Toto sú kandidáti na post prezidenta SR s našim komentárom

Medzi najdlhšie pôsobiacich politikov patrí Béla Bugár. Tento človek bol súčasťou rôznych zoskupení, ktorých dlhoročnú činnosť verejnosť vníma skôr negatívne. Jeho kandidatúra vzhľadom na vek a skúsenosti je úplne legitímna. Vôbec však nie je opodstatnená z dôvodu, že ide občana maďarskej národnosti. Podľa nášho názoru ide o muža rôznych tvárí, skvelého rétora a politika s diplomatickým vystupovaním.

Rozhovor so šéfredaktorom: Dvadsaťjeden otázok pre 21. storočie

Zuzana Čaputová sa narodila v roku 1973 v Bratislave a vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V súčasnosti je podpredsedníčkou strany Progresívne Slovensko, ktorého sympatizantom je aj súčasný prezident Andrej Kiska, ktorý by mal byť apolytický. Pán Kiska sa stal pred piatimi rokmi prezidentom akýmsi zázrakom. V minulosti pôsobil aj ako podnikateľ v oblasti nebankoviek. Podnikanie v tejto oblasti je pritom nemorálne, preto pán Kiska prezidentom nemal vôbec byť. Pani Čaputová má dnes akýmsi zázrakom taktiež najvyššie preferencie, pričom podľa vybraných prieskumov a médií ide o hotovú prezidentku. O “kvalitách” pani Čaputovej si môžete spraviť názor aj na základe tohto videa.

Eduard Chmelár sa narodil 21. augusta 1971 v Modre a vyštudoval žurnalistiku na FF UK v Bratislave a interkultúrne vzťahy na University of Warwick v Spojenom kráľovstve. Vzhľadom na vyššie uvedené štúdium a dar reči ktorým diponuje, ide o výborného analytika, na ktorého môže byť Slovensko hrdé. Jeho kandidatúra na post prezidenta je opodstatnená a v prípade jeho zvolenia by mohol byť pre Slovensko prínosom. Množstvu ľudú však na pánovi Chmelárovi niečo prekáža. Možno toho príliš veľa vie, alebo by mohol byť trochu viac empatickejší. Pôsobí na nás dojmom, že by si presadzoval svoje bez ohľadu na názory ostatných.

Martin Daňo sa narodil 4. novembra 1976 v Humennom. S vekom 43 rokov ide o najmladšieho kandidáta na post prezidenta. Daňo je aktivista a podnikateľ s počítačmi, softvérom, reklamou či online databázou o zosnulých. Jeho obľúbeným filozofom je Arthur Schopenhauer. V tejto súvislosti by sme Martinovi Ďaňovi odkázali, že každý boj je skôr či neskôr vopred prehratý. Držíme mu palce. Sympatie má na našej strane.

Štefan Harabin sa narodil 4. mája 1957 v Ľubici. Vyštudoval právo na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Harabin je sudca najvyššieho súdu, bol podpredsedom vlády a od roku 2006 do 2009 bol ministrom spravodlivosti. Keďže ide o sudcu najvyššieho súdu, jeho kandidatúru na funkciu prezidenta vnímame ako opdstatnenú. Vzhľadom na jeho temnú minulosť z obdobia Mečiarizmu by sme ho však nevolili.

Marian Kotleba sa narodil sa 7. apríla 1977 v Banskej Bystrici. V decembri 2013 sa stal županom Banskobystrického kraja. Jeho názory sú nám sympatické do poslednej bodky. Má to však jeden háčik. Marian Kotleba sa v diskusných reláciách vyhýbal odpovediam na otázky týkajúce sa jeho fašistickej symboliky.

Milan Krajniak sa narodil 30. januára 1973 v Bojniciach. Kandidatúru ohlásil na konci mája. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady Slovenskej republiky a podpredsedom Sme rodina. Je predsedom parlamentného výboru pre preskúmavanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu a členom Výboru pre obranu a bezpečnosť. Názory pána Krajniaka sú nám sympatické z dôvodu, že sa obracia priamo na občanov, ktorým by chcel z postu prezidenta pomáhať. Milan Krajniak sa odvoláva na slušnosť, je pritom súčasťou strany Sme rodina, ktorej predsedá kontroverzný Boris Kollár, otec desiatich detí. Je to veľká škoda pre pána Krajniaka, ktorý dokáže svoje názory dobre prezentovať.

František Mikloško sa narodil sa v roku 1947 a vyštudoval matematiku na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. Pred rokom 1989 bol disident, aktivista takzvanej Tajnej cirkvi. V novembri 1989 sa stal členom Koordinačného výboru Verejnosti proti násiliu a v roku 1992 vstúpil do KDH. Odchod z hnutia oznámil vo februári 2008. O Prezidentský palác sa pokúsil zabojovať už v rokoch 2004 a 2009. Tretiu prezidentskú kandidatúru ohlásil začiatkom júna. Pri všetkej úcte by sme pána Mikloška nevolili.

Maroš Šefčovič sa narodil 24. júla 1966 v Bratislave. Vysokoškolské štúdiá začal v roku 1984 v Bratislave. V rokoch 1985-1990 študoval na Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov. V súčasnosti je podpredsedom Európskej komisie pre energetickú úniu. V minulosti pôsobil ako veľvyslanec v Izraeli.
V prezidentských voľbách kandiduje ako nezávislý s podporou strany Smer. Kandidatúru ohlásil medzi poslednými v januári 2019. Maroša Šefčoviča by sme vzhľadom na jeho prepojenie so stranou Smer nevolili.

Róbert Švec sa narodil 21. augusta 1976 v Nitre. Vyštudoval politológiu na Trnavskej univerzite. V súčasnosti je predsedom občianskeho združenia Slovenské Hnutie Obrody (SHO). Momentálne sa venuje občianskym aktivitám. Svoju kandidatúru vo voľbách na prezidenta oznámil na konci mája 2018 médiám. Pán Svec bol až doteraz pomerne nevýraznou a neznámou osobnosťou. Ide o mladého a slušného politika s dobrým a slušným vystupovaním. Radi by sme ho videli v súboji s pani Čaputovou, pánom Chmelárom, pánom Šefčovičom alebo Marianom Kotlebom. Róbert Švec je jedným z našim favoritov.

Bohumila Tauchmannová sa narodila 19. septembra 1958 v Martine. Vyštudovala Vysokú školu ekonomickú v Bratislave. Tauchmannová je podnikateľka a dlhoročnou občianskou aktivistkou. Kandidatúru ohlásila v marci 2018, kandiduje ako nezávislá. O pani Tauchmannovej ako aj o ostatných kandidátoch uvedených nižšie veľa ľudí nič nevie. Títo kandidáti by sa preto mali v prvom rade zamyslieť nad formou ich súčasnej propagácie.

Juraj Zábojník sa narodil v roku 1962 v Bojniciach a žije v Bratislave. Pôsobí ako bezpečnostný analytik. V minulosti pôsobil 17 rokov v policajnom zbore a je bývalý šéf slovenských policajných ochrankárov. Zábojník ohlásil kandidatúru medzi prvými ešte 19. februára 2018. V prezidentských voľbách kandiduje ako nezávislý. Jeho predošlé pôsobenie v oblasti bezpečnostných zložiek ho ešte neznamená, že by bol dobrým prezidentom.

Ivan Zuzula sa narodil 21. októbra 1954. Je slovenský environmentálny vedec, vysokoškolský pedagóg a politik. Vyštudoval fyziku na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského. V súčasnosti pôsobí ako pedagóg na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ a na Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici.
Je predsedom Slovenskej konzervatívnej strany. Kandiduje ako občiansky kandidát s podporou Slovenskej konzervatívnej strany. Vzhľadom na to, že je pán Zuzula vyštudovaný fyzik sa na funkciu prezidenta menej vhodný.

Robert Mistrík sa narodil 13. augusta 1966 v Banskej Bystrici. Kandidatúru na prezidenta ohlásil v polovici mája. O post hlavy štátu sa chcel uchádzať ako nestraník.
Založil firmu HighChem, ktorú dodnes vedie a vlastní, zaoberajúcu sa vývojom softwarových modulov pre hmotnostnú spektrometriu. V roku 2009 spoluzakladal politickú stranu Sloboda a Solidarita, ktorej členom bol do roku 2012. Robert Mistrík sa svojej kandidatúry vzdal v prospech pani Čaputovej čím v našich očiach hlboko klesol.

More from Marek Poleč

Topdnes.sk ponúka aktuálne spravodajstvo ako na dlani

TopDnes.sk je informačný portál, ktorý vznikol za účelom zbierania zaujímavých informácií zo...
Čítať ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *