A password will be e-mailed to you.

Zariaďovanie novej či rekonštrukcia starej kúpeľne začína väčšinou rovnako. Prezeráme si katalógy či časopisy o bývaní a hľadáme štýl, ktorý sa nám páči najviac. Avšak aby kúpeľňa nielen skvelo vyzerala, ale aj dobre slúžila naším potrebám, je nevyhnuté dodržať niekoľko pravidiel.

Sprchové kúty od sympatického predajcu z Českej republiky

Dômyselne si premyslite úložné priestory

Ani veľa ani málo, ale presne podľa potrieb členov domácnosti. Priveľa skriniek či poličiek malú miestnosť zahltí. Naopak, ich nedostatok vás bude viesť k rôznym provizórnym riešeniam, či dodatočnej kúpe nábytku, ktorý často pokazí celkový dojem. Preto si najprv premyslite, koľko odkladacieho priestoru potrebujete a tiež kde. Ako na to? Zamyslite sa, čo vám v súčasnej kúpeľni vadí a v návrhu novej neopakujte rovnaké nedostatky. Napríklad nechýba vám polička pri sprche na šampón? Alebo sa musíte za kozmetikou, ktorú používate každé ráno, neustále otáčať ku skrinke za vaším chrbtom?

Opticky zväčšite priestor

Ak vaša kúpeľňa neoplýva veľkosťou a jej zväčšenie posunutím priečky neprichádza do úvahy, stále ju môžete zväčšiť aspoň opticky. Stačí použiť overené triky – svetlé farby, dostatok svetla, lesklé plochy nábytku. Priestor rozšírite uložením obkladu na šírku. Výrobcovia navyše ponúkajú sanitu a nábytok špeciálne určený do malých kúpeľni. Priestor skvele odľahčí aj závesné WC, aké ponúka Geberit. Oproti klasickému WC má nádržku ukrytú v stene a misa sa nedotýka dlážky. To nielen opticky zväčšuje miestnosť, ale aj uľahčuje upratovanie.

Včas si premyslite osvetlenie

Pri zariaďovaní domovov mnohí osvetlenie riešia až nakoniec. Avšak to je veľká chyba. Svetlo má zásadný vplyv na to, ako sa v miestnosti cítime. A pokiaľ na to nemyslíme včas, neskôr už často pre chýbajúce rozvody nie je možné miestnosť dostatočne osvetliť. V kúpeľni je nevyhnutnosťou minimálne jedno centrálne svietidlo a ďalšie pri zrkadle. Ideálne je umiestniť LED svetlá nielen nad zrkadlo, ale aj po jeho okrajoch, vďaka čomu sa budete vidieť v zrkadle bez tieňov. Najvhodnejšie je do kúpeľne teplé bielo svetlo.

Šetriť na batériách sa neoplatí

To, čo ušetríte pri kúpe lacnejšej batérie či sprchovacej hlavice zo supermarketu, sa vám veľmi ľahko môže mnohonásobne vrátiť pri oprave či výmene krátko po skončení doby záruky. Uprednostnite preto značkové produkty od osvedčených výrobcov. A najmä dajte prednosť batériám s keramickou kartušou. Tie s plastovou stoja síce menej, ale sú menej kvalitné a preto je ich životnosť je kratšia. Múdrym rozhodnutím je tiež voľba termostatickej batérie. S ňou môžete zabudnúť na zdĺhavé miešanie zimnej a studenej či hrozbu obarenia príliš horúcou sprchou.

Vaňa alebo iba sprchovací kút?

To je hádam najčastejšia dilema pri zariaďovaní kúpeľne, samozrejme, pokiaľ nemáte metre štvorcové na rozdávanie a môžete si dovoliť obe. V opačnom prípade platí, že pokiaľ vo vašej domácnosti nik nie je vášnivý milovník kúpeľa s penou alebo nemáte malé deti, dobre sa zamyslite, či vám nestačí iba sprchovací kút. Ušetríte ním nielen miesto, ale aj účet za vodu, keďže pri sprchovaní miniete omnoho menej vody.

Toalety spolu alebo oddelene?

To je ďalšia dôležitá otázka, ktorú si musíte položiť, pokiaľ váš domov nemá dve kúpeľne. Nepísané pravidlo znie, že ak v byte žijete aspoň traja, z praktických dôvodov uprednostnite WC v samostatnej miestnosti. A pridajte k nemu aj umývadlo. Pokiaľ sa obávate, žeby sa vám tam nezmestilo, stačí si vybrať spomedzi malých umývadiel určených presne na tieto situácie.

Širokú ponuku rôznorodých mini umývadiel ponúka značka Villeroy Boch, vďaka čomu umývadlo ľahko zladíte s ostatným zariadením.

Nech už budete potrebovať akýkoľvek kúpeľňový sortiment – vaňu, sprchovací kút, ale aj radiátor alebo obklady, vybrať sa ich oplatí v e-shope kupelnasnov.sk. Nájdete tam bohatú ponuku od kvalitných značiek a to vždy za férové ceny.