A password will be e-mailed to you.

Môžeme ich nazvať leteckými taxíkmi, ale povedzme si na rovinu, lietajúce autá sú v súčasnosti iba malými lietadlami. To sa možno čoskoro zmení, vďaka spoločnosti Klein Vision. Spoločnosť zo Slovenska totiž vyvinula AirCar, lietadlo, ktoré skutočne vyzerá a funguje ako vozidlo, ktorým každý deň jazdíte do práce.

Koncom minulého týždňa slovenský startup zdieľal video, na ktorom možno vidieť ako prototyp AirCar úspešne dokončil svoj prvý let. Krátky klip nesvedčí iba o tom, ako lietadlo letí po oblohe; zobrazuje tiež jazdné schopnosti vozidla.

Toto je prvé elektrické lietadlo, ktoré hlási návrat na nebo

Vyzerá to, že AirCar bude rovnako pohodlne lietať medzi mrakmi a súčasne uháňať po asfalte. Je to umožnené tým, že prototyp je automobil pripravený na cestu, ktorý sa pomocou niekoľkých tlačidiel dokáže pretransformovať na lietadlo.

Začiatok videa je o tom, ako futuristicky vyzerajúci AirCar jazdí po asfaltke na piešťanskom letisku. Zadná časť vozidla sa potom vysunie dozadu a z vozidla sa vysunú dve krídla, ktoré sa začnú rozvíjať. Akonáhle sú krídla úplne roztiahnuté, prototyp sa rozbehne po dráhe a vzlietne k oblohe. Potom letí okolo letiska a bezpečne pristane späť na zemi. Po dokončení letu sa krídla zasunú späť a auto odíde.

Lietajúce auto AirCar dostalo dizajn ako zo sci-fi filmu. Práve tento dizajn poskytuje také jazdné vlastnosti, ktoré ho odlišujú od zvyšku súčasnej flotily lietajúcich automobilov, vrátane SkyDrive SD03 a Volocopter VoloCity.

Prototyp a jeho technické údaje

Podľa tlačovej správy ultraľahký dvojmiestny hybrid poháňa 1,6-litrový motor BMW, ktorý dáva výkon 140 koní. Startup tiež tvrdí, že lietadlo bude mať dolet zhruba 1 000 km a bude schopné dosiahnuť max. rýchlosť letu 200 km/h.

Aj keď sú tieto čísla dosť pôsobivé, zdá sa byť spoločnosť obzvlášť hrdá na skutočnosť, že jej lietajúce auto môže skutočne jazdiť. „S AirCar dorazíte do cieľa bez toho, aby ste sa museli prepravovať na letisko a prechádzať spleťou ciest. So svojím AirCar sa môžete odviezť na golfové ihrisko, do kancelárie, obchodného centra alebo do hotela a zaparkovať ho v normálne na parkovacom mieste, “uviedol vo vyhlásení spoluzakladateľ Anton Zajac.

Vďaka svojim prvým úspešným letom, ktoré boli zaznamenané iba 18 mesiacov po začiatku vývoja, je spoločnosť Klein Vision pripravená pokračovať s AirCar vpred. Spoločnosť plánuje uviesť vozidlo do výroby v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov.

Zdroj: klein-vision.com

Žiadny ďalší článok