A password will be e-mailed to you.

Iba nedávno vystrelili akcie amerického výrobcu elektromobilov tak vysoko, že dosiahli hodnotu 100 miliárd dolárov. Ide o prvú verejne obchodovanú automobilku v USA, ktorá prekonala túto hranicu.

Toto znamená, že spoločnosť Tesla je oficiálne hodnotnejšia firmou ako spoločnosť General Motors a Ford dokopy. Podľa agentúry Reuters je tomu tak aj napriek tomu, že oba automobiloví obri sú tu s nami už stovky rokov.

Tesla je najpredávanejšou prémiovou značkou automobilov v USA

Ceny akcií sa za posledné tri mesiace viac ako zdvojnásobili a trend pokračoval, keď ich hodnota vzrástla o 8,1 percenta na 591,78 dolárov. Pred menej ako mesiacom sa predávali rovnaké akcie za 420 dolárov za kus. Tento prudký nárast možno pripísať „globálnemu nárastu dopytu po elektrických vozidlách,“ napísal analytik spoločnosti Wedbush Dan Ives v e-maile spoločnosti Reuters.

“Ukázalo sa, že skeptici sa mýlili a trhový strop 100 miliárd dolárov je toho dôkazom.” Rozšírená výroba v Číne automobilke tomu určite tiež pomohla.

Iní výrobcovia sa snažia, Tesla má však stále navrch

Iní výrobcovia síce tiež ponúkajú rôzne modely elektromobilov – napr. Ford a jeho nadchádzajúca rada elektrických Mustangov – reagovali však pomaly na zvýšený záujem zákazníkov. Bez ohľadu na ich konanie v tomto smere bola spoločnosť Tesla schopná efektívne zarábať na tom, čo v podstate patrí do kategórie bez konkurencie. Benefituje z toho aj napriek nedávnej sérii nepríjemných a nesprávnych krokov.

Pred dvoma rokmi získal Musk celý podnik do svojho súkromného vlastníctva. Vzišli z toho rôzne spory a ozvali sa regulačné úrady aj investori. Zdá sa však, že sa spoločnosť vydala aj napriek tomu správnym smerom.

Hlavným prínosom tohto prudkého nárastu je, že by mohol prilákať nové talenty. Je to hodená rukavica a rastúca výzva pre spoločnosť so sídlom v Kalifornii, ktorá potrebuje získať tých najlepších ľudí z relatívne malej geografickej oblasti.

Muskova peňaženka sa v najbližšej dobe nezmrští. Nová trhová hodnota podnikateľa výrazne priblíži k výplate 346 miliónov dolárov, čo je tak bezprecedentné, že je to predmetom súčasného súdneho sporu. Ale vzhľadom na to, aké šťastie má Musk v poslednej dobe, by nás neprekvapilo keby tento spor vyhral.

Zdroj: reuters.com

Žiadny ďalší článok