Rozhovor so šéfredaktorom: Dvadsaťjeden otázok pre 21. storočie

21stcentury

Prinášame prvú časť rozhovoru so šéfredaktorom Marekom Polečom o tom, prečo bol vytvorený web 21stcentury.sk a aké sú vízie do budúcnosti. Otázky kládol externý redaktor Dárius Polák.

Ahoj Marek, predstav bližšie 21stcentury človeku, ktorý o tom počuje prvýkrát

21stcentury je jedinečný projekt, ktorý nemá na Slovensku obdobu. Je to v podstate on-line magazín s pevne danými kategóriami. Všetko sa tu točí o technológiách, automobiloch, lietadlách a jachtách. Na dennej báze píšeme aj o bývaní a cestovaní, zdravom životnom štýle a pod.

V podstate píšeme o matérii a pre bežného Slováka často krát nedostupných veciach. Veď taká super-jachta nestojí ani 100 000 ani 500 000 €, ale jeden milión a viac a to nehovorím súkromných lietadlách, ktoré sú doménou milionárov.

Takéto články sú vhodným spôsobom doplnené reklamnými textami. Hovorím tomu podprahová reklama. Minulý rok sme boli svedkami toho ako do popredia vyskočila značka Huawei. Nepíšeme o politike a spoločenských vedách (iba okrajovo formou blogu).

Ako ti napadlo vytvoriť 21stcentury?

Vždy som mal blízko k internetu a vždy som si rád prečítal recenzie na najnovšie telefóny alebo automobily. Zaujímali ma však aj ostatné témy a nepoznám web, ktorý by o tom všetkom písal na jednom mieste. Neviem si predstaviť, že by som písal o jednej téme napr. o elektronike alebo smartfónoch ako to robia úzko špecializované on-line médiá na Slovensku. To by som sa asi unudil k smrti nielen ja ale aj moji čitatelia. Chcel som mať všetko ako sa hovorí pod jednou strechou. Preto som vytvoril 21stcentury.

V čom je 21stcentury lepšie v porovnaní s konkurenciou?

21stcentury je zaujímavé práve tým, že si tu nájde to svoje naozaj každý. Väčšina článkov je síce o technológiách, elektronike, autách a podobne, do popredia sa však začínajú pretláčať aj iné témy, čomu sa veľmi teším. Názov domény 21stcentury nebol vybraný náhodne. Ide o všeobecný názov, ktorý si každý ľahko zapamätá. Stačí si spomenúť, v ktorom storočí žije.

Aká bola najväčšia prekážka, ktorú si pri 21stcentury prekonal?

Neviem o žiadnej zásadnej. S prekážkami sa človek konfrontuje celý život. V on-line svete platí, že ten, kto vytrvá, môže veľa získať. V súčasnej dobe je on-line magazín sebestačný, redaktori zaplatení a v podobe, v akej je dnes, môže pretrvať zopár ďalších rokov. Mimochodom, 21. storočie bude trvať do roku 2100. To už tu ja nebudem, ale možno bude v započatom diele pokračovať môj syn. Kto vie…

Plánuješ aj iný typ contentu, ako je písané slovo?

Budeme preferovať pokiaľ možno čo najdlhšie písané slovo. Bombastické video ktoré si pozriete vás môže očariť, ale čo sa vám vryje do pamäti a k čomu sa môžete vždy vrátiť, je práve písané slovo. Je to podobné ako s knihou. Okrem toho dobre štruktúrovaný a odkazmi poprepájaný text s kľúčovými slovami je vždy lepší s ohľadom na SEO. Tvoríme niečo oveľa viac  ako iba populárnu stránku.

Keď sa pozrieš o 5 rokov dopredu, aká je tvoja vízia pre 21stcentury?

Je pravda, že vízia je veľmi dôležitá a bez nej by to nešlo. Mám víziu, ktorá nie je vôbec skromná. Skôr naopak. Mám veľa nápadov, ktoré sa budem snažiť v priebehu nasledujúcich pár rokov zrealizovať. Nedávno sa mi narodil syn Maximilián, ktorý bude mať v septembri jeden rok. Pri tejto príležitosti plánujem zorganizovať šachový turnaj, ktorý sa bude niesť pod hlavičkou 21stcentury a ktorý bude mať aj svojich sponzorov. Niet pochýb o tom, že šach je na Slovensku veľmi obľúbený a tak ako som vytvoril 21stcentury chcem mať aj vlastný turnaj, ktorý bude mať svoju tradíciu.

Na čo si najviac hrdý pri 21stcentury?

Teší ma mimoriadne veľký záujem inzerentov, ktorý neustále pribúdajú. Bez nich by stránka síce fungovala, ale museli by sme upustiť od niektorých našich plánov do budúcna. Všetko je to totiž o peniazoch. Ak chceme napredovať musíme kráčať s dobou. Mám na mysli lepší web dizajn a funkcionalitu, programovanie, honoráre pre redaktorov, to všetko stojí peniaze. Z tohto dôvodu plánujem zriadiť transparentný účet, ktorý na stránke v najbližšej dobe zverejním. Ten komu sme sympatický nás podporí a môže si byť istý, že jeho peniaze budú použité výhradne na chod a zveľadenie stránky.

Na čom momentálne pracuješ pri 21stcentury?

Momentálne rozmýšľam o tom, ako čo najlepšie zorganizovať spomínaný šachový turnaj ktorý sa bude konať v septembri tohto roka. Máme ešte relatívne veľa času na to, aby to bola perfektná akcia. Nebude to obyčajná akcia, kde si zaplatíte vstupné a v prípade, že sa umiestnite na jednom prvých troch miest dostanete bezvýznamný diplom alebo vyhráte nejakú maličkosť. Chcem, aby sa súťažilo o hodnotné vecné ceny, na čo budeme samozrejme potrebovať sponzorov.

Pokračovanie na budúce

Tags from the story
,
More from Marek Poleč

Topdnes.sk ponúka aktuálne spravodajstvo ako na dlani

TopDnes.sk je informačný portál, ktorý vznikol za účelom zbierania zaujímavých informácií zo...
Čítať ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *