A password will be e-mailed to you.

Dobrodružné povahy si opäť raz prídu na svoje. Vesmírna agentúra NASA im totiž umožní navštíviť vesmír. Mesačný pobyt na palube orbitálnej stanice bude ocenený na viac ako 1 milión dolárov. V tejto cene však nebude zahrnutý samotný let tam a späť.

Virgin Galactic: Zabudnite na dovolenku pri mori, vesmír volá!

Vesmírna agentúra NASA iba nedávno oznámila, že od roku 2020 plánuje sprístupniť Medzinárodnú vesmírnu stanicu na komerčné aktivity. Ide o súčasť novej stratégie, ktorá by mala pomôcť zabezpečiť, aby bol satelit ekonomicky udržateľný aj v budúcnosti. Tento krok umožní súkromným astronautom navštíviť jediné miesto mimo našej planéty, kde sa dá existovať.

Takýto výlet vás však môže vyjsť poriadne draho – bude totiž k dispozícii iba pre vybraných astronautov a za astronomickú cenu.

Ak by ste sa chceli k týmto astronautom patriť, pripravte si zhruba 35.000 dolárov za jeden deň svojho pobytu. Ide o cenu za nevyhnutné náklady pre posádku, vrátane potravín, vzduchu a cvičebných prostriedkov. Po vynásobení tejto ceny počtom strávených dní sa dostávame k sume viac ako 1 milión dolárov.

Samozrejme, prenájom obytných priestorov a penzia predstavujú iba malú časť celkových nákladov. Najväčšie náklady budú za dopravu do a zo stanice. Súkromní astronauti si budú musieť rezervovať miesto na palube lietadla SpaceX alebo Boeing, ktoré tam bude vyslané. Podľa BBC sa očakáva, že cena cestovného lístka bude približne 60 miliónov dolárov. Rovnakú cenu za doprvu účtuje NASA plne vyškolenému astronautovi na ISS.

Zatiaľ čo NASA je konečne pripravená poskytnúť ne-astronautom možnosť navštíviť stanicu, nečakajte, že sa to tu bude turistami len tak hemžiť. Priestor na palube orbitálnej stanice bude spočiatku veľmi obmedzený. Uvažuje sa o tom, že každý rok navštívia stanicu iba dvaja vybraní súkromní astronauti.

Tí šťastlivci, ktorí si budú môcť dovoliť náklady spojené s cestou, však nebudú prvými vesmírnymi turistami. NASA sa v minulosti obrátila nosom k myšlienke umožniť návštevníkom na palube ISS, Rusko, ktoré pomohlo sprevádzkovať stanicu od jej spustenia v roku 1998, bolo v oblasti civilného cestovania oveľa viac ústretovejšie. Americký podnikateľ Dennis Tito sa sem prvýkrát dostal v roku 2001, pričom Rusku zaplatil 20 miliónov dolárov. Na obežnej dráhe strávil celkovo 7 dní, 22 hodín a 4 minúty.