Prírodný travertín: ideálna voľba pre dlažby a obklady v rodinnom dome

Pri výbere dlažieb a obkladov do Vášho domova máte mnoho možností. No len prírodný kameň travertín v sebe spája to najlepšie zo všetkého. Travertín je nádherný, prírodný, nadčasový kameň. Spája v sebe originálnu kombináciu nádherného dizajnu a praktických vlastností. Môžete po ňom napr. v lete pri bazéne chodiť bosou nohou bez toho aby ste pošmykli alebo popálili. Ide o ideálny materiál na podlahové kúrenie.

Travertín bol, je a stále bude „in“ vďaka svojej nadčasovosti a noblese. Nie je len výstrelkom doby, ide o nadčasový symbol vkusu, úspechu, zrelosti, rozhľadenosti a spoločenského statusu majiteľa.

Travertín sa dá opracovať do modernej leštenej podoby alebo nechať matný s priznaním pórov pre klientov, ktorí ladia svoj domov do rustikálneho štýlu. Vďaka tomu že sa dováža z rôznych štátov Európy je k dispozícii viac ako sto druhov farebnosti a opracovania. Dlažby a obklady z travertínu majú nádherný, originálny a hlavne nadčasový design. Je to prírodný kameň, ktorého životnosť je takmer neobmedzená a údržba minimálna. Je ho možné ho použiť v exteriéri aj interiéri. Je univerzálny a preto vhodný ako dlažba aj obklad. Ide o jedinečný materiál, ktorý sa teší obrovskej obľube u klientov, ktorí si ho môžu dovoliť.

Prírodný, nadčasový materiál s dlhou životnosťou

Travertín je podobne ako drevo nadčasovým prírodným materiálom. S obľubou sa používal v luxusných sídlach v minulosti, používa sa v súčasnosti a bude sa používať aj v budúcnosti. Travertín je prírodný kameň, ktorý vznikol približne pred 1,5 miliónmi rokov. Jeho životnosť je teda po správnej pokládke a realizácií impregnácie prakticky neobmedzená. Práve obmedzená životnosť, pravidelná každoročná údržba a menšia farebná stálosť sú dôvody, prečo sa mnohí rozhodujú pre exteriérové dlažby z travertínu namiesto dreva.

Na „ošetrenom a naimpregnovanom travertíne“ ktorý odpudzuje vodu a iné tekutiny, odolá napr. červenému vínu na 48 hodín) sa neusadzuje vodný kameň ako na skle a nedrží sa na ňom prach ako na iných povrchoch. Pre čistenie dlažieb a obkladov v interiéri postačí čistá voda, prípadne zriedený koncentrát čistiaceho prostriedku na prírodný kameň. Na terasách, príjazdových cestách či dlažbách okolo bazénov postačia vysokotlakové čističe. Impregnovanú vrstvu stačí obnoviť raz za 7 rokov. Správne ošetrený a položený kameň dobre poslúži mnohým generáciám.

Proti šmykové vlastnosti a akumulačné schopnosti

Už aj na Slovensku sú letné teploty okolo 35 C bežné a budú len stúpať. Ak sa pri tejto teplote pozabudnete a stupíte na tmavé podlahy bosým chodidlom Vy, či Vaše dieťa (ktoré namiesto toho aby utieklo bude na dlažbe stáť a plakať) veľmi nepríjemne sa popálite. Ak sa rozhodnete pre travertín a necháte realizáciu pokládky na nás, môžete sa spoľahnúť, že sa na dlažbe z travertínu nepopálite. Práve akumulačná schopnosť travertínu a možnosť po ňom chodiť bosým chodidlom aj v najvyšších horúčavách je okrem životnosti a minimálnej údržby hlavným tromfom travertínu v porovnaní s inými materiálmi. Vďaka miernej pórovitosti, ktorou je travertín výnimočný je dlažba z travertínu protišmyková. To oceníte najmä ak máte menšie neopatrné deti alebo žijete vo viacgeneračnej domácnosti spolu s rodičmi. Vďaka tejto vlastnosti je travertín vhodný na použitie ako dlažba okolo bazéna, dlažba v kúpeľni či vo wellness centre kde je vždy množstvo vody a riziko pošmyknutia najvyššie. Travertín je samozrejme mrazuvzdorný a teda použiteľný ako exteriérová dlažba, ktorá odolá poveternostným vplyvom v lete aj v zime.

Vhodný do vlhkých priestorov a wellness centier

Po aplikácií impregnácie travertín nevsakuje tekutiny. Vďaka tejto vlastnosti je teda vhodný a s obľubou používaný na miestach, kde je vody dostatok. Nájdeme ho v súkromných alebo komerčných wellness centrách, samozrejme v kúpeľniach ale aj ako dlažbu okolo bazénov či v kuchyni. Impregnačná vrstva odoláva nielen vode ale aj iným tekutinám. Výrobca dokonca deklaruje odolnosť 48 hodín voči obliatiu červeným vínom.

Travertínová dlažba a jej dizajn sa výrazne mení v závislosti od farebnosti, opracovania povrchu, hrán a výplne pórov. Pórovitý povrch travertínu je možné vyplniť priesvitným ako i farebným epoxidom a následne vybrúsiť alebo vyleštiť. Prípadne sa póry vôbec nevypĺňajú ale iba mierne omelú malým kamienkami alebo sa nechajú „popáliť kyselinou“. Hrany dlažieb a obkladov môžu byť osekané, orezané alebo omleté. Možností ako opracovať kameň je veľmi veľa.

Silnou stránkou travertínových dlažieb a obkladov je hlavne ich komplexnosť. Majú totiž originálnu kombináciu vlastností, ktorými nedisponuje žiadny iný materiál. Ide maximálne trvanlivý, prírodný materiál o ktorý sa treba starať iba minimálne. Každý jeden kus travertínovej dlažby je originál. Je možné ho použiť pod podlahové kúrenie ale aj ako dlažbu na terasu, kde sa nemusíte báť že si popálite chodidlo či sa pošmyknete. Pomyselnou čerešničkou na torte je jeho cena, ktorá začína na 40€ /m2 pri najnižšej kvalite. Na kvalitnejšiu dlažbu či travertínový obklad si pripravte približne 65 – 80€/m2 s DPH. Samozrejme, ide o vyššiu cenu, za ktorú získate najlepšiu kombináciu vyššie uvedených vlastností, ktoré nemajú ani tie najdrahšie drevené podlahy alebo WPC dlažby.

Ideálny podkladový materiál na podlahové vykurovanie

V prípade podlahového vykurovania je travertín lepším vodičom tepla ako keramická dlažba, alebo drevo. Je preto ideálnou voľbou povrchového materiálu pri podlahovom vykurovaní z hľadiska rýchlosti prestupu tepla od kúrenia do miestnosti. Zároveň travertínová dlažba nie je taká krehká ako keramická dlažba. Tvrdosť „gresovej“ keramickej dlažby je totiž vykúpená možnými puklinami pri tvrdom náraze, resp. pohybe podkladu ( čo spôsobuje jej krehkosť ). Travertínový kameň predstavuje homogénnejšiu hmotu, ktorá je tvrdá, ale zároveň nie je taká krehká a je teda odolnejšia voči puklinám. No ak by náhodou k praskline či odbytiu kúsku travertínovej dlažby prišlo napríklad z titulu padnutia tažkého predmetu, je možné túto nehodu riešiť a chybu odstrániť. Prípadnú prasklinu alebo odbytú časť dlaždice je pri travertíne možné opraviť čo pri umelých materiáloch bohužiaľ nie je možné. Oprava sa realizuje aplikáciou špeciálnej zmesi, ktorá sa aplikuje na poškodené miesto, vytvrdne a po 24 hodinách už nie je možné rozoznať v akom mieste bolo chybné miesto.


O spoločnosti TRAVERT spol s r.o.

Jediná firma na Slovensku, ktorá sa špecializuje výhradne na jeden druh prírodného kameňa –  travertín. Poskytuje poradenstvo, predaj a realizáciu projektov z travertínu. Ide o malú rodinnú firmu ktorú tvoria konateľ a dva pokladači. Spoľahnúť sa môžete na poradenstvo s ohľadom na výber správnej formy opracovania či rýchle dodanie materiálu na stavbu, kvalitnú a rýchlu realizáciu.

Krása a rozmanitosť prírodného kameňa najlepšie vynikne vtedy, keď je položená odborníkom so skúsenosťami. Firma Travert má v tejto oblasti viac ako 14-ročné skúsenosti, počas ktorých už zrealizovala viac ako 200 projektov. V roku 2018 sa presťahovala do nových priestorov na Muchovom námestí v Bratislave kde sa nachádza aj úplne nový showroom. Prvotná konzultácia štandardne prebieha práve tu.

V prípade že ste z Bratislavy, môžete si nechať zaslať vzorky priamo na stavbu. Po výbere materiálu, objednávke a úhrade vám príde materiál na Vami určené miesto a začne sa s realizáciou pokládky. Celý čas komunikujete s jedným človekom, ktorému na Vašej spokojnosti záleží najviac zo všetkých. Vďaka viacročným skúsenostiam s pokládkou jedného druhu kameňa si môžete byť istý kvalitne odvedenou a rýchlou prácou.

Zdroj: travert.sk

About Author /

Keď som v roku 2017 zakladal 21stcentury.sk, mal som na mysli jedno. Aby to bolo veľkolepé a aby to vydržalo až do konca roka 2100. V roku 2021 sme zmenili meno. Teraz sme nezávislý a ambiciózny časopis, ktorý môžete vytvárať spolu s nami. Podporíte nás kúpou produktov z nášho e-shopu.

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search