A password will be e-mailed to you.

Toto múzeum navrhol uznávaný Jean Nouvel, pričom ide o perfektnú výhovorku pre strávenie zimného pobytu v Saudskej Arábii. Kultúrni nadšenci čakali na otvorenie múzea Louvre Abu Dhabi celé roky.

Náprotivok k parížskej inštitúcii mal byť pôvodne otvorený ešte v roku 2012. Ale rok prešiel ako aj ďaľšie štyri roky po ňom. Začiatkom roka 2017 sa zdalo, že stavba múzea nebude nikdy hotová. Napokon však bude Louvre Abu Dhabi veľkolepo otvorený 11. novembra 2017.

Monumentálna strieborná kupola na pobrežnej promenáde ostrova Saadiyat sa stane dlho očakávaným magnetom pre návštevníkov. Tí, budú mať o jeden dôvod viac navštíviť Perzský záliv a stráviť tu svoj zimný pobyt. Vnútri bude múzeum, osvietené svetlom vnikajúcim cez 8 000 kovových hviezd vytesaných v zložitom geometrickom vzore kupoly.

Vystavená tu bude stála zbierka mapujúca celú ľudskú existenciu, od prehistorických objektov po súčasné umelecké diela.

Univerzálne náboženstvá, rôzne rituály naprieč kultúrami, ako aj výmenný obchod na obchodných trasách počas stredovekého a moderného obdobia. To sú len niektoré z tém, ktoré budú pre návštevníkov k dispozícii. Na obdiv budú práce majstrov ako Manet, Mondrian a Gauguin. Určite si tu príde na svoje každý – to je myšlienka múza. Plánuje sa tu usporiadanie inaugurálnej výstavy s názvom Od jedného múru k druhému: Otvorenie múzea pre každého.

Louvre predstavuje pritom iba začiatok. Náklady na výstavbu ambiciózneho ostrova Saadiyat v Abú Dhabí sa odhadujú na 27 miliárd dolárov. Tento ostrov sa stane  nakoniec domovom múzea moderného umenia Guggenheim, Národného múzea Zayed a neskôr múzea Zaha Hadid. Nová kultúrna oblasť je už teraz domovom niekoľkých luxusných hotelov Rosewood či Four Seasons.

Zdroj: louvreabudhabi.ae

Žiadny ďalší článok