Asus ZenBook Pro: elegantné a výkonné multimédiá

ZenBook
9 Výkon
9 Dizajn
8 Vyhotovenie
9 Displej
8 Klávesnica
9 Batéria
9 Touchpad
8.7

Hľadáte špičkový multimediálny notebook? Skúste Asus ZenBook Pro UX550. Kúpou tohto zariadenia získate skvelé vyhotovenie, elegantný vzhľad a výkonné komponenty. Horšie je na tom chladenie, ktoré v nás zanechalo zmiešané dojmy.

Testovaný notebook nesie označenie ZenBook Pro UX550 a prichádza s tzv. “Nano-Edge displejom”, čo znamená, že rámik okolo neho je veľmi úzky. 15,6-palcová obrazovka zapadá do 14-palcového šasi. Asus sa v tomto prípade rozhodol implementovať výkonné komponenty vrátane populárneho štvorjadrového procesora Intel Core i7-7700HQ a modernej grafiky Nvidia GTX 1050 od. Zariadenie bolo vybavené štandardným Full HD IPS panelom, k dispozícii sme mali 16 GB pamäte RAM a moderný 512 GB SSD disk. Cena za takýto notebook vysoko prevyšuje čiastku 1 000 eur.

Asus ZenBook UX430 – produktívny, výkonný a veľmi kompaktný ultrabook

Za konkurenčný notebook možno považovať nar. Dell XPS 15 s veľmi podobnými komponentmi a štíhlym rámikom. Ďalším konkurentom s vyššou cenou je Apple MacBook Pro 15 s procesormi Kaby Lake, príp. Gigabyte Aero 15, ktorý je vďaka grafike GTX 1060 považovaný za plnohodnotný herný notebook.

Asus ZenBook Pro: vyhotovenie a dizajn

Šasi nového ZenBook Pro UX550 je vyrobené z jedného kusu hliníka. Jeho okraje sú brúsené, čo vytvára veľmi pekný kontrast s inak s tmavým vyhotovením. Medzi dve ďalšie vizuálne akcenty patrí logo Asus pod obrazovkou a na veku. To druhé je podsvietené a rozsvieti sa, keď je systém zapnutý. Dno je mierne zaoblené a celková manipulácia je veľmi dobrá. Jediným problémom tak ostáva citlivosť na odtlačky prstov.

Čo nás trochu sklamalo, bola prehýbajúca sa základňa klávesnice v strede. Klávesnica je inak veľmi pevná po stranách, ale mení sa smerom k stredu. Notebook stojí veľmi dobre na stole vďaka štyrom veľkým pogumovaným podperným nohám.  Pánty displeja sú pevné, maximálny uhol otvorenia je ~ 140 stupňov, čo by malo byť v praxi dostatočné. Tenké veko displeja je prekvapivo robustné. Môžete ho skúsiť pootočiť alebo ním mierne zakrútiť. Nespozorujete žiadne deformácie obrazu. Celá konštrukcia na nás zanechala dobrý dojem. ZenBook Pro UX550 je veľmi elegantným a štýlovým zariadením. Nepostrehli sme žiadne nedostatky čo sa vyhotovenia týka. Treba však uznať, že hliníková konštrukcia v prípade MacBook Pro 15 je na tom ešte lepšie.

Asus ZenBook Pro: konektivita

Porty sú situované v zadnej polovici oboch strán. Asus využíva kombináciu nových a starých štandardov. K dispozícii sú dva bežné porty USB 3.0 a dva moderné porty Thunderbolt 3 s konektorom USB typu C (Gen.2). Tieto dva porty však nemožno použiť na nabíjanie internej batérie.  Slot na microSD kartu sa nachádza na pravej strane. Ethernetový konektor nie je k dispozícii. Nechýba webovú kameru v hornej časti obrazovky, ale nerozumieme tomu, prečo iba s VGA rozlíšením iba 640 x 480 pixelov. Jej obraz je tak veľmi rozmazaný a obsahuje šum. Spodný panel je zaistený 10 skrutkami Torx (T5), pričom ich demontáž je veľmi jednoduchá. Vymeniť je však možné iba SSD disk a nie pamäte RAM ani procesor.

Asus ZenBook Pro: klávesnica a touchpad

Asus implementoval do čiernej chiclet klávesnice biele písmená, čo je veľmi kontrastné. Spoľahnúť sa môžete na kvalitné podsvietenie. Funkčné klávesy sú menšie, čo bohužiaľ platí aj o klávesoch so šípkami. Na pravej strane je stĺpec s ďalšími špeciálnymi klávesmi, ako je Page Up / Page Down. Klávesy majú pomerne plytký zdvih 1,5 mm, ale ich stláčanie je veľmi rovnomerné. Okrem toho poskytujú príjemnú spätná väzbu. Určite na trhu existujú aj lepšie klávesnice, ale my sme boli s touto maximálne spokojní. Už sme spomínali, že podložka pod klávesnicou nie je najpevnejšia najmä v jej strede a môže sa ohýbať od tlakom. Pri písaní to však nepocítite. Obavy preto nie sú v tomto smere opodstatnené. Touchpad v sebe integruje snímač odtlačkov prstov, ktorý je umiestnený v pravom hornom rohu. Ide o relatívne presný touchpad, ktorý zvláda gestá až so štyrmi prstami. Jeho veľkosť je dostatočná (10,5 x 7,5 cm) a prsty na ňom ľahko kĺžu.

Asus ZenBook Pro: displej

ZenBook Pro UX550 môže byť voliteľne vybavený 4K dotykovým displejom, alebo  Full HD displejom, ktorým bol vybavený aj náš testovací kus. Okrem vyššieho rozlíšenia (3840 x 2160 pixelov) pokrýva 4K displej farebný priestor sRGB na 100%. Oba panely sú založené na technológii IPS. Hustota obrazových bodov na testovanom 15,6 palcovom Full HD displeji bola 141 PPI, čo nie je vôbec veľa. Nemusíte sa však obávať rozmazaných obrázkov. Určite bude závisieť aj od toho, či ste niekedy prišli do styku s displejmi s vyššími hodnotami PPI. Nás subjektívny obrazový dojem z tohto displeja bol veľmi dobrý. Okrem toho je Full HD displej oveľa menej energeticky náročnejší.

Priemerná úroveň jasu bola slušných 313 nitov. Pokrytie displeja je však iba priemerné na úrovni 83%. Hodnota čiernej bola 0,27 cd/m², čo je na IPS panel slušná hodnota. Asus ZenBook Pro je jedným z najlepších zariadení vo svojej kategórii a iba Full HD panel notebooku Dell XPS 15 poskytuje lepšie výsledky a vyššiu svietivosť.
Matné vyhotovenie panela je výhodou v prípade použitia vonku, pozorovacie uhly sú taktiež veľmi dobré.

Asus ZenBook Pro: systémový výkon

Intel Core i7-7700HQ je veľmi populárny procesor pre špičkové multimediálne a herné notebooky. Jeho štyri jadrá môžu bežať až do 3,4 GHz v režime Turbo Boost. Najväčší rozdiel v porovnaní s voliteľným Core i5-7300HQ (okrem vyššieho taktu) je Hyperthreading, ktorý mu umožňuje spracovať osem vlákien súčasne, zatiaľ čo Core i5-7300HQ zvláda iba štyri. Inak sa tieto dva 45-wattové čipy od seba nijako nelíšia, pretože sú založené na rovnakej architektúre Kaby Lake. Subjektívny dojem z výkonu je veľmi dobrý vďaka rýchlemu SSD disku a výkonným komponentom. Žiadne kompromisy výrobca nerobil ani v prípade ukladania dát. K dispozícii je rýchly SSD disk (PCIe x4 NVMe) s kapacitou 512 GB od spoločnosti Samsung.

Jednoduché úlohy, ako je prehliadanie webových stránok alebo prehrávanie videa spracováva integrované GPU HD Graphics 630, ktoré šetrí energiu. Technológia Nvidia GeForce GTX 1050 sa automaticky zapne až v prtípade požiadavky na vyšší výkon. GPU od Nvidie je založené na architektúre Pascal obsahuje 4 GB GDDR5-VRAM. Pre pre multimediálny systém je to veľmi dobrá voľba. Chladiaci systém sa skladá z dvoch ventilátorov umiestených v zadných rohoch a dvoch tepelných rúr pokrývajúcich dva procesory v strede. Oba ventilátory počas prevádzky takmer nepočuť.

Reproduktory

Zvukový systém pozostáva zo štyroch reproduktorov certifikovaných spoločnosťou Harman Kardon. Dva z nich sú umiestnené vedľa klávesnice a ďalšie dve v prednej časti spodného panelu. Ich zvuk nás príjemne prekvapil. Je veľmi priestorový a bohatý. Hodí sa na sledovanie filmov, hranie hier, ale aj na príležitostné počúvanie hudby. Potešili sme sa veľmi vyváženým stredom a jasným vysokým frekvenciám. Nechýba 3,5 mm konektor, ktorý prenáša signál bez šumu.

Výdrž na batériu

Asus vybavil nový ZenBook Pro UX550 s lítiovo-polymérovou batériou s kapacitou 73 Wh (8 článkov), ktorá nie je prístupná zvonku. Náš praktický test pri nastavenom jase ~ 150 nitov (v tomto prípade 62%) potvrdil takmer 9 hodinovú výdrž. Iba MacBook Pro 15 poskytuje lepšiu výdrž. V prípade sledovania videa sme sa dostali takmer na 8 hodín. Maximálna výdrž presahuje 17 hodín, ale iba pri nastavenom minimálnom jase. Úplné nabitie batérie trvá 148 minút, pričom Asus uvádza, že 60% kapacitu batérie možno dosiahnuť už po 49 minútach nabíjania.

Zhodnotenie a záver

Celkový dojem z testovaného ZenBook Pro UX550 je dobrý. Niet pochýb o tom, že Asus ponúka atraktívny multimediálny prenosný počítač s pekným dizajnom, slušným displejom, dobrou výdržou na batériu a výkonnými komponentmi. Procesor je výkonný a elegantne bol vyriešený aj odvod tepla. Chladenie sa však stáva hlavným kameňom úrazu v prípade intenzívnejšieho hrania hier. Zrátané a podčiarknuté, ide o veľmi výkonný prenosný počítač s prémiovým vyhotovením a elegantným dizajnom, avšak so slabším chladením.

Cena: 1 500 €

Zapožičalwww.asus.com

Tags from the story
, , ,
More from Marek Poleč

Zoznámte sa s Bentley Flying Spur 2020, najrýchlejším sedanom na svete

Bentley predstavil úplne nový model Flying Spur, ktorý má byť naj agilnejším,...
Čítať ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *