Sedacia súprava je dominantou obývacej izby. Nepodceňte jej výber!

Pekná na pohľad, praktická a neskutočne priestranná. Presne tieto vlastnosti sú pri výbere sedačky očakávané. Prvoradý je predovšetkým komfort, no mnohí naň zabúdajú a vôbec neuvažujú nad rozložením sedacej súpravy či voľbe materiálu. Pre maximálne pohodlie je však kľúčových oveľa viac atribútov a určite aj im treba venovať pozornosť. Na čo všetko by ste teda nemali zabúdať?

Desiatky katalógov o zariadení domácnosti, prelistované časopisy o bývaní a znalosť ponuky obchodov s nábytkom takmer spamäti. Poznáte najnovšie trendy pri voľbe sedacej súpravy, no aj napriek tomu si neviete dať rady pri konečnom výbere. Či už vám perfektne sedí do škandinávskeho štýlu obývacej izby alebo je neskutočne moderná, prípadne ide o horúci hit tohtoročnej sezóny, dizajn sedacej súpravy by nemal byť tým jediným, čo rozhodne v jej prospech. Dôležitá je taktiež aj jej praktická stránka, kvalitné spracovanie a celkové riešenie sedačky. Poďme sa preto spoločne pozrieť na to, čo by nemalo uniknúť našej pozornosti.

Sedacia súprava jej tvar a prevedenie

Jedným z dôležitých aspektov výberu je práve tvar sedačky. Umiestnenie sedacej súpravy a počet miest by sme tak pri tejto voľbe mali zohľadniť. Kým pohovky a gauče sú typické pozdĺžnym sedením a sú ideálnou voľbou do menších priestorov, vo väčších obývacích izbách sa môžete vyhrať. Rohové pohovky v tvare písmena L ponúknu viac miest na sedenie a sú vítané aj vtedy, keď radi pri pozeraní televízie ležíte. Dôraz treba klásť aj na orientáciu rohu. Ľavé či pravé prevedenie rohu, prípadne ten v symetrickom spracovaní. Pracovať s priestorom môžete s takýmto prevedením efektívne a využiť tak aj roh miestnosti.

rohová pohovkaRohová sedacia súprava sa zaručene stane dominantou vašej obývacej izby.
(Photographee.eu / Shutterstock.com)

Poznáme však aj spracovanie v tvare U s ešte väčším počtom miest na sedenie. V rámci ponuky sedačiek sú čoraz viac vyhľadávané najmä rozložiteľné typy či verzie s úložným priestorom. Ponúkajú tak ďalšiu funkciu navyše a dokonca môžete tieto kvality získať obe. Práve sedačka typická svojím tvarom U mnohokrát umožňuje skryť periny v jej bočných častiach a rozložiť zase stredovú časť. Táto veľká sedacia súprava perfektne vynikne v priestrannej obývacej izbe, no do malého interiéru sa nehodí, nakoľko by príliš zaplnila priestor.

Moderným a neskutočne dizajnovým prvkom je v súčasnosti napríklad závesné kreslo, ktoré sa okrem našich balkónov môže perfektne vynímať aj v obývacej izbe. Existuje mnoho typov sedacieho nábytku, je tak len na vás, ktorý z nich si nájde miesto vo vašej obývačke.

Voľba podľa materiálu

Hľadáte nádych luxusu? V takom prípade voľte kožené spracovanie, no nemajte priveľké nároky od pohodlia. Ekologický variant predstavuje zase eko koža a stávku na pohodlie získate prostredníctvom sedacej súpravy z látky. Je tak len na vašom výbere, ktoré z týchto prevedení si vyberiete, no nezabúdajte aj na kvality daného materiálu. Vyťažiť môžete totiž touto voľbou ešte viac, stačí len sledovať schopnosti materiálov pri konkrétnych spracovaniach. Bonusom môže byť napríklad nenáročná údržba, odpudenie nečistôt či odolnosť voči páraniu pri látke.

malé detiMáte malé deti? Prispôsobte tomu výber materiálu sedačky a voľte také spracovanie, pri ktorom sa ľahko zbavíte nečistôt. (fizkes / Shutterstock.com)

Dôraz na rám a vnútornú konštrukciu

Tieto časti nie sú viditeľné na prvý pohľad, no určite sa treba aj na tie zamerať. Rám v prevedení z lacného materiálu dlho nevydrží. Upriamiť sa treba aj na výplň, odpruženie a spôsob upevnenia. To všetko hrá významnú rolu pri výbere sedacej súpravy. Voľbou kvalitného spracovania predĺžite životnosť sedačky, podceniť to, by tak bolo výraznou chybou.

Adekvátna výška sedačky

Pohodlne sa posaďte. Dotýkajú sa vaše chodidlá zeme? V tom prípade možno hovoriť o správnej výške sedačky, tá by totiž nemala byť príliš blízko, no zároveň ani vysoko od zeme. Komfort počas sedenia vám zabezpečí aj správna výška operadiel. Tie by vás počas sedenia nemali nijako obmedzovať a mali by byť približne v rovine vašich rúk.

Ďalšie varianty sedacieho nábytku

Trojmiestnu sedačku môžete doplniť o kreslá a umiestniť ich po jej bokoch, no siahnuť môžete napríklad aj po taburete. Podstata tohto doplnku k pohovke je však často podceňovaná. Taburety poslúžia ako ďalšie miesto na sedenie, môžu byť podnožkou či prípadne aj stolíkom. Navyše sú aj ľahko premiestniteľné, takže im môžete kedykoľvek zmeniť miesto. Rozsiahla ponuka sa tým nekončí, zvoliť si môžete napríklad aj závesné kreslo. Práve tento typ sa určite stane štýlovým prvkom domácnosti, kým to hojdacie zase navodí pohodu.

taburetyVýber sedacieho nábytku do obývacej izby nemusí končiť len kúpou sedačky. Zvoľte si aj ďalšie typy, ktoré perfektne podčiarknu celkový vizuál interiéru. (Pai9 / Shutterstock.com)

Ponuka sedacieho nábytku je veľmi rozmanitá, dôkladne tak zvážte konečný výber, a to, čo touto kúpou získate. Keď budete presne vedieť, čo hľadáte, nebudete mať problém nájsť svojho favorita.

Zdroj: bonami.sk

More from Marek Poleč

Niekoľko vychytávok od Huawei, ktoré ocení každý študent

Začiatok nového školského roka je už za nami, čo znamená, že sa...
Čítať ďalej