Strešné okná, alebo na čo by ste mali myslieť pri ich výbere

strešné

Bývanie v podkroví má svoje neopakovateľné čaro, ponúka úžasné výhľady, priznané trámy umožňujú vytvoriť jedinečné interiéry… Ale má aj svoje menej svetlé stránky, ktoré pri jeho navrhovaní spôsobujú starosti. Obzvlášť to platí o správnom výbere strešnej krytiny a strešných okien.

Letáky sú u zákazníkov stále úspešné, bez ohľadu na vekovú skupinu!

Práve na druhé menované sa zameriavame v tomto článku. Prečítajte si niekoľko rád zostavených na základe skúseností majiteľov z praxe, aby ste neskôr neľutovali, že ste niečo zbytočne zanedbali.

Strešné okná a ich správna výška osadenia

Výška od podlahy, v ktorej sa bude strešné okno nachádzať, je mimoriadne dôležitá. Od nej významne závisí to, či bude miestnosť dostatočne presvetlená a či vám umožní mať z okna výhľad vonku. A taktiež to, či bude ovládanie okna pohodlné. Ideálne by sa spodná hrana okna mala nachádzať vo vzdialenosti okolo 100 cm od podlahy a horná okolo dvoch metrov a vyššie. Obzvlášť tieto hodnoty nepodceňujete, ak strešné okno bude jediným zdrojom prirodzeného svetla v miestnosti (nebude sa tam nachádzať napr. svetlík).

Strešné okná s pohodlným ovládaním

Mnohí obyvatelia podkrovných priestorov ľutujú, že vopred dostatočne nemysleli na pohodlné ovládanie okien. V prípade okien osadených v nízkej výške je vhodnejšie použiť ovládanie umiestnené v jeho hornej časti. Naopak, vo väčšej výške voľte spodné ovládanie. Práve tu však neraz nastávajú problémy a s ovládaním okien umiestnených vysoko nad podlahou nastávajú trampoty.

Odporúčame preto uprednostniť mierne vyššiu vstupnú investíciu v podobe elektricky ovládaných okien na diaľkové ovládanie. V ponuke výrobcu okien VELUX nájdete riešenia, ktoré môžete inštalovať na okná aj dodatočne a dokonca aj bez kabeláže – poháňa ich solárny pohon. Navyše, vďaka dažďovému senzoru sa po rozpršaní automaticky zatvoria.

Dostatočné tienenie

Tienenie strešného okna je nevyhnutnosť a podobne ako v prípade ovládania, sa pri jeho nákupe neoplatí šetriť. V opačnom prípade sa v lete z vašej podkrovnej spálne ľahko môže stať sauna. Platí pritom, že je potrebné slnečným lúčom zabrániť, aby prenikli cez sklo do interiéru. Vnútorné rolety či žalúzie miestnosť síce zatemnia, ale nezabezpečia požadovanú tepelnú ochranu. Tú ponúka vonkajšie tienenie – markízy a najmä rolety. Prínosom roliet je aj citeľné zníženie tepelných strát v zime.

Tags from the story
, ,
Written By
More from Kornel Kubík

Účinné brzdové kotúče do auta? Stavte na popredného výrobcu

Nevyhnutnou súčasťou každého auta sú brzdy, na ktoré sa môžete spoľahnúť. Obzvlášť...
Čítať ďalej