Čítačka elektronických kníh. Sprievodca výberom a kúpou

Čítačka elektronických kníh je obľúbeným nástrojom nejedného čitateľa. Môžete si do nej nahrať prakticky celú knižnicu, čo by mohlo inak znamenať celkom zásadný problém. Používaním čítačky šetríte prírodu, pretože nie je potrebný žiadny papier. Obstarávacia cena elektronických kníh býva okrem toho v porovnaní s fyzickými výtlačkami často krát nižšia. Elektronickú knihu si môžete kúpiť hoci aj uprostred noci z tepla svojho domova.

Tip redakcie: Mobily, PC, Hry a kancelária za super ceny od overeného obchodníka

Negatívom môže byť nevyrovnaná ponuka klasických a elektronických kníh, niektoré knihy skrátka nie v elektronickej verzii nezoženiete. Aj preto, že sa čítačky tešia veľkej obľube, existuje na trhu celkom dosť produktov s rôznymi parametrami.

Sprievodca kúpou ideálnej čítačky:

Vyberáme ideálny tablet. Do školy, pre zábavu, ale aj na serióznu prácu

Displej tvorí najdôležitejšiu časť vašej čítačky, starostlivo sa preto zamerajte na jeho výber. Nemenej dôležitý je tiež užívateľský komfort – voľba medzi dotykovým displejom alebo klasickými tlačidlami, jednoduchosť ovládania, prehľadné menu, presný návod a pod.

Rozhodnite sa, či chcete čítačku využívať iba na čítanie, alebo plánujete nahrávať aj ďalšie multimediálne súbory.

Tip redakcie: Knihy detské, dobrodružné aj kuchárske. Literatúra faktu, romantická a klasická tvorba. Všetko na jednom mieste.

Podľa toho zvoľte dostatočnú kapacitu pamäte s prípadnou možnosťou rozšírenia. Preskúmajte podporované formáty, ktoré je zariadenie schopné spracovať. Zistite, či vybraná čítačka disponuje pripojením Wi-Fi. Zamerajte sa aj na výdrž batérie. Medzi ďalšie faktory patria ešte rozmery, hmotnosť a konektivita zariadenia.

Displej

Ako bolo povedané hneď v úvode, displej čítačky je jej najdôležitejšou časťou, ktorá sprostredkováva kontakt zariadenia s čitateľom. Správny výber displeja preto nikdy nepodceňujte. Displeje vo všeobecnosti zvyknú byť náchylné na poškodeniu, preto vždy dbajte na jeho ochranu.

Typ displeja

Čítačky elektronických kníh najčastejšie využívajú e-ink technológiu. Na trhu sú k dispozícii aj klasické LCD displeje, ale tie sú v kombinácii so zariadeniami určenými iba na čítanie kníh zlou voľbou, pretože sa lesknú. Sú skôr výsadou tabletov, ktoré sú za čítačky iba vydávajú. Samotné e-ink displeja sa potom vyrábajú s využitím rôzne pokročilých technológií s rozdielnou kvalitou zobrazenia. U starších modelov sa možno stretnúť s e-ink displejmi vyrobenými technológiou Pearl, tie ponúkajú horšie vlastnosti, ktoré sú väčšinou spojené s nižšou cenou.

Určite však zvážte investíciu do kvalitnejšieho displeja, nielen kvôli estetickým vlastnostiam, ale aj pre zdravie vašich očí. U modernejšie technológie e-ink Carta zaznamenáte podstatne lepšie vykreslenie písmen, lepšie kontrasty a väčšinou tiež vyššie rozlíšenie.

Veľkosť displeja

Ďalším veľmi dôležitým parametrom displeja, je jeho veľkosť čiže uhlopriečka. Udáva sa v palcoch a je meraná na základe vzdialenosti dvoch diagonálne protiľahlých krajných bodov. Jeden palec je presne 2,54 centimetra, takže jednoduchým prevodom môžete získať pomerne presnú predstavu o uhlopriečke vášho displeja.

Majte na pamäti, že väčší displej nemusí vždy znamenať lepšie vlastnosti vašej čítačky. Väčšie čítačky sa síce pohodlnejšie ovládajú a ponúkajú väčšinou aj lepšie zobrazenie, ale na druhej strane ich výdrž na batériu je výrazne nižšia.

Všeobecne sa na čítanie bežných textov a literatúry odporúča voliť displeje s uhlopriečkami okolo 6-palcov. Ak potrebujete zobraziť celú stranu A4 naraz, je vhodné vyberať uhlopriečky okolo 7-palcov a vyššie. Pre pohodlnú prácu s veľkými dokumentmi môžete voliť displeje s uhlopriečkami okolo 9-palcov.

Rozlíšenie

Rozlíšenie displeja je parameter, ktorý hovorí, koľko zobrazovacích bodov je celkovo na paneli na výšku a na šírku. Všeobecne platí, že čím viac bodov na displeji, tým, je zobrazenie jemnejšia a kvalitnejšie. Písmo je vyhladenejšia a grafika presnejšia. Staršie, ale stále rozšírené, je rozlíšenie 800 x 600 bodov. Postupne ho ale vytláčajú vyššie hodnoty, ako napríklad 1 448 x 1 072 bodov a podobne.

Pre porovnávaní dvoch modelov je lepšie sledovať parameter jemnosti displeja, ktorý hovorí, koľko bodov vedľa seba sa nachádza na vzdialenosti jedného palca. Výsledná jednotka DPI, niekedy tiež PPI potom dáva jasnú informáciu – čím vyššie číslo, tým lepší obraz. Bežne sa objavujú čítačky s 200 až 300 DPI.

Nasvietenie

Nasvietenie displeja (nie podsvietenie, čítačky totiž mávajú zabudované svetlo najčastejšie na hornej strane displeja, neprechádza teda zospodu skrz panel, ale sa vysiela svetlo vodivou vrstvou) prináša vašej čítačke veľa výhod, ale nesie so sebou aj niektoré negatíva, ktorými by ste mali byť pred výberom poznať. Zo najväčšiu výhodu osvetlenia sa považuje predovšetkým univerzálnosť, pretože tieto displeje sa dajú používať takmer za akýchkoľvek svetelných podmienok, a tiež to, že na rozdiel od klasických LCD displejov ponúka e-ink displej sofistikovanejší systém nasvietenia, ktorý je oveľa šetrnejší pre oči čitateľa. Naopak nevýhodou na svietenia je predovšetkým rýchlejšie sa vybíjajúca batéria a vyššia cena.

Odtiene sivej vs. Farba

V drvivej väčšine prípadov narazíte na čítačky, ktoré vďaka e-ink technológii prezentujú iba rôzne odtiene šedej farby (väčšinou 16 odtieňov). Pre zobrazenie textu a základných ilustrácií vlastne nebude potrebovať nič navyše. Niekedy ale môže uvítať možnosť prezerania prezentácií, obrázkov a inej grafiky. Niektoré modely čítačiek naozaj podporujú farebné zobrazenie, sú však energeticky náročnejšie a výsledok nebýva tak presvedčivý, ako napr. na tabletoch. Čítačky sú primárne určené na čítanie textu.

Podpora formátov

U elektronických kníh sa môžete dnes stretnúť s niekoľkými formátmi, ktoré trochu komplikujú výber správneho zariadenia, pretože podpora týchto formátov zo strany čítačiek nie je vždy stopercentná. Najčastejšie sa môžete stretnúť s formátmi EPUB, PDF a MOBI. V tuzemsku je najčastejšie využívaný prvý spomínaný formát, teda EPUB. Veľmi dobrú podporu môžete nájsť tiež pri formáte MOBI, ktorý je stopercentne funkčný len na čítačkách Amazon Kindle.

Bežne sa môžete tiež stretnúť s univerzálnym formátom PDF, ktorý je však so samotnými čítačkami relatívne zle kompatibilný. Ak aj napriek tomu formát PDF preferujete, zmerajte sa pri výbere na to, či vybrané zariadenie disponuje takzvaným režimom landscape. Ten umožňuje prácu so súborom na šírku a výrazne tak zlepšuje možnú prácu s PDF súbormi.

Našťastie existuje možnosť konverzie iných formátov na typ súboru určený pre čítačky. Spomínané PDF si tak môžete previesť do MOBI alebo EPUB. Využiť možno napríklad on-line konvertory na internete zadarmo, ak má používateľ navyše účet u Amazone, môže formát prevádzať dokonca cez email, cez ktorý sa potom výsledný súbor pošle do čítačky.

Ďalšie formáty a médiá

Elektronické čítačky si väčšinou poradia aj s ďalšími bežnými textovými formátmi ako DOC, DOCX alebo TXT, často nechýba ani možnosť zobrazenia prezentácií. A aj keď sa jedná primárne o zariadení pre čítanie textu, lepšie prístroje si poradia napr. aj s hudbou (napríklad MP3, audioknihy) alebo obrázky (JPG, JPEG, BMP). Toto funkčné využitie treba brať naozaj s rezervou, väčšina čítačiek má napr. schopnosť zobrazovať iba odtiene šedej, takže obrazový materiál nebude nijako kvalitný. Rovnako tak pre prehrávanie hudby a iných zvukových stôp nájdete určite lepšie vybavené prístroje.

Ovládanie

Čítačky sa líšia často v spôsobe ovládania, ktoré môže byť dotykové, alebo mechanické. Častým javom je kombinácia oboch. Výhodou dotykového ovládania je podpora multitouch módu, kedy môžete displej v jeden okamih ovládať dvoma prstami a zväčšiť alebo zmenšiť zobrazený výrez (roztiahnutím alebo stiahnutím prstov).

Hoci sa čítačky bez dotykových displejov stávajú čoraz menej obvyklými, neustále na ne môžete na trhu naraziť. Ich zástancovia tvrdia, že e-ink displeja nedisponujú dostatočne rýchlou odozvou, a preto je nutné, aby bola čítačka vybavená tlačidlami a možnosťou ovládania mimo displej. V skutočnosti sa treba zamerať na také modely, ktoré majú možnosť ovládania ako prostredníctvom tlačidiel, tak aj pomocou dotykového displeja.

Niektorí majitelia čítačiek ich využívajú aj na písanie textov a ak by ste túto funkciu chceli využívať častejšie, určite je vhodné pred nákupom buď v užívateľských recenziách zistiť (ešte lepšie priamo v predajni vyskúšať), či dotykový displej reaguje na písanie písmen podľa vašich predstáv. Prípadne existujú aj zariadenie s celou manuálnou klávesnicou.

Výdrž batérie

Rovnako ako u väčšiny multimediálnych zariadení sa správna kapacita batérie všeobecne pre všetky čítačky kníh určuje veľmi zložito. Tým, ako sú jednotlivé modely hardvérovo aj softvérovo odlišné, vykazujú veľmi rozdielnu spotrebu. Kapacita batérie sa uvádza v miliampérhodinách (mAh) a platí, že čím viac mAh, tým je kapacita vyššia.

Štandardne sa kapacita batérie u čítačiek pohybuje okolo 1 500 mAh. Samotní výrobcovia omnoho častejšie uvádzajú výdrž batérie v hodinách alebo dokonca v počte otočených strán na jedno nabitie. Zamerajte sa na také zariadenia, ktoré, dosahujú kapacity minimálne 2 týždne alebo aspoň 5 000 strán.

Veľkosť úložiska

Ak čítačku plánujete používať iba pre ukladanie kníh a ich prezeranie, pravdepodobne si vystačíte s kapacitou okolo 4 GB, samotné súbory s knihami nie sú príliš veľkostne náročné a pri ich občasnom premazanie by ste nemali mať s kapacitou problém. Ak však budete na čítačku nahrávať aj iné multimediálne súbory, ako napríklad hudbu alebo naozaj rozsiahle publikácie, voľte buď zariadenie s vyššou kapacitou úložiska alebo sa porozhliadnite po čítačke s možnosťou pripojenia pamäťovej karty.

Rozmery a hmotnosť

Na rozdiel od iných zariadení neponúkajú čítačky kníh takú variabilitu rozmerov a hmotnosti. Uhlopriečky okolo 6-palcov sú praktické a vďaka svojim rozmerom veľmi mobilné. Sú preto vhodné na cesty alebo časté prenášanie. Zariadenie s uhlopriečkami okolo 9 –palcov sú potom určené takmer výhradne pre domáce použitie, pretože sú kvôli svojim rozmerom podstatne menej mobilné. Hmotnostne sa potom čítačky pohybujú v rozmedzí cca 150 až 400 gramov, takže rozdiely nie sú nijako markantné.

Možnosti pripojenia a nabíjania

Úplným základom, ktorý obsahuje každá čítačka, je USB slot pre pripojenie k počítaču. Niektoré modely obsahujú aj nabíjačku, ktorú možno prostredníctvom rovnakého USB konektora zariadenia zapojiť do elektrickej siete, takže nie je nutné ho nabíjať iba pripojením k počítaču, čo môže byť praktická funkcia.

Niektoré lacné modely nedisponujú pripojením k Wi-Fi sieťam, čím veľmi podstatne ochudobňujú svoje majiteľa o praktické funkcie. Ak vaše zariadenie má prístup k internetu, určite využijete možnosti posielania kníh, elektronických textov a aktuálnych novinových článkov prostredníctvom internetu. Wi-Fi siete sú v súčasnosti takmer na každom kroku, určite pri výbere trvajte na tom, aby táto funkcia bola obsiahnutá aj vo vašej čítačke.

Niektoré modely dovoľujú prostredníctvom vloženie SIM karty a poskytnutím dátového prenosu pripojenie k internetu. Táto možnosť je veľmi vhodná, ak ste majiteľom neobmedzeného mobilného dátového tarifu a čítačku využívate na cestách, kde nie je prístup k Wi-Fi sieťam.

Stále častejšie bývajú čítačky doplnené aj možnosťou pripojenia slúchadiel cez klasický 3,5 mm konektor.

Bluetooth technológia slúži na bezdrôtové pripojenie medzi dvoma zariadeniami. V prípade čítačiek môže slúžiť na pripojenie k počítaču, bezdrôtovým slúchadlám alebo ďalším multimédiám. Ak je pre vás tento prenos z nejakého dôvodu lepšie využiteľný ako Wi-Fi alebo drôtové pripojenie, porozhliadnite sa po čítačke, ktorá disponuje technológiou Bluetooth.

Funkcie a príslušenstvo

Poznámky a záložky predstavujú jednu z najzákladnejších, ale veľmi praktických funkcií, ktorá vám umožní vpisovať do kníh svojej vlastné texty, alebo zvýrazňovať potrebné časti a vložiť k nim záložku. Ide o veľmi praktickú pomôcku predovšetkým pre učebné účely.

Slovníky a hľadanie významu – Opäť veľmi šikovná funkcia, ktorá vám umožní využívať prekladateľské alebo aj rôzne vedecké slovníky priamo vo vašej čítačke. Slovenské slovníky nie sú príliš dostupné, avšak ich dodatočné nahranie je možné, čo pre niektorých užívateľov môže byť výrazným plusom. Niektoré čítačky umožňujú napr. označiť slovo a vyhľadať jeho význam na internete (najčastejšie Wikipédie).

Voľby písma – Nastavenie čítačky umožňuje užívateľovi zvoliť typ písma podľa jeho uváženia, meniť ide aj zobrazovaná veľkosť písmen, čo býva u kníh niekedy problém. Môžete si teda zvoliť font, ktorý je vám najpríjemnejší, prípadne nastaviť veľkosť tak, aby ste napríklad nemuseli čítať z veľmi krátkej vzdialenosti, čo nie je zdravé pre oči.

Prehrávač hudby – Je pomerne žiadanou funkciou, ktorá čítačke umožňuje pracovať s MP3 súbormi a následne pomocou výstupu do slúchadiel alebo samostatných reproduktorov prenášať hudbu. Ak plánujete využívať čítačku pre počúvanie hudby, voľte radšej zariadenie s vyššou pamäťovou kapacitou.

Text to speech – Ide o funkciu, ktorá umožňuje predčítanie textu v požadovanom jazyku. V kombinácii s touto funkciou je vhodné, aby čítačka disponovala tiež možnosťou pripojenia slúchadiel.

Otočenie zobrazenia – Užitočná funkcia, vďaka ktorej sa dá text a iný obsah na čítačke zobraziť nielen pri klasickom natočení zariadenia na výšku, ale aj na šírku. Niekde sa rieši otočenie manuálne v nastavení, inde je zabudovaný senzor, ktorý automaticky kontroluje polohu čítačky a podľa nej tiež otáča text.

Internetový prehliadač – Prostredníctvom tejto aplikácie v kombinácii s Wi-Fi alebo dátovou sieťou sa môžete pripojiť k internetu skutočne takmer odkiaľkoľvek. Dôležité je len neočakávať plnohodnotnú náhradu za prehliadača v počítačoch.

Odolnosť a vodotesnosť – Jednotlivé prístroje sa líšia aj stupňom odolnosti proti poškodeniu, ochranou proti vniknutiu pevných častíc a vody (označenie IPxx). Najmä vode odolnosť (prípadne dokonca vodotesnosť) sú užitočné, pretože týmto prístrojom nevadí, keď zmoknú v daždi či pri bazéne, alebo dokonca priamo spadnú do vody.

Fotoaparát – Existujú čítačky kníh, ktoré užívateľovi umožnia zaobstarať obrázky, pretože sú vybavené malým fotoaparátom. Ide o okrajovú funkciu, hlavne keď vezmeme do úvahy, že sa veľmi kvalitné fotoaparáty objavujú prakticky v každom súčasnom smartfóne.

Hry – Skôr doplnková záležitosť. Na čítačkách sa objavujú základné hry ako had, šach a podobné nenáročné varianty.

Obal – Asi najdôležitejšia súčasť čítačky, pokiaľ s ňou plánuje používateľ často cestovať, nosiť v batohu alebo kabelke s ostatnými vecami a podobne. Lepšie obaly dokážu odolať aj horším podmienkam počasia, navyše ich zoženiete v rôznych farebných úpravách. Niektoré sofistikovanejšie výrobky môžu tiež slúžiť ako stojan, prípadne mať zabudované osvetlenie pre čítanie v noci.

Ochranná fólia – Ak nechcete kupovať celý obal, mali by ste myslieť aspoň na ochranu najzraniteľnejšie časti čítačky, teda displej. Ten je náchylný k poškodeniu a poškriabaniu, proti ktorému sa možno brániť nalepením ochrannej fólie.

Stojan – Jednoduchá konštrukcia, do ktorej zasuniete čítačku a postavíte napríklad na stôl. Môžete si tak otvoriť napríklad poznámky vedľa počítača a písať.

Lampička – Ak nemáte model čítačky so zabudovaným nasvietením, jednou z možností je zaobstarať si malú čítacie lampičku. Tá sa dá väčšinou pripevniť priamo k telu čítačky.

Nabíjačka a káble – Aj keď sa jedná o zariadenie, ktoré väčšinou vydrží v prevádzke veľmi dlho, aj tu sa musí počítať s občasnou nutnosťou nabíjania. V drvivej väčšine ide o základnú výbavu (niekedy ale balenie neobsahuje adaptér), na trhu ale existujú rôzne verzie napríklad aj pre použitie v automobile a pod. V prípade poškodenia kábla, ktorý sa najčastejšie používa pre napájanie aj prenos dát, nie je problém v obchode zaobstarať nový.

Pamäťová karta – Čítačky občas ponúkajú možnosť rozšírenia internej pamäte ešte o externé pamäťové karty, väčšinou ale s priestorom v úložisku nebýva veľký problém.

Cena

Samozrejme aj cena je jedným z veľmi dôležitých parametrov výberu. Medzi najznámejšie a osvedčené značky čítačiek kníh patrí Amazon a PocketBook. Čítačky elektronických kníh sa líšia väčšinou v tom, že lacnejšie verzie zobrazujú reklamy, čo môže byť pre niekoho rušivý element. Existujú však aj drahšie zariadenia bez reklám.

Najlacnejšie čítačky sú úplne základné modely. Väčšinou majú slabšiu výdrž na batériu, menej kvalitné displeje a neponúkajú takmer žiadne iné funkcie, než jednoduché čítanie kníh. Sú preto vhodné iba pre užívateľov, ktorí si obstarávajú čítačku naozaj iba pre základné úkony a zaobídu sa bez rady doplnkových funkcií.

Čítačky zo strednej cenovej kategórie už úplne bez problémov pokrývajú požiadavky bežného čitateľa. Okrem doplnkových funkcií, akou je napr. pripojenie k internetu alebo konektor pre slúchadlá, sa môžete u týchto zariadení stretnúť aj s kvalitnými, väčšinou nasvietenými displejmi a slušnou výdržou na batériu. Tieto modely tiež disponujú pomerne slušnou podporou formátov. Všeobecne sa čítačky z tejto kategórie považujú za najlepšiu voľbu pre bežného zákazníka vďaka dobrému pomeru ceny a výkonu.

O najdrahších modeloch platí, že ide o zariadenia so špičkovými vlastnosťami, ktoré vám okrem prečítania kníh dovolia napr. pripojiť sa na internet a prehliadať internetové stránky, počúvať hudbu, alebo sa hrať jednoduché hry. V ich výbave nechýbajú veľmi kvalitné displeje s nasvietením, sú teda šetrné k vašim očiam a vydržia v prevádzke aj niekoľko týždňov na jedno nabitie. Zariadenia z tejto kategórie preto určite neoľutujete.

Napíšte hľadané slovo / slová a stlačte ENTER