Prečo je Mercedes EQC najvýznamnejším modelom značky?

Mercedes EQC

Mercedes začne čoskoro predávať prvý z desiatich nových elektromobilov, ktoré postupne predstaví v nasledujúcich troch rokoch. Mercedes EQC je najdôležitejším novým vozidlom v histórii spoločnosti, s 133-ročnou históriou.

Počas nasledujúcich troch rokov výrobca predstaví desať nových elektromobilov s označením EQ. Na ich vývoj vynaložil 11 miliárd dolárov, ktoré musia posunúť najstaršiu automobilku na svete – a firmu v hodnote 62 miliárd USD do novej, možno čisto elektrickej éry.

Tesla je najpredávanejšou prémiovou značkou automobilov v USA

Mercedes EQC je luxusné kompaktné SUV a zároveň prvým modelom EQ, ktorý bude uvedený na trh. Reč je o vôbec prvom čisto elektrickom vozidle značky Mercedes-Benz a kľúčovom modely značky. Jeho význam podčiarkol sám Dr. Dieter Zetsche, charizmatický, dlhoročný generálny riaditeľ automobilky na odchode.

Nórske letisko bolo miestom, na ktorom dostala malá skupina novinárov z celého sveta možnosť si tento kľúčový model značky vyskúšať.

Vysokovýkonná batéria s dojazdom takmer 500 km

EQC má na každej náprave elektromotor, ktorý spolu produkuje 402 koní a zrýchľuje EQC z nuly na 100 km/h za 4,9 sekundy. 80 kWh batéria namontovaná v podlahe medzi kolesami poskytuje dojazd od 445 do 471 km (v závislosti od konfigurácie vozidla) a možno ju nabiť na 80 percent iba za 40 minút.

EQC sa bude vyrábať popri modeloch GLC a GLC kupé s konvenčným pohonom v nemeckých Brémach. Práve s týmito autami sa delí o svoje základné proporcie a rozmery, ale iba o 15 percent svojich častí. Dizajnéri Mercedesu tvrdo pracovali na tom aby bol elektrický model EQC odlišný. Zákazníci, ktorí si radi priplatia za elektromobil, často chcú, aby to bol tento rozdiel viditeľný.

Interiér nápadne pripomína práve model GLC, z ktorého bolo prebraných veľa prvkov. Ovládače a centrálny displej nahradili dva veľké širokouhlé displeje s rozhraním Mercedes MBUX. K dispozícii sú aj nové nápadné materiály, ktoré sa postupne objavia aj na iných EQ modeloch, vrátane ružovo-zlatého vyhotovenia ventilačných otvorov či technickej tkaniny z mikrovlákna na prístrojovej doske a dverách.

Zetsche chcel, aby sa dal model EQ jednoducho ovládať, podobne ako každý iný Mercedes. Čo je však najdôležitejšie, každý by sa mal v ňom cítiť ako v pravom Mercedese a to aj napriek absencii spaľovacieho motora. Môžete sa jednoducho usadiť, stlačiť tlačidlo štartéra, zaradiť volič prevodových stupňov a vydať sa plynulo a ticho vpred.

Vyspelé elektronické systémy pre viac komfortu

Existuje režim D-Auto, ktorý skúma prejdenú trasu, pričom na to využíva satelitnej navigácie. Sleduje dopravné podmienky, blížiace sa obmedzenia rýchlosti a dostupnosť nabíjacích staníc. Zohľadňuje všetky tieto údaje a potom mierne zasahuje do ovládania elektromobilu spôsobom, aby bolo dosiahnuté optimálne zrýchlenie alebo aby ste vôbec prišli po najbližšiu nabíjaciu stanicu. Je totiž dobré vedieť či sa blížite dopravnej zápche alebo k lokalitám s obmedzenou rýchlosťou. Tento systém je subtílny, voliteľný, ale tak inteligentný, že ho pri ovládaní auta nebudete vôbec nepocítite.

Hlavný inžinier auta povedal, že má v úmysle zaútočiť na rastúcu skupinu konkurentov EQC v oblasti komfortu, hluku a rafinovanosti. Pri prvom zoznámení sa EQC sa veľa novinárov vyjadrilo, že je to skutočne tak. Neexistuje takmer žiadny hluk z elektrického hnacieho ústrojenstva, ktorý sa občas objavuje u konkurenčných elektromobilov.

Pneumatiky s ich valivým odporom, brzdy a hluk vetra. To sú jediné zdroje hluku, s ktorým sa tu môžete stretnúť. EQC je vďaka svojmu dokonalému odhlučneniu jedným z naj pokojnejších vozidiel v ktorých môžete cestovať.

Technické parametre elektromobilu naznačujú balistické zrýchlenie, ale ťah EQC nie je taký absurdný ako v prípade modelu Jaguar I-PACE alebo vysoko výkonného modelu Tesla Model X. Namiesto toho sa cítite príjemne ako v starom Mercedese: nádherne skonštruovaný, suverénne rafinovaný a v ktorom budete radšej komfortne cestovať než pretekať.

EQC a nedávno predstavený Audi e-tron sa pripojili k I-PACE a Modelu X, aby vytvorili celú novú triedu luxusných crossoverov. Pre niekoho môže byť voľba medzi modelom X a veľmi rafinovaným EQC veľmi ťažká. Ak je to toto Mercedes budúcnosti, budúcnosť Mercedesu je istá.

Zdroj: mercedes-benz.com

Tags from the story
,
More from Marek Poleč

Rýchly obed z KFC alebo kebab od Turkov?

Túto dilemu som dnes riešil, keď na mňa doľahol hlad. Hovorím si...
Čítať ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *