A password will be e-mailed to you.

Priemyselní giganti, ako HP a Dell stále ostávajú lídrom so svojimi vlastnými produktmi s estetickým dizajnom. Najnovšia rada notebookov značky Zenbook od spoločnosti Asus im však dokáže konkurovať. ZenBook 14 je prvým modelom v novom rade, ktorý sme mali možnosť otestovať.

Asus ZenBook Pro: elegantné a výkonné multimédiá

Je vybavený najnovším Whiskey Lake Intel Core i7-8565U procesorom, 16 GB RAM, 512 GB PCIe diskom SSD a 14 palcovým displejom s Full HD rozlíšením. Táto konfigurácia je dostupná za rozumnú cenu približne 1 200 eur. K dispozícii je aj Core i5-8265U CPU s 8GB RAM a 256GB SSD za cenu približne 1 000 eur.

Asus ZenBook 14: Štrnásť palcový displej v 13-palcovom šasi

ZenBook 14 by bol veľmi malým 13-palcovým notebookom, keby neobsahoval 14-palcový displej. Spoločnosť Asus dokázala vtesnať 14-palcový displej do 13-palcového šasi čo je veľký úspech. Môžeme tomu vďačiť aj veľmi úzkym rámikom po stranách (2,9 mm) aj nad displejom (6,1 mm). Takto úzke rámiky však podľa nášho názoru strácajú svoj význam. Pýtame sa, prečo sa výrobca nerozhodol pre displej bez akýchkoľvek rámikov? Model XPS 13 od spoločnosti Dell tiež obsahuje úzke rámiky s pomerom obrazovky k telu 80,7 percenta – v porovnaní s fenomenálnymi 92 percentami na testovanom zariadení ZenBook 14.

ZenBook 14 je štýlový notebook s vonkajšími rozmermi 12,56 × 7,83 palca. Konkurenčný Dell XPS 13 má podobné rozmery 11,9 palca × 7,8 palca. Ak však tieto tieto dva notebooky položíte vedľa seba, väčšej ploche displeja na Zenbooku dáte prednosť. Ďalšie 14-palcové notebooky ako napr. Lenovo ThinkPad X1 Carbon (pri s rozmermi 12,73 × 8,54 palca sú výrazne väčšie. Napriek svojim malým rozmerom je ZenBook 14 nanajvýš pevným kusom hardvéru. Spĺňa totiž certifikáciu MIL-STD-810G pre spoľahlivosť a životnosť, čo je zjavné v prípade ohýbania a krútenia. Na klávesnica sa nám mimoriadne dobre písalo. Jednotlivé klávesy mali dobrú odozvu. Po dizajnovej stránke vyzerá ZenBook 14 podobne ako jeho súrodenci, vrátane podobne malého ZenBook S.

Farebná schéma Royal Blue s Rose Gold je veľmi atraktívna. Pri vhodnom osvetlení si všimnete jemnú textúru na povrchu veka. Dobrému chladeniu napomáha výborná konštrukcia s displejom, ktorý možno naklápať o 145 stupňov. Tento uhol pomáha nielen lepšiemu prúdeniu vzduchu, ale aj zlepšuje pozíciu pri písaní a zvyšuje výkon zvuku na pevnej podložke.

S hrúbkou 1,6 cm nie je ZenBook 14 najtenším notebookom a hmotnosťou 1,2 kg ani najľahším. Dell XPS 13 je v zadnej časti hrubý iba 1,16 cm pri hmotnosti 1,21 kg. Lenovo ThinkPad X1 Carbon má hrúbku 1,57 cm a jeho hmotnosť je 1,12 kg. Z danej konštrukcie a fyzických rozmerov notebooku vyplývajú výhody. Nájdete tu slušné zastúpenie portov. K dispozícii je USB-A 3.1, port USB-A 2.0 a port USB-C 3.1 Gen 2, ktoré dopĺňa plnohodnotné HDMI, 3,5 mm audio konektor a čítačka microSD kariet. Jediné čo vám môže chýbať bude Thunderbolt 3. Dell XPS 13 obsahuje aj Thunderbolt 3, pričom podporuje výkonnejšie periférie v podobe napr. externej grafickej karty. Bezdrôtové pripojenie sprostredkováva 2 × 2 MU-MIMO 802.11ac Wi-Fi a Bluetooth 5.0.

Asus ZenBook 14: Kvalitná klávesnica a netradičný touchpad

Použitá klávesnica nás príjemne prekvapila. Disponuje tromi úrovňami príjemného podsvietenia a pružným a presným mechanizmom s 1,4 mm zdvihom kláves. Na klávesnici sa dá písať rýchlo a pohodlne. Čo sa týka celkového pocitu, ten je porovnateľná s klávesnicou na notebooku Dell XPS 13. Lenovo ThinkPad X1 Carbon však obsahuje ešte lepšiu klávesnicu.

Touchpad je prvkom, ktorý nás bude zaujímať. Asus ho poňal po novom a rozšíril jeho možnosti. Po prvé, je veľký a zaberá väčšiu časť dostupného priestoru. Ide o touchpad Microsoft Precision s podporou pre všetky multitouch gestá systému Windows 10. V pravom hornom rohu sa nachádza ikona, ktorá pri fyzickom stlačení zapne LED diódu „NumberPad“ na povrchu samotného touchpadu.

NumberPad je (virtuálna, LED-osvetlená) numerická klávesnica vrátane niekoľkých matematických symbolov, ktoré možno ľahko zapínať a vypínať. Ak ste niekto, kto potrebuje zadávať veľa čísel, potom bude pre vás NumberPad skutočne vítaným doplnkom. Funguje bez problémov, zadávanie číslic je bezproblémové. Najlepšie na tom všetkom je, že touchpad si zachováva svoju normálnu funkciu aj v prípade, že je NumberPad zapnutý.

Na rozdiel od prepracovanejšieho (a dokonalejšieho) ScreenPadu na ZenBook 15 UX580 so softvérovou podporou a je NumberPad odlahčenejším touchpadom, ktorý pracuje jednoducho a spoľahlivo.

ZenBook 14 neobsahuje dotykový displej čo bolo pre nás veľkým sklamaním. Áno, ide o tradičný véčkový prenosný počítač. Keď však spoznáte komfort dotykových displejov, nebudete sa chcieť k tým klasickým vracať. Aspoň že je k dispozícii podpora prihlasovania do systému Windows 10 Hello bez potreby hesla. Prihlasuje sa infračervenou kamerou s rozpoznávaním tváre. Takéto prihlasovanie funguje dobre pri rôznych svetelných podmienkach. Asus si zaslúži pochvalu za umiestnenie webovej kamery a infračervených komponentov nad displejom vo veľmi úzkom rámiku.

Asus ZenBook 14: Priemerný displej bez 4K alternatívy

Pre ZenBook 14 je k dispozícii iba jeden zobrazovací panel. Je ním matný 14-palcový panel s Full HD rozlíšením. Je škoda, že neexistuje alternatíva v podobe 4K UHD displeja, pretože pozorné oko si môže všimnúť najmenších nedostatkov v oblasti ostrosti textu a obrázkov. Na základe výsledkov nášho testovania je displej iba priemerný.

Jas dosahoval dobrú hodnotu 312 nitov, čo je viac ako v prípade Lenovo Yoga C930. Dell XPS 13 však ponúka ešte vyšší jas 423 nitov. Kontrastný pomer vykazoval dobrú hodnotu 820: 1, čo je opäť viac ako v prípade notebooku Yoga C930, ale menej v porovnaní s XPS 13. Pri pohľade na farby, displej testovaného zariadenia dokázal zobraziť 71 percent škály AdobeRGB, presne v súlade s priemerom segmentu. Dell Inspiron 13 je na tom lepšie a Lenovo ThinkPad X1 Carbon výrazne lepšie.

Počas reálneho používania sme zistili, že displej ZenBook 14 je celkom príjemný bez ohľadu na jeho priemernú kvalitu. Spokojný budete s maximálnym jasom ako aj pekným podaním čistej bielej farby. Spokojní sme boli aj so zvukom. Reproduktory Harman Kardon síce vyžarujú nadol, poskytujú však celkovo vyvážený zvuk, ktorý však pri vyšších hlasitostiach zaostáva. Pripravte si preto slúchadlá, alebo bezdrôtový reproduktor.

Asus ZenBook 14: Malý dobrý pracant s výkonom na rozdávanie

ZenBook 14 je jedným z prvých notebookov, ktorý využíva najnovšie procesory Whiskey od spoločnosti Intel. Naše testovacie zariadenie obsahovalo procesor Intel Core i7-8565U. Keď sme použili naše obvyklé benchmark testy, mali sme však zmiešané pocity. Podľa Geekbench 4 bol procesor ZenBook pomalší, ako sme očakávali v multi-core výkone, kde sa dostal na úroveň len 14 353. To je síce viac v porovnaní s typickým Core i7-8550U ale menej v porovnaní s procesorom Whiskey v Dell Inspiron 13 7386.

