Vnútorný retro vzhľad podporuje laminovaná drevená hlavica radiacej páky z modelu 911 GT3 R. Keďže ide o pretekárske vozidlo, vo vnútri sa nachádza bezpečnostná klietka a jedno pretekárske sedadlo s bezpečnostnými, šesť bodovými pásmi. Na objednávku a za poplatok bude dostupné aj druhé sedadlo.

Porsche 935 bude určené pre klubové podujatia alebo pretekanie na okruhoch. Obávame sa však, že väčšina z týchto retro modelov bude zaradená do súkromných zbierok, pričom ich majitelia budú sedieť doma a sledovať, ako hodnota ich automobilov stúpa. S prvými dodávkami sa ráta od  júna budúceho roka.

Zdroj: porsche.com

Tags from the story
Written By
More from redakcia

Príbeh najoceňovanejšej slovenskej kávy EBENICA COFFEE

Čím začína každá cesta? Predsa vašim rozhodnutím, vašou chuťou, vaším odhodlaním. Tým,...
Čítať ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *