Apple iPhone 12 je novým kráľom smartfónov

IPhone 12 vylepšuje displej, dizajn, pridáva 5G a vylepšuje fotoaparáty. Vo výsledku dostávame mierne vyššiu cenu, výhody však určite znamenajú, že sa oplatí priplatiť si. Naša recenzia smartfónu iPhone 12 Pro sa zameriava na rozdiely medzi ním a lacnejším modelom.

Dizajn – Čo je staré, to je opäť nové

IPhone 12 je úžasný telefón a najlepšie vyzerajúci telefón Apple od iPhone 5 – zariadenie, z ktorého je veľa inšpirácie. Zaoblené strany a mierne zakrivený displej bol nahradené plochými hranami a rovnými čiarami. Je čistý, mimoriadne dobre zostavený a jeho použitie je absolútnou radosťou.

Je tenší, ľahší, menší a ergonomickejší ako odchádzajúci iPhone 11 a vďaka plochým bokom sa drží oveľa pohodlnejšie. Proste všetko funguje, od veľkosti po váhu. Je to tiež tvrdší telefón s odolnejším sklom na prednej strane a lepším krytím IP68 pre odolnosť proti striekajúcej vode, vode a prachu. Apple teraz tvrdí, že vydrží ponorenie do max. hĺbky 6 metrov po dobu 30 minút.

Je zaujímavé, že iPhone 12 je, čo sa týka rozmerov a veľkosti obrazovky, úplne rovnaký ako iPhone 12 Pro. Ak si kúpite puzdro pre jedno, bude fungovať aj s druhým. Existujú však rozdiely: iPhone 12 vymenil nehrdzavejúcu ocel za lacnejší hliník vďaka čomu je výrazne ľahší. Model Pro má tiež zadnú stranu z matného skla, zatiaľ čo 12 má lesklejšiu povrchovú úpravu. Po stranách je to naopak, pretože 12 matný a Pro veľmi lesklý.

Bez ohľadu na to, ktorú farbu si vyberiete, odtieň každej farby je veľmi vkusný, hoci aj výber nie je taký rozmanitý ako v minulom roku.

Nový kryt „Ceramic Shield“ od spoločnosti Apple kryje prednú časť iPhone 12. Toto riešenie bolo vyvinuté v spolupráci s firmou Corning, ktorá je známa výrobou skla Gorilla Glass, a podľa spoločnosti Apple je až štvornásobne odolnejšie voči striekajucej vode. Apple do skla pridal nanokeramické kryštály, ktoré ho údajne výrazne zosilňujú, kvôli odolnosti voči poškriabaniu.

iPhone 12 však nie je o nič odolnejší voči poškriabaniu ako iPhone 11. A častokrát, keď sa veci zlepšia v oblasti odolnosti voči striekajúcej vode, stanú sa náchylnejšie na iné typy poškodenia, ako sú napr. škrabance.

Displej – iPhone 12 je výrazným vylepšením oproti 11

Apple šetril na displeji iPhone 11. Nebol OLED ako modely Pro, ale LCD a mal iba mierne vyšiie rozlíšenie nad 720p. Chýbala tiež podpora HDR, takže kompatibilné médiá vyzerali trochu neprirodzene. S iPhone 12 sa to všetko zmenilo.

Nový displej je na svete a predstavuje jednu z najväčších aktualizácií, ak prichádzate z iPhone 11, iPhone XR alebo nižšieho modelu, okamžite si to všimnete. Apple môže mať niekoľko fantastických LCD displejov, ale prechod na OLED je vítaný a panel sa tu prakticky nedá odlíšiť od panelu v 12 Pro. Všetko je živšie, má lepší kontrast a je všeobecne príjemnejšie pre oči.

Používanie OLED umožňuje aj menší rám okolo displeja a umožňuje HDR vo formátoch ako Dolby Vision a HLG. Je tiež ostrejší, teraz s rozlíšením 1080p, a vo všeobecnosti oveľa lepší.

Jedna drobná vec, ktorú si treba uvedomiť, je, že model 12 Pro je pri pravidelnom používaní stále tak mierne svetlejší, čo dáva bielej farbe menej šedého odtieňa. Toto si skutočne všimnete, iba ak máte tieto dva prístroje vedľa seba a pri prehrávaní obsahu HDR sa možno dostať až na 1 200 nitov (podľa Apple).

Obrazovka s uhlopriečkou 6,1 palca má dobrú veľkosť. Dostatočne malý na to, aby ste ho uchopili do jednej ruky, ale dostatočne veľký na to, aby ste mohli veselo sledovať médiá a hrať hry bez toho, aby ste sa cítili stiesnení. Ak chcete väčší, musíte zobrať Pro Max.

Existuje niekoľko oblastí, v ktorých môže Apple stále vylepšiť zážitok z displeja. Naša hlavná požiadavka sa týka rýchlejšej obrazovky, ktorá by mohla mať namiesto 60 Hz lepších 90 Hz alebo 120 Hz. Telefóny s Androidom tieto hladšie a rýchlejšie displeje už nejaký čas využívajú a ponúkajú ich dokonca aj lacné telefóny.

Tiež by sme boli radi, keby Apple konečne našiel spôsob, ako znížiť (alebo sa zbaviť) zárezu. Zvyknete si, že áno, a po chvíli zabudnem, že to tam je – ale nájsť rafinovanejší spôsob, ako skryť ten senzor Face ID a na oplátku nám poskytnúť viac nehnuteľností na obrazovke, by mal byť vysoko na zozname upgradov na iPhone 13.

Výkon – 5G a čip, ktorý za sebou necháva všetko ostatné

5G predstavuje ďaľší veľký upgrad, pričom ho má ho každý model v sérii. Stojí za to povedať, že aj keď Apple chce, aby ste si mysleli, že 5G je dôvod na upgrade alebo kúpu tohto iPhone, nemyslíme si to. 5G sieť je stále k dispozícii iba v malých častiach krajiny. V porovnaní so 4G je síce rýchlejšou alternatívou ale na druhej strane zvyšuje životnosť batérie, pokiaľ veľa sťahujete. Zdá sa, že Apple s týmto aspoň čiastočne súhlasí, pretože prináša funkciu Smart 5G, ktorá vás vráti späť na 4G vtedy ak si myslíte, že to, čo robíte, sa zaobíde aj bez 5G siete.

O rok alebo dva, keď bude sieť 5G rozšírenejšia a my sa opäť zúčastníme koncertov, veľkých športových udalostí a festivalov, budú výhody pravdepodobne oveľa zrejmejšie.

IPhone 12 poháňa čipset A14 Bionic. Ide o ten istý čip, ktorý sa nachádza aj v novom tablete iPad Air. Predpokladáme, že určitá verzia bude slúžiť aj ako podpora pre ARM Apple Silicon Mac. Je to triumf inžinierstva postavený na mimoriadne efektívnom 5nm procese a je pravdepodobne dôvodom toho, prečo je výdrž batérie zhruba rovnaká ako pri iPhone 11, a to aj napriek tomu, že obsahuje 5G a lepší displej.

Je to hrubý produkt aj z hľadiska výkonu, keď nazbierate skóre Geekbench 5, ktoré je tak vysoké že predstihuje všetko čím sa vyznačujú telefóny s Androidom.

Veľká časť energie z tohto čipu sa využíva v častiach telefónu, ktoré si okamžite nevšimnete. Či už je to umožnenie záznamu Dolby Vision alebo prvky AI vo fotoaparáte, tento svižnejší čip tu nie je iba preto, aby sa zrýchlili veci na domácej obrazovke, alebo aby sa rýchlejšie načítali hry.

Vo všeobecnosti je výkon iPhone 12 obdivuhodný a v porovnaní s modelom Pro si nevšimnete veľa rozdielov, pokiaľ inovujete zo skutočne starého iPhonu. Telefóny iPhone boli vždy veľmi rýchle, a platí to aj v tomto prípade.

Jediný skutočný rozdiel, pokiaľ porovnávame iPhone 12 a iPhone 12 Pro, je ten, že ten druhý má o niečo viac RAM: 6 GB, na rozdiel od 4 GB. Pravdepodobne si však toho ani nevšimnete. Štandardne v Pro dostanete aj 128 GB úložisko, na rozdiel od 64 GB v prípade štandardného modelu.

Zvuk z reproduktorov je vynikajúci (hlasný, podrobný a bez skreslenia aj pri plnej hlasitosti), vysoká kvalita hovoru a podpora Wi-Fi 6 v prípade, že máte kompatibilný router. K dispozícii je samozrejme najnovší iOS 14.

Fotoaparát – ďalšie skvelé vylepšenie, hoci iba minimálne

IPhone 12 prináša v porovaní so svojimi predchodcami množstvo veľkých vylepšení, vďaka čomu sú zmeny v oblasti fotoaparátu o niečo menej výrazné. K dispozícii sú nové funkcie a niektoré vylepšenia, najmä vtedy keď fotografujete pri slabom osvetlení. Fotografie, ktoré sme urobili, sa však veľmi podobajú na to čo možno získať aj zo série iPhone 11.

To však ani zďaleka neprekáža. Hlavný 12-megapixelový snímač má teraz rýchlejší objektív so 7 prvkami f / 1,6 a je spárovaný aj s 12MP ultraširokouhlým fotoaparátom. Ak chcete teleobjektív (a výhody senzora LiDAR), berte iPhone 12 Pro.

Skutočná sila fotoaparátu iPhone 12 spočíva v jeho spoľahlivosti. Technológia Smart HDR 3 a Deep Fusion v aplikácii Fotoaparát odvádza úžasnú prácu pri vyrovnávaní farieb a dynamického rozsahu. Robí takmer bezkonkurenčnú prácu pri zaisťovaní správnej expozície na každej fotografii. Ak robíte zložité snímky s viacerými úrovňami jasu, potom to iPhone 12 zvládne s ľahkosťou čo nemožno povedať o každom telefóne od spoločností Huawei, Samsung a ďalších.

Clona f / 1.6 pomáha v tmavších scenároch, pretože do snímača prepúšťa viac svetla (27% podľa Apple).

Ďalšou pozoruhodnou zmenou na iPhone 12 je, že nočný režim a Deep Fusion fungujú na oboch snímačoch. To vylepšuje nočné snímky v ultraširokom rozsahu. Nočný režim na hlavnom fotoaparáte je stále skvelý a ak prichádzate z iPhonu pre-11, budete ohromení tým, čo dosiahnete pri slabom až žiadnom osvetlení. Dokonca tu je zjavne viditeľný aj upgrade cez iPhone 11 Pro, ktorého farby sú omnoho jasnejšie.

Predná kamera je úplne rovnaká ako predtým. Je to 12 MP snímač s clonou f / 2.2 a používa sa hlavne na odomykanie pomocou Face ID. Selfie sú v poriadku, ale v porovnaní so zjavne kontrastným vzhľadom, ktorý Pixel 5 ponúka, môžu vyzerať trochu vyblednuto.

Video bolo vždy vrcholom iPhone. S iPhone 12 sa veci opäť vylepšujú a pre čistú kvalitu videa nenájdete nič lepšie, okrem iPhone 12 Pro, ktorý dokáže HDR triky v 4K 60fps.

Veľkou novou funkciou je nahrávanie v HDR. HDR vám poskytne lepší kontrast, jasnejšie farby a celkovo príjemný vzhľad. Tu sa HDR video zaznamenáva vo formáte HLG s vrchným kódovaním Dolby Vision. To je však zbytočné, pretože výsledky sú ohromujúce, najmä pri sledovaní na obrazovke HDR zariadenia iPhone 12. Perfektné farby, pekná farba oblohy a skutočná energia, ktorá vám bude chýbať, keď sa vrátite k iPhonu 11.

Výdrž batérie – budete si musieť zaobstarať vlastnú nabíjačku

V minulom roku sme zaznamenali výraznejší nárast kapacity batérie, avšak v prípade iPhonu 12 sú veci skromnejšie. Batéria s veľkosťou 2 815 mAh (rovnaká v prípade 12 aj 12 Pro) dokáže dodávať energiu zhruba rovnakú dobu ako v prípade 11, čo je pôsobivé vzhľadom na všetky ďalšie výhody, ktoré získate.

Nedostatok obrovskej výdrže by mohol niekoho naštvať a preto tento telefón budete s najväčšou pravdepodobnosťou musieť nabíjať každý deň. Na jedno nabitie získate zhruba 6 hodín zapnutej obrazovky čo je takmer to isté ako v prípade modelu 12 Pro. Asi najväčšou kontroverziou pri iPhone 12 je chýbajúca nabíjačka v krabici. K dispozícii je iba kábel USB C a nič iné.

Ak by ste chceli používať novú nabíjačku MagSafe, budete si musieť zaobstarať 20 W nabíjačku – magnetickú bezdrôtovú nabíjačku asi za 50 EUR, ktorá je súčasťou úplne nového radu doplnkov. Používa magnety, NFC a štandard Qi na nabitie vášho iPhone 12 pri 15 W, čo vám za hodinu poskytne zhruba 50%.

Mali by ste si kúpiť iPhone 12?

IPhone 12 je skutočne pozoruhodným skokom vpred a teraz je na tom takmer rovnako ako model Pro. Za približne 1 000 eur získate jeden z najlepších ak nie najlepší smartfón dostupný na trhu. Displej je skvelý (aj keď by sme uvítali vyššie obnovovacie frekvencie), fotoaparáty kvalitné a spoľahlivé. K dispozícii je tiež rýchla 5G sieť a HDR

Zapožičal: 21stcentury.sk/obchod
.

Napíšte komentár

Napíšte hľadané slovo / slová a stlačte ENTER