Sedem kritérií ako si správne vybrať autoškolu

yaris

Ponuka autoškôl na Slovensku je taká obrovská, ako počet žiadateľov o vodičský preukaz. Nemať v dnešnej dobe vodičský preukaz je nemysliteľné. Iba pre informáciu na Slovensku je k dnešnému dňu zaregistrovaných do 1 000 autoškôl v ktorých je zamestnaných cez 3 000 inštruktorov. Z vyššie uvedeného vyplýva, že jej výber nemusí byť vôbec jednoduchý. Prinášame vám preto sedem základných kritérií výberu autoškoly.

Renomé autoškoly

Dobré meno autoškoly predáva! Informujete sa preto o tej ktorej autoškole objektívne od svojho okolia. Nespoliehajte sa iba na sľuby v podobe skvelých cien a inštruktorov. V prípade, že sa rozhodujete medzi viacerými autoškolami vo vašom okolí, opýtajte sa na známych. Pýtajte sa hlavne ľudí, ktorí skončili danú autoškolu práve teraz a na ľahkú váhu neberte ani názory od niekoľkoročných vodičov. Spýtajte sa ich čo im autoškola dala, a aká bola ich spokojnosť po ukončení kurzu. Ak nemáte príležitosť získať názory iných osobne, skúste o vybranej autoškole čo najviac zistiť na internete. V dnešnej dobe sa na internete veľa chváli, ale aj veľa kritizuje.

Informácie o autoškole

Stále máte pocit, že nemáte dosť informácií? Každá kvalitnejšia autoškola má už dnes svoje vlastné webové stránky. Práve na nich sa môžete informovať o kurzoch, cenách, typu preukazov a podobne. V žiadnom prípade sa však na ňu nespoliehajte. Hodnovernosť tej ktorej autoškoly si najlepšie preveríte osobne. Koho by nezaujímalo v akých priestoroch bude prebiehať kurz a na akých autách sa bude jazdiť? To, že má nejaká autoškola perfektnú webovú stránku ešte nič nevypovedá o jej kvalite! Skúste sa informovať aj telefonicky alebo emailom. Taká autoškola, ktorá má naozaj záujem o žiakov vám ochotne odpovie na všetky vaše otázky.

Cena kurzu

Jedným z hlavných faktorov, ktorí rozhoduje o tom, akú autoškolu si nakoniec vyberiete je cena. Od drahej autoškoly neočakávajte niečo viac, ako od autoškoly s priemernou cenou kurzu. Vo väčšine prípadov nie je cena priamoúmerná kvalite. Priemerná cena kurzu pre skupinu B začína na sume okolo 500 eur. Táto cena sa však môže meniť vzhľadom na región. Ak však bude cena kurzu nižšia ako uvedená hranica, mali by ste byť na pozore. Ľahko sa totiž môže stať, že sa dozviete o dodatočných poplatkoch, ktoré vás môžu prekvapiť.

Rovnako treba zohľadniť aj vedľajšie prostriedky, ktoré budete potrebovať k úspešnému ukončeniu autoškoly. Reč je učebných materiáloch za približne 20 €, ktoré si môžete zakúpiť buď priamo v autoškole, alebo pomocou internetu či knižnice. Mnohé učebné látky sú dnes k dispozícii v on-line forme. Záverečné testy, ktoré sú dostupné online, aj v papierovej forme už nie sú veľkým výdavkom. Skúšobných testov v prípade značiek alebo legislatívy je na internete veľa. Presné kópie testov sa nachádzajú napr. na stránke testynavodicak.sk. Sú zadarmo a pre každého. Kurz prvej pomoci vás bude stáť ďalších 20 – 25 € a zabezpečí ho pre vás autoškola. Tento poplatok zvyčajne v cene kurzu zahrnutý nebýva. Je však povinný a bez jeho absolvovania nebudete pripustený k záverečným testom. Lekárom potvrdené tlačivo stojí 15 – 20 € a získate ho u svojho obvodného lekára. Rátajte aj so správnymi poplatkami a poplatkom za vydanie vodičského oprávnenia.

Kvalita kurzu

Rozhodujúcou je kvalita kurzu. Ak viete, že v niektorej autoškole si priplatíte viac, ale naozaj sa to odrazí na vašich šoférskych schopnostiach neváhajte! Pre tých, ktorí vedia, že šoférovanie bude neoddeliteľnou súčasťou ich zamestnania je kvalita na prvom mieste. Zistite si, v akých podmienkach sa bude konať výcvik. Ak ste z veľkého mesta, urobte si vodičský preukaz tam.

Bratislavská autoškola FEKI je známa tým, že hodiny teórie tu vedie sám majiteľ. Namiesto nudného výkladu predpisov sa do hodín snaží vkladať aj osobné skúsenosti a zaujímavosti z praxe. Záujemci o vodičský preukaz sa stretávajú v skupinách, kde je maximálne 22 študentov. O kamarátsku a osobnú atmosféru nie je preto núdza. Vďaka kamarátskej atmosfére v menších skupinkách sa tu vytvárajú veselé partie, kde vznikajú aj nové priateľstvá.

Ďalej si všímajte autá na cestách. Ale nie len tak hocijaké, ale autá autoškoly. Všímajte si v akom sú stave. Ideálne bude ak budete v autoškole jazdiť na rovnakom type auta, aké budete ovládať vy. FEKI Bratislava sa môže pochváliť rozsiahlym vozovým parkom tvoreným autami značky Toyota Yaris. Keď sa vám zapáčia, po absolvovaní kurzu si môžete uplatniť zľavu na nové auto značky Toyota vo výške minimálne 250 €.

Inštruktori

Kvalita kurzu sa odráža najmä od kvality inštruktorov. Zistite si preto o koho ide, predídete tak možným konfliktom. Skúste s ním prísť do kontaktu ešte pred samotným kurzom. Pýtajte sa ho, všímajte si jeho reakcie a spôsob akým podáva informácie. Inštruktori musia každých 5 rokov obhajovať inštruktorské oprávnenie (pre udržanie kvality). Ak by ste sa predsa len rozhodli po nejakej dobe, že daný inštruktor vám nevyhovuje, alebo by si do vás doslova „sadol“ je možné požiadať o jeho výmenu. V krajnom prípade aj o výmenu autoškoly (potvrdiť to však musí vaša bývalá aj budúca autoškola).
Inštruktor je dôležitou súčasťou vášho kurzu a je zodpovedný za auto, aj keď ho bude šoférovať vy. Musíte si preto navzájom dôverovať. V autoškole FEKI považujú ľudský prístup inštruktorov za jednu z priorít. Natrafiť tu môžete iba na pozitívnych a sympatických ľudí. Okrem toho majú všetci inštruktori dostatok trpezlivosti. Akékoľvek obavy z toho, že vám niečo nepôjde môžete hodiť za hlavu.

Čas a ochota

Rozhodli ste sa prihlásiť do autoškoly takže zrejme máte ochotu šoférovať auto. Dobre si však premyslite, či nato máte aj čas! Ak si VP musíte urobiť iba z nevyhnutnosti (napr. kvôli práci) ochota sa stráca a čas si budete musieť nájsť. Na druhej strane ak si ho robíte dobrovoľne pripravte sa na škrt cez rozpočet čo sa týka vášho voľného času. Uvedomte si, že kurzy majú svoj dôvod. Každou vynechanou hodinou sa pripravujete o informácie, ktoré si budete musieť sami doštudovať. Zväčša mladí si robia VP a najmúdrejším riešením, je nechať si to na prázdniny. VP nie je povinnosťou. Je to zodpovednosť a nesmie sa k tomu pristupovať bezhlavo. Ak viete, že vám časy konania kurzu nebudú vyhovovať, skúste sa dohodnúť, alebo si nájdite inú autoškolu.

Kondičné jazdy

Nie každá autoškola ponúka kondičné jazdy. Určené sú záujemcom, ktorí už držiteľmi vodičského oprávnenia sú a majú záujem zdokonaliť sa vo vedení motorového vozidla, bez ohľadu na dobu bez praxe. Stačí absolvovať 2 – 3 kondičné jazdy a vaše pôvodné zručnosti sa pravdepodobne rýchlo obnovia.

Absolvovať kondičné jazdy v Bratislave nebolo nikdy jednoduchšie. Autoškola FEKI ich ponúka, pričom jej inštruktori sa dokážu prispôsobiť Vašim požiadavkám. Počet jázd nie je obmedzený. Termín je možné dohodnúť si telefonicky a jazdiť môžete v týždni od 07:00 do 18:00 hod. Jedna jazda trvá 90 minút a jej cena je 40 €.

Môžete si zvoliť akýkoľvek počet jázd tak, aby ste sa v prvom rade vy cítili na to, aby ste znovu samostatne šoférovali. Aj v prípade kondičných jázd sa jazdí na autách Toyota Yaris s manuálnou prevodovkou a pomocnými pedálmi, ktoré inštruktorom pomáhajú ovládať vozidlo. Civilné autá na to nie sú vybavené, a preto nie sú na kondičné jazdy vhodné.

Zdroj: autoskola-feki.sk

Tags from the story
More from Marek Poleč

Komplexné fulfilment služby pre Vašu firmu a podnikanie

Fulfilment je pojem, s ktorým sa budeme v blízkej budúcnosti stretávať čoraz...
Čítať ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *