Signify osvetlí londýnske mosty v najväčšom projekte verejného umenia na svete

mosty

Spoločnosť Signify, svetový líder v osvetlení, ktorá v minulosti fungovala pod názvom Philips Lighting, osvetlí do roku 2022 maximálne 15 významných londýnskych mostov. Kontrakt udelila nadácia Illuminated River Foundation s cieľom oživiť známe mosty na rieke Temža a odlíšiť Londýn ako jedno z najatraktívnejších hlavných miest. Signify vyhralo zákazku a pomocou riešenia Interact Landmark a svietidiel Philips Color Kinetics LED osvetlí mosty dynamickými a umeleckými svetelnými efektmi pomocou centrálne spravovaného softvéru. Signify tiež bude vzdialene monitorovať a spravovať pripojené osvetlenie mostov počas nasledujúcich 10 rokov.

Signify „neviditeľne“ osvetlil vežu China World Trade Center

Tento projekt predstavuje prvú holistickú stratégiu s cieľom osvetliť všetky mosty v centrálnom Londýne. Jeho cieľom je vytvoriť viacúrovňový vizuálny zážitok, ktorý si môžu vychutnať chodci na mostoch, ako aj zo vzduchu, z výškových budov a z lodí. Projekt má na starosti nadácia Illuminated River Foundation a jeho súčasťou bola aj medzinárodná dizajnérska súťaž, ktorú vyhral oceňovaný umelec Leo Villareal a londýnski architekti Lifschutz Davidson Sandilands. Signify získalo projekt po prísnom zvážení, a to z dôvodu jeho globálneho pôsobenia a odbornosti v osvetlení, ako aj v schopnostiach úspešne dodať takýto dôležitý a obrovský projekt. Kľúčovým faktorom boli aj bohaté skúsenosti spoločnosti Signify so spoluprácou s dizajnérmi a architektmi pri spravovaní dynamických architektonických svetelných scén.

,,Londýnske mosty sú svetovo známe, avšak ich potenciál premeny nášho hlavného mesta v noci bol prehliadaný,” povedala Sarah Gaventa, riaditeľka Illuminated River Foundation. ,,Transformácia mostov a nábrežia, ktorú teraz robíme v partnerstve so Signify, je prevratná. Po prvý raz používame dynamické a energeticky efektívne LED svietidlá, a to až na 15 londýnskych mostoch, aby sme vytvorili verejné umenie v doteraz najväčších rozmeroch.”

,,Svetlo je jeden z najvýraznejších spôsobov, ako vdýchnuť nový život veľkým mestám a metropolitným zónam a oznámiť tak novú éru urbánneho dizajnu a skrášlenia. Osvetlili sme mosty na celom svete a z prvej ruky sme tak videli pozitívny dosah dynamického architektonického osvetlenia na premenu lokálnych komunít a ekonomiky. Je úžasné, že prvýkrát môžeme ponúknuť nádherne osvetlené mosty aj Londýnčanom,” povedala Maria-Letizia Mariani, prezidentka pre Európu, SVP, Signify.

V rámci prvej fázy, ktorá už prebieha, budú do polovice roka 2019 osvetlené 4 mosty. Pripojené svietidlá Philips Color Kinetics LED sa použijú na svetoznámom moste London Bridge a tiež na mostoch Cannon Street Railway Bridge, Southwark Bridge a Millennium Bridge. Riešenie Interact Landmark bude vzdialene monitorovať a spravovať osvetlenie na všetkých štyroch mostoch. Cannon Street Railway Bridge bude osvetlený vôbec prvýkrát, ako aj horné a spodné časti ostatných troch mostov, vďaka čomu bude možné vytvoriť rozsiahle trojrozmerné svetelné efekty aj v okolí mostov a zvýšiť tak bezpečnosť. 

5 najdôležitejších faktov o projekte Illuminated Rivers:

  1. Illuminated River Project bude mať po ukončení dĺžku 2,5 míle a pôjde o najdlhší projekt verejného umenia. Zodpovedá to ekvivalentu 44 futbalových ihrísk vedľa seba, rieka Temža má dĺžku 4,5 námornej míle. Všetky svetlá bude centrálne manažovať riešenie Interact Landmark.
  2. 22 000+ pripojených LED svetelných bodov Philips Color Kinetics dokáže zobraziť viac ako 16 miliónov farieb a využije sa na tvorbu svetelných efektov na maximálne 15 londýnskych mostoch: London Bridge; Southwark Bridge; Cannon Street Bridge; Millennium Bridge; Blackfriars Railway Bridge; Golden Jubilee Bridge, Waterloo Bridge; Blackfriars Bridge; Lambeth Bridge; Vauxhall Bridge; Westminster Bridge; Grosvenor Bridge; Chelsea Bridge; Albert Bridge; Tower Bridge.
  3. London Bridge: na tomto mieste alebo v jeho okolí bol most už od stredoveku. Je to obľúbené miesto pre chodcov a jeho vyhrievané chodníky zabraňujú námrazám v zime.
  4. Millennium Bridge je prvý nový londýnsky most pre chodcov za posledné storočie. Bol navrhnutý ako „svetelný meč“, ktorý cez rieku Temža spája Katedrálu sv. Pavla s Tate Modern a divadlom Globe Theatre v časti South Bank. Signify v spolupráci s firmou Foster & Partners, ktorá tento most navrhla, prvýkrát dynamicky osvetlí jeho spodnú časť.
  5. Chodci prejdú cez 15 londýnskych mostov 200-miliónkrát ročne.

Signify je odhodlané pomáhať mestám pri vytváraní ekologického podnikania a turistických pamiatok. Prechodom na pripojené LED svietidlá je v rámci architektonického osvetlenia možné ušetriť približne 50 – 70 % ročnej spotreby elektriny.

Osvetlenie je vďaka pripojeniu možné monitorovať na diaľku pomocou riešenia Interact Landmark. Softvér dokáže rozpoznať a spravovať chyby, ako aj vykonať vzdialenú diagnostiku a údržbu, čím zlepšuje celkovú správu a znižuje náklady. Na 15 miestach bude viac ako 13 000 svietidiel, ktoré budú ovládané individuálne alebo centrálne, aby vytvorili dynamické a unikátne scény. Tie sa môžu vytvoriť napr. pri špeciálnych príležitostiach, ako je narodenie kráľovského potomka alebo počas osláv Nového roka.

Navštívite oficiálny Twitter účet Signify Press Office Instagram


O nadácii Illuminated River Foundation

Illuminated River Foundation je nezávislá charitatívna nadácia, ktorá vznikla pri príležitosti projektu Illuminated River. Nadácia sa angažuje v získavaní súkromných financií na inštaláciu a údržbu projektu a už sa jej podarilo získať štedrú podporu od Lisbet Rausingovej, Petra Baldwina a nadácií The Rothschild Foundation a Blavatnik Family Foundation. Počiatočné financie udelili aj kancelária starostu, Mayor of London a korporácia City of London Corporation.

Projekt Illuminated River podporuje starosta Londýna a spravuje ho nezávislý výbor, ktorý vedie Neil Mendoza, predseda organizácie Landmark Trust a nevýkonný člen predstavenstva v DCMS. Nadáciu vedie kurátorka Sarah Gaventa, bývalá riaditeľka pre CABE Space v komisii pre architektúru a vybudované prostredie.
 

O spoločnosti Signify

Signify (Euronext: LIGHT) je svetový líder v osvetlení pre firmy, spotrebiteľov a Internet vecí. Jeho Philips produkty, pripojené svetelné systémy Interact a služby so zameraním na dáta prinášajú prínos pre biznis a transformujú životy v domácnostiach, budovách a vo verejných priestoroch. S predajmi za rok 2017 na úrovni 7 miliárd eur, približne 30 000 zamestnancami a prítomnosťou v 70 krajinách odomyká Signify úžasný potenciál svetla pre jasnejšie životy a lepší svet. Informácie o novinkách sú dostupné na webovej stránke Newsroom a sociálnych sieťach Twitter, LinkedIn a Instagram. Informácie pre investorov sú k dispozícii na stránke Investor Relations.

Written By
More from redakcia

Obrazy, alebo ako jednoducho pozdvihnúť úroveň vášho interiéru

Možno aj vás trápi, že vo vašej obývačke či kuchyni akoby čosi...
Čítať ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *