Čo vieme o technológii QLED od spoločnosti Samsung

QLED

Spoločnosť Samsung používa technológiu QLED vo svojich špičkových televízoroch s rozlíšením 4K a 8K. Čo je to QLED, ako funguje a či môže poraziť OLED sa dozviete v tomto článku. QLED je televízna technológia najnovšej generácie od spoločnosti Samsung. Ide o akési vyústenie snahy spoločnosti Samsung zlepšiť kvalitu obrazu v najbližších rokoch.

Samsung spúšťa predobjednávky na nové 4K QLED TV a ponúka k nim soundbar zadarmo

Technológia Samsung QLED však priamo konkuruje výborným televízorom OLED. Samsung však drží svoju technológiu QLED aj naďalej pri živote a má na to svoje dôvody. Pramenia najmä v tom, že nie je ochotná vstúpiť do boja s jej hlavným súperom a hlavným výrobcom OLED, spoločnosťou LG. Takže čo je dobré na QLED technológii? Aké sú jej výhody a nevýhody? A ako sa porovnáva s OLED? Dovoľte nám aby sme vám to vysvetlili.

Čo je to QLED?

QLED znamená Quantum dot Light Emitting Diode a zatiaľ čo v súčasnosti má veľmi veľa spoločného s LCD televízormi s LED podsvietením, v skutočnosti ide o vylepšenú OLED. Jediným výrobcom, ktorý v súčasnosti predáva QLED televízory je spoločnosť Samsung. Na druhej strane existuje záplava OLED modelov od rôznych výrobcov – všetci z nich pri tom využívajú panely vyrábané spoločnosťou LG Display. Hlavná myšlienka spočíva v tom, že QLED v konečnom dôsledku kombinuje to najlepšie z technológie OLED (super-hlboká čierna, úžasný kontrast, vynikajúce uhly pohľadu) s oveľa vyšším jasom a bohatšími farbami.

Ako QLED pracuje?

QLED pracuje s kvantovými bodmi, ktoré sme mohli vidieť už v roku 2016 v podobe SUHD televízorov spoločnosti Samsung. Kvantové body sú malé polovodičové častice o veľkosti iba niekoľkých nanometrov, ktoré budú v budúcnosti schopné vyžarovať vlastné svetlo. Práve teraz sa však kvantové body spoločnosti Samsung spoliehajú na to, že sú podsvietené svetlom podobne ako všetky súčasné LCD televízory.

Kvantové body menia biele svetlo podsvietenia na svetlo farebné, pričom výsledná farba závisí od veľkosti samotnej kvantového bodu. Tie väčšie z nich vytvárajú svetlo na červenom konci spektra, menšie na modrom konci. (Vzhľadom na to, že tu hovoríme o nanometroch, výraz “väčšie” je veľmi relatívny.) Výhodou kvantových bodov v ich súčasnej podobe sú výrazne lepšie farby v porovnaní s LCD a pravdepodobne aj s OLED. Samotné podsvietenie môže prísť niekomu ako podvod, ale výborný jas ktorý sa ním dosahuje je v porovaní s OLED televízormi lepší.

Naozaj očakávaným bude príchod QLED televízorov s kvantovými bodmi budúcej generácie. Tie budú totiž emitovať vlastné svetlo. Tieto fotoluminiscenčné kvantové body dodajú televízorom schopnosť rozsvietiť a vypnúť jednotlivé pixely, podobne ako v prípade OLED pri zachovaní svojej výhody lepšieho jasu. Bohužiaľ televízory, ktoré ich budú využívať sú stále v nedohľadne. Hlavným cieľom spoločnosti Samsung preto bude vylepšovať podsvietenie a mierne zvyšovať svetelnú účinnosť kvantových bodov.

Spoločnosť Samsung aj v tomto roku svoje QLED televízory vylepšila. Počet stmievajúc-ich zón podsvietenia síce nezmenila, zdá sa však, že získala viac dôvery v pod-svietenie. Predstavila niekoľko modelov s priamym LED podsvietením, zatiaľ čo iné modely využívajú okrajového podsvietenia. Existuje aj ďalší koncept založený na Micro LED technológii, ktorá však príde na trh neskôr a to iba v obmedzenej miere. Dnes však máme k dispozícii niekoľko zaujímavých QLED modelov dokonca s 8K rozlíšením.

Ako sa QLED porovnáva s OLED?

QLED technológia spoločnosti Samsung je v porovaní s OLED zárukou jasnejších a žiarivejších farieb. Existujú však aj kompromisy, ktoré pramenia z podsvietenia. Podsvietenie totiž potrebuje extra fyzický priestor, čo znamená, že QLED televízory nikdy nebudú také tenké ako panely OLED.

Faktom tiež ostáva, že pokiaľ každý jeden kvantový bod nebude schopný emitovať svetlo, obraz v strede obrazovky bude ovplyvňovať hĺbku čiernej však naokolo. Tomuto sa spoločnosť Samsung snaží zabrániť uvedením modelu 2018 Q9FN. Spoločnosť Samsung by možno poukázala aj na výhodnejšiu cenu svojich QLED televízorov. Skutočnosť je však taká, že takmer všetky súčasné QLED televízory majú prémiovú cenu. Spoločnosť Samsung tiež tvrdí, že OLED dosiahla svoj limit z hľadiska špičkového jasu, zatiaľ čo QLED technológia je iba na začiatku toho čo je v tomto smere schopná dosiahnuť. Tiež hovorí, že OLED televízory sú náchylné k vypáleniu obrazu – hoci to je niečo s čím sme sa nikdy nestreli a nevieme to ani vyvrátiť ani potvrdiť.

Tiež sa povráva, že televízory QLED používajú zhruba polovičnej energie ako obrazovky OLED, čo ich robí lacnejšími. Možno si budete myslieť, že pôjde iba o nezanedbateľný rozdiel. Prevádzka takýchto televízorov môže byť skutočne nákladná. Podľa jedného prieskumu televízory s rozlíšením 4K zaťažujú britské domácnosti nákladmi za elektrickú energiu vo výške 1,8 milióna libier, pretože využívajú viac energie ako iné televízory. Očakáva sa, že toto číslo sa do roku 2019 zvýši až na 82 miliónov libier.

V roku 2019 urobí spoločnosť Samsung na svojich QLED paneloch iba mierne vylepšenia a nie veľké zmeny. Ohromení ostávame kvalitