Prečo je Bugatti Chiron hyperšportom superlatívov?

Keď Bugatti predstavil Veyron v roku 2005, vozidlo sa ihneď stalo meradlom, ktorým sa posudzovali všetky ostatné superšportiaky. V roku 2010 bol uvedený Veyron 16.4 Grand Sport, raketa s výkonom 1.001 konských síl. Tento superšportiak bol taký pozoruhodný, že ho mnohí označili za “auto Dekády”. Jeho nástupca, verzia Super Sport poskytovala 1200 koní a doviedla absurditu výkonu do krajných medzí.

Teraz, o osem rokov neskôr je na svete nový hyperšport: Bugatti Chiron.

Toto monštrum z Molsheimu (malé mesto na severovýchode Francúzska) kde sa vyrába stoji približne 3 milióny dolárov. Jeho špecifikácie sú v podstate akademické, a to aj pre niekoľko ľudí, ktorí s ním budú reálne jazdiť. (Z plánovaných 500 jednotiek sa predalo viac ako 300 kusov.) V porovnaní s jeho predchodcom, dostal Chiron všetkého viac – viac výkonu a krútiaceho momentu ako aj lepšiu ovládateľnosť vďaka menšej nedotáčavosti.

Chiron je ohromujúco rýchly, ale brutálne zrýchlenie je iba jedným z aspektov osobnosti tohto hyperšportu. Pokiaľ ide o vzhľad, nastalo veľa zmien, ktoré boli potrebné z pohľadu aerodynamiky. To, že Chiron nie je taký krásny ako jeho predchodca je iba vedľajším produktom aplikovaných zmien diktovaných fyzikou. Existuje len málo ľudí, ktorí by tvrdili, že jeho vzhľad sa v dôsledku toho zlepšil.

Navrhnúť hyperšport s výkonom 1 500 koní je náročné. Bolo potrebné nasmerovať masívny objem vzduchu na kvarteto turbodúchadiel a pekelné teplo, ktoré pochádza z 8-litrového 16-valcového motora. Aj napriek brutálnemu krútiacemu momentu a maximálnej rýchlosti 420 km/h je Chiron rovnako rafinovaný ako Bentley.

Je to jednoduchosť, s akou je možné tento veľký GT pilotovať a práve toto ho odlišuje od ostatných hyperšportov. Žiadny ohlušujúci výfukový systém, žiadna klaustrofóbna kabína obložená chirurgickou oceľou alebo studeným uhlíkovým vláknom. Namiesto toho je interiér Chironu luxusný. Jeho dizajnéri to tak chceli a zdá sa, že spravili dobre. Bugatti Chiron je preto najvýraznejším hyperšportom spomedzi konkurencie.

Zdroj: www.bugatti.com

[Modula id=’5′]
Tags from the story
,
More from Marek Poleč

Huawei predstavil novú generáciu skladacieho smartfónu Mate Xs

Spoločnosť Huawei predstavila Mate Xs, novú generáciu revolučného skladacieho smartfónu. Ide o...
Čítať ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *