A password will be e-mailed to you.

Každý sníva o tom, že raz uviazne na ostrove uprostred raja, kde si bude užívať bezstarostný život pod palmami. Cookove ostrovy vám takýto sen splnia. Ide totiž o rajskú záhradu, pokiaľ ide o samotu. Vďaka ich kráse si budete myslieť ich stvorili Božie ruky!

Súostrovie v Tichom oceáne

Nádherné súostrovie Cookových ostrovov sa nachádza na severovýchode Nového Zélandu, ku ktorému sú voľne pridružené. Ostrovy sú samostatným štátom, zatiaľčo obyvatelia dostali novozélandskú štátnu príslušnosť. Hovorenými jazykmi sú angličtina a maorijčina. Platiť môžete americkými alebo novozélandskými dolármi. Keďže ekonomická situácia medzi oddelenými krajinami je komplikovaná, Cookove ostrovy patria medzi krajiny s najvyššou mierou migrácie. To by vás však nemalo odradiť od ohromujúcej krásy, ktorá sem každoročne priláka 100 000 ľudí. Krajina sa skladá z 15 ostrovov, pričom Rarotonga je najväčším a Aitutaki najkrajším. Najlepším časom na návštevu sú mesiace od apríla do októbra. Je tu celoročne vždy veľmi teplo, ale v čase zimy v Európe sa tu môžu vyskytovať búrky.

Príchod a ubytovanie

Dostať sa na Cookove ostrovy z Európy môže chvíľu trvať kvôli geografickej izolácii ostrovov. Každá minúta letu však stojí naozaj za to. V závislosti od toho, kedy chcete vycestovať, let s medzipristátím vás bude stáť od 1 000 eur. Ak máte viac času a chceli by ste ušetriť, môžete svoj let skombinovať s letom z Nového Zélandu. Lety z Aucklandu stoja okolo 200 eur.

Pláž Muri na ostrove Rarotonga je považovaná za najkrajšiu. Je to miesto, kde môžete nájsť nádherné luxusné hotely, ktoré splnenia všetky vaše želania. Začnime s tými drahšími, pretože sny na ostrove sa plnia a nielen snívajú.

Nautilus Resort Rarotonga na pláži Muri sa nachádza priamo na pláži a vyzýva na trochu opaľovania, plávania a relaxu. Nezáleží na tom, či radšej sedíte pri bazéne, vychutnáte si masáž na pláži alebo skúmate oblasť z kajaku – budete tu šťastný bez ohľadu na to, čo práve robíte! Okrem toho ponúka hlavný ostrov aj veľa ďalších pekných miest, ktoré nie sú až také drahé. Nachádzajú sa tu hotely v cenovej kategórii od 50 € za noc. Na ostrovoch Rarotonga a Aitutaki je aj množstvo súkromných apartmánov situovaných priamo na pláži za cenu od 30 za noc a osobu.

Stačí sa zmieniť o dvoch hoteloch na Aitutaki: 5-hviezdičkovom Aitutaki Escape a Pacific Resort Aitutaki. Oba sú umiestnené na pláži a splnia všetky vaše očakávania kladené na rajské ubytovanie priamo na pláži. Hneď potom, ako sa prebudíte a otvoríte dvere svojho príbytku, môžete zaboriť svoje prsty do teplého piesku a vychutnať si ranné slnko počas kúpania sa v modrej lagúne!

Rarotonga

Ostrov o rozlohe 67 km², je najhustejšie osídleným ostrovom, pričom je domovom cca. 10 000 ľudí. Hlavné mesto Avarua sa viac podobá na dedinu. Prostredie je tu neuveriteľne neformálne s iba jednou hlavnou ulicou. K dispozícii je verejný autobus, ktorý prechádza ostrovom každú hodinu z jednej na druhú stranu a opačne. Len povedzte vodičovi, kde chcete vystúpiť – jednoduché!

Aitutaki

Šiesty najväčší ostrov sa považuje za absolútny raj. To, čo vás tu čaká, prekročí všetky vaše očakávania. Reč je o takmer úplne izolovanom ostrove, kde pláže už nemôžu byť belšie a voda modrejšia. Atol ponúka neuveriteľnú prírodu vďaka svojim lagúnam a morskému životu. Práve tu nájdete aj ostrov One Foot Island, jeden z najznámejších ostrovov regiónu. Najjednoduchší spôsob, ako sa dostať z ostrova na ostrov, je rezervovať let s Air Raratonga, ktorý stojí v závislosti od obdobia okolo 200 eur. Letecká spoločnosť vás prevedie všetkými ostrovmi v závislosti od vášho časového harmonogramu, rozpočtu a dobrodružného ducha. Na ďalšie ostrovy sa dá dostať aj trajektom, hoci tento spôsob prepravy sa turistom neodporúča, pretože časy odchodov jediného trajektu sú publikované iba v miestnych novinách a nie sú veľmi flexibilné.

Čo sa dá na ostrovoch robiť?

Cookove ostrovy prekypujú maorskými tradíciami, ktoré musíte jednoducho zažiť na vlastnej koži. Môžete napríklad sledovať typické ostrovné tance, ktoré si budete pamätať do konca života. V obci Te Vara Nui zažijete dokonalú kombináciu tanca a jedla. Prekvitá tu skvelá tradícia šitia, ktorú miestni obyvatelia bravúrne ovládajú. Vzorovaná deka Tivaevae od miestnych obyvateľov bude pre vás tým najkrajším suvenírom.

Ak chcete preskúmať vnútrozemie ostrova, stačí nasadnúť na miestny autobus, alebo si prenajať moped. Okolie ostrova môžete preskúmať aj priamo z vody, nakoľko existuje množstvo poskytovateľov pripravených ukázať vám tie najkrajšie zákutia a lagúny. V nádhernej lagúne Aitutaki si môžete prenajať kanoe s pádlom a okolie preskúmať podľa seba. Nadšenci vodných športov si tu rovnako prídu na svoje. Očarení budú z húfov pestrofarebných rýb na ktoré narazia počas šnorchlovania, alebo pri potápaní s potápačskou výbavou. Ak máte pocit, že potrebujete zažiť rýchlosť, môžete využiť silu vetra a vyskúšať adrenalínové vodné športy. Pre tých, ktorí uprednostňujú ryby na tanieri, sú určené rôzne rybárske výlety a exkurzie.

Ako vidíte, táto krajina ponúka niečo pre každého. Ak sa rozhodnete navštíviť Cookove ostrovy nemusia vám chýbať ani luxusné hotely. Vašou odmenou bude krásna príroda, v ktorej si splníte svoj sen a malé dobrodružstvo pretavíte do reality. Rovnako vás očaria dobrosrdečný ľudia, ktorí si tu žijú svoje životy ďaleko od stresu a chaosu západného sveta. Nadobudnete pocit, že tu hodiny a dni plynú akosi pomalšie.

[Modula id=’7′]
Žiadny ďalší článok