Asus VivoBook S14 – kompaktný a ľahký pracant vhodný na prenášanie

8 Výkon
8 Dizajn
7 Vyhotovenie
7 Displej
8 Klávesnica a touchpad
8 Batéria
7.7

Najnovší notebook Asus VivoBook S14 je ľahký a kompaktný stroj. Zaujme svojou ľahkou konštrukciou, tenkým vekom displeja, podsvietenou klávesnicou a skvelou výdržou na batériu. Použitý displej a prevažne plastové vyhotovenie nás trochu sklamalo. Použitý displej má 14-palcov, pričom bol zasadený do tela štandardného 13,3 palcového notebooku.

K dispozícii je moderný, štvorjadrový Intel Core i5 procesor. Medzi konkurenciu sa radí Acer Swift 3, HP Envy 13, Dell Inspiron 13 a Apple MacBook Air 13.

Celkové vyhotovenie a dizajn

Ide o kompaktný prenosný počítač. VivoBook sa veľmi podobá na Asus ZenBook UX3410UA. Zatiaľ čo  je ZenBook vyrobený výlučne z kovu, VivoBook obsahuje iba kovovú zadnú časť krytu displeja. Zvyšok je vyrobený z plastu – čo nepôsobí veľmi dobre najmä s ohľadom na relatívne vysokú cenu. Konštrukcia by mohla byť pevnejšia a tuhšia.

Asus ZenBook UX430 – produktívny, výkonný a veľmi kompaktný ultrabook

Konektorová výbava nám nepriniesla žiadne prekvapenia. Skôr naopak, boli sme mierne sklamaní. Tento laptop je vybavený dvoma portami USB typu A (1x USB 2.0, 1x USB 3.1 Gen 1) a jedným portom Type-C (USB 3.1 Gen 1). K dispozícii je aj port pre výstup videa (MicroHDMI). Thunderbolt 3 sme žiaľ nenašli čo je v prípade notebooku za takmer 1 000 eur chyba. Vstavaná čítačka SD kariet dosahuje priemernú rýchlosť. Wi-Fi modul pochádza od spoločnosti Qualcomm a okrem štandardov Wi-Fi 802.11a/b/g/n podporuje aj rýchly štandard Wireless-AC. Jeho rýchlosť bola priemerné, pretože čip je založený na technológii 1×1 MIMO.

VivoBook

Dobrá klávesnica a touchpad a nechýba ani čítačka otlačkov prstov

Asus vybavil VivoBook klávesnicou s podsvietením. Hladké klávesy majú krátky zdvih a sú príjemné na dotyk. Počas písania sa však klávesnica prehýba a to najmä v strede. Celkovo je však použitá klávesnica dostatočne kvalitná a dobre sa hodí na pravidelné písanie. Nie je to však špičkový model, existujú aj lepšie klávesnice. Multifunkčný touchpad zaberá oblasť približne 10,5 x 7,3 cm. Preto je dostatok priestoru aj na gestá. Na hladkom povrch touchpadu sa prsty ľahko kĺžu. Čítačka odtlačkov prstov sa nachádza v pravom hornom rohu touchpadu.

Iba priemerný displej s Full HD rozlíšením

Použitý displej je 14-palcový pričom dostal Full HD rozlíšenie. Svojou kvalitou však nemusí potešiť každého. Samozrejme, pri kancelárskej práci, alebo prehliadaní internetu by ste nemali byť o nič ukrátení. Vernosť podania farieb je mierne horšie, čo sa dá všimnúť vtedy, keď ho porovnáte s lepšími displejmi a  profesionálnymi monitormi. Pozitívom je aspoň použitie IPS panela, vďaka čomu má displej široké pozorovacie uhly.

Dostatok výkonu a moderný Intel Core i5 procesor

S notebookom VivoBook S14 má Asus vo svojom sortimente kompaktný 14 palcový kancelársky prenosný počítač. Ponúka viac ako dostatočný výkon a nájde si svoje využitie v prípade kancelárskej práce a pri surfovaní  internetom. Náš testovaný model môže stáť aj 900 EUR, pričom si môžete vyberať s rôznych hardvérových konfigurácií a  farieb.

VivoBook je vybavený štvorjadrovým procesorom Intel Core i5-8250U so základným taktom 1,6 GHz. Pomocou technológie Intel Turbo Boost je jeho frekvenciu možné zvýšiť až na 3,4 GHz. Počas napájanie batériou ju však nevyužijete, nakoľko sa nepoužíva a rýchlosť taktu je pochopiteľne nižšia. K dispozícii je aj rýchly SSD a dostatok pamäte RAM v dvojkanálovom zapojení. Táto kombinácia je zárukou pre vyladený systém s viac ako dostatočným výkonom. Zvýšenie celkového výkonu však nie je možné. Spoločnosť Asus už vyčerpala všetky možnosti. Celková kapacitu SSD disku je 256 GB.

Za vykresľovanie grafiky sa stará Intel UHD Graphics 620 s podporou DirectX 12. Ide o štandardný výkon zodpovedajúci použitému typu grafiky. Vďaka využitiu výhod vyplývajúcich z dvojkanálového zapojenia pamätí RAM možno ťažiť so zvýšeného grafického výkonu. Táto kombinácia CPU a GPU je zárukou toho, že vám na tomto stroji pobeží hladko aj veľa hier. Platí to predovšetkým pre tituly s nízkymi požiadavkami na systém.

Pri nečinnosti sa ventilátor často zastavuje, čo vedie k tichému chodu. Začína sa však točiť aj pri minimálnej záťaži, napríklad pri otváraní webových stránok. Za týchto podmienok ventilátor pracuje pri nízkych otáčkach. Pri slabej záťaži sa dá hluk z ventilátora tolerovať iba krátku dobu, počas dlhšieho používania sa môže stať hluk ventilátora nepríjemným.

Dobrá výdrž na batériu a priemerný zvuk

Stereo reproduktory VivoBook sa nachádzajú na spodnej strane zariadenia. Vytvárajú príjemný, prekvapivo objemný zvuk, ktorý sme nečakali. Jeho objem by však mohol byť predsa len o niečo vyšší. S notebookom VivoBook sme mohli počas napájania batériou pracovať nepretržite 7 hodín a 56 minút.

Kancelársky stroj vhodný aj na prenášanie a cestovanie

Asus VivoBook S14 je veľmi ľahkým a kompaktným kancelárskym notebookom. Ideálna veľkosť displeja 14-palcov bola zasadená do tela o rozmeroch iba 13,3 palcov. Preto je zariadenie pomerne štíhle a kompaktné. Slabým miestom notebooku je jeho prevažne plastové vyhotovenie, ktoré neposkytuje takú pevnosť ako kov. Celkový výkon, ktorý notebook poskytuje je však s rezervou dostatočný. Či už je takto výkonný procesor skutočne potrebný v zariadení, akým je VivoBook, musí sa každý užívateľ rozhodnúť za seba.

Mnohým používateľov bude vyhovovať aj výrazne lacnejší model VivoBook, ktorý sa dodáva s procesorom Intel Core i3-7100U.

Displej testovaného notebooku nás trochu sklamal. Asus sa rozhodol pre Full HD panel so slabším jasom a kontrastom. Ďalšie negatívum vidíme v konektorovej výbave. V prípade tohto zariadenia by mal byť k dispozícii port Thunderbolt 3. Aby sme však iba nekritizovali, potešil nás rýchly SSD disk a veľmi dobrá, podsvietená klávesnica, vhodná na pravidelné písanie. Životnosť batérie nás tiež potešila.

Pre tých, ktorým vyššie uvedené nedostatky nevadia, bude VivoBook S14 dobrým spoločníkom. Ide o veľmi kompaktný a ľahký notebook vhodný na prenášanie, prácu a konzum multimédií na cestách.

Cena: 900 €

Zapožičalwww.asus.com

Tags from the story
,
More from Marek Poleč

Zoznámte sa s Bentley Flying Spur 2020, najrýchlejším sedanom na svete

Bentley predstavil úplne nový model Flying Spur, ktorý má byť naj agilnejším,...
Čítať ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *