A password will be e-mailed to you.

Pre najbohatších ľudí existuje na tomto svete veľa spôsobov ako svoje ťažko zarobené milióny utratiť. Takí, ktorí za svoj život stihli nadobudnúť všetko vrátane drahých áut, domov, jácht svoje oči obracajú na drahé a adrenalínové dovolenky. Vlastniť súkromný ostrov je fajn ale musí to byt vcelku nuda. Spomedzi miliardárov sa nájdu takí, ktorí by chceli zažívať adrenalín a balansovať tak na hranici svojho života a smrti. Ak to vyjde, budú sa môcť pochváliť niečím fantastickým, ak nie…

Zážitok na celý život: Extrémne lyžovanie v kanadskej Arktíde

Jeden z takýchto odvážnych výletov, ktorý stojí niekoľko miliónov, možno zažiť v podobe výstupu nad najvyššiu horu sveta Mount Everest. Pokoriť najvyššiu horu sveta v teplovzdušnom balóne? Za 2,6 milióna USD na osobu je všetko možné. Prvým a súčasne posledným vzduch plavcom, ktorý preletel cez Everest v roku 1991 bol Chris Dewhirst, ktorému robil spoločnosť Leo Dickinson. Je to až dodnes jediná úspešná cesta balónom ponad Everest.

Nový pokus možno absolvovať prostredníctvom cestovnej agentúry IfOnly v USA. Hoci samotná cesta netrvá dlhšie ako niekoľko hodín, potencionálni účastníci si budú musieť na vhodné poveternostné podmienky počkať aj niekoľko týždňov. Okrem toho budú musieť absolvovať mesiac trvajúci tréning fyzických a psychických zručností. Napriek vysokým nákladom neexistuje žiadna záruka úspechu. V prípade, že cesta zlyhá sa finančné prostriedky nevracajú. Podľa slov cestovnej kancelárie Ide o pokus o prechod cez Mt. Everest v teplovzdušnom balóne, nie nevyhnutne o úspešný návrat.

Ako odstrašujúci príklad môžu poslúžiť niektoré neúspešné pokusy. V roku 1990 sa partia troch japonských odvážlivcov o takúto cestu pokúsila, ale narazila do hory vo výške 5600 m. Jeden člen tímu si pri náraze zlomil nohu a ich balón bol zničený v explózii. Všetci ale našťastie prežili. Aj tím v zložení Dewhirst a Dickinson si odtrpel sériu porúch horáka, pričom musel počas výpravy urobiť niekoľko nebezpečne tvrdých pristátí. Výprava, ktorá sa mala konať v polovici septembra 2001 a ktorej sa mal zúčastniť britský dobrodruh David Hempleman-Adams bola zrušená po útoku na americké dvojičky.

Najodvážnejším cestovateľom súčasná doba praje, pričom majú veľa príležitostí aby preskúmali svoje hranice. Richard Branson so svojou spoločnosťou Virgin Galactic pripravuje ponúkať komerčné lety do vesmíru za cenu 250 000 USD na osobu. Vďaka americkej súkromnej spoločnosti World View uvidí koncom roka 2017 malá skupina pozemšťanov fascinujúci pohlaď na svet z vesmíru. Z malej kapsule zdvihnutej do výšky asi 30 km od obrovského, vysokohorského balóna musí byt pohlaď na zem nezabudnuteľný. Pre nás ostatných je tu Everest ako celovečerný film.

Zdroj: www.ifonly.com

Žiadny ďalší článok