Jednojadrový výkon bol s hodnotou 5 248 lepší. Po spustení testu Handbrake, ktorý kóduje 420 MB video na H.265, to ZenBook 14 dokázal za 237 sekúnd, čo je veľmi dobrá hodnota. Vyšším výkonom a lepším časom 229 sekúnd sa môže pochváliť iba Lenovo Yoga C930. XPS 13 to stihol za 241 sekúnd a väčšina notebookov s procesorom Intel Core i7-8550U za viac ako 250 sekúnd.
Napriek mätúcemu výkonu Geekbench bol ZenBook 14 počas nášho testovania dostatočne rýchly. Je to produktívny notebook, ktorý dokáže držať krok s akýmkoľvek iným zariadením zo svojej triedy. Súčasťou tohto notebooku je dokonca disk PCIe SSD, ktorý síce nie je najrýchlejší, ale je dosť rýchly na to, aby ste nepostrehli žiadne spomalenie súvisiace s ukladaním dát.

Zmiešané pocity sme mali aj z tepelného výkonu. Spodná časť notebooku sa vždy prehrievala, pri občas spustených ventilátoroch, ktoré bežali trochu nahlas. Asus hovorí o svojom nástroji Quiet Fan, ktorý je súčasťou notebooku ZenBook S a ktorý dokáže udržať hluk ventilátora na minimálnej úrovni v príp. že nepotrebujete maximálny výkon.

ZenBook 14 nie je dostupných v mnohých konfiguráciách. Jedinú alternatívu predstavuje Intel Core i5-8265U, 8 GB RAM a 256GB SSD. Táto konfigurácia vám dokáže ušetriť nejaké peniaze, pričom sa môžete dostať na 1 000 eur, ale lepšie by bolo, keby bola k dispozícii možnosť konfigurácie kombinovať. Ak by ste chceli získať viac možností, budete sa musieť pozrieť na ZenBook 13 alebo 15. Herný výkon bol rovnako obmedzený, ako sme očakávali. Výsledky syntetického benchmarku boli iba o niečo vyššie ako v prípade podobne vybavených notebookov. ZenBook 14 sa preto najlepšie hodí na bežné hry, ktoré ponúka Windows 10 a pre staršie tituly pre nižších nastaveniach. Rozhodnite sa preto pre iný notebook, ak sa chcete seriózne hrať.

Výdrž na batériu je iba priemerná

Spoločnosti Asus sa podarilo stlačiť 50 watthodinovú kapacitu batérie do malého tela ZenBooku 14. Procesor Intel Whiskey Lake 8. generácie sľubuje ešte vyššiu efektivitu a v kombinácii s displejom Full HD sme očakávali, že ponúkne dobrú, ale nie veľkú výdrž na batériu. Naše testovanie to potvrdilo. V našom najnáročnejšom testovacom teste Basemark web Zenbook 14 trval len necelé štyri a pol hodiny. To je porážka pre Dell XPS 13 so 4K displejom a takmer identická výdrž v prípade XPS 13 s Full HD displejom. Lepšiu výdrž ponúkne Lenovo Yoga C930 a Dell Inspiron 13. Pri prezeraní webu bola výdrž na batériu osem hodín. Výdrž na batériu je preto iba priemerná. Okrem malých rozmerov je tento notebook veľmi ťažké odporučiť.

Existuje lepšia alternatíva?

Súčasný trh neponúka veľa podobných 14-palcových notebookov, ale jedným z najlepších je Lenovo ThinkPad X1 Carbon. Pri podobnej konfiguráciu je však s cenou 2 000 eur o dosť drahší a nie tak malí ako Zenbook. Je však stále dostatočne tenký a ponúka ešte lepšiu klávesnicu a ikonický dizajn ThinkPad.

Ďalším adeptom je XPS 13 od spoločnosti Dell s menším displejom pri stále kompaktných rozmeroch. XPS ponúka porovnateľný výkon, pekný dizajn a porovnateľnú výdrž na batériu. S cenou 1 400 eur pri rovnakej konfigurácii je však o niečo drahší. Nakoniec sa môžete rozhodnúť aj pre Apple MacBook Air, ktorý je síce rozmerovo väčší, ale ponúka ešte lepšiu kvalitu hardvéru. Za MacBook Air však zaplatíte oveľa viac. Za 1 800 eur dostanete nízkoenergetický procesor Core Y ôsmej generácie, 16 GB pamäte RAM a SSD 512 GB PCIe. Displej bude o niečo ostrejší, výkon o niečo nižší.

ZenBook 14 ponúka skvelé vyhotovenie a robustnú konštrukciu. Zároveň je vybavený najmodernejším CPU. Bude to ale stačiť na to, aby ste sa rozhodli práve pre tento notebook? Sme toho názoru, že to stačiť nebude. Minimálne dovtedy, kým nepríde verzia s diskrétnou grafickou kartou MX150. Tento notebook síce vyzerá dobre a je kvalitne vyrobený, iné notebooky však ponúkajú ešte lepší výkon, dlhšiu životnosť batérie či lepšie displeje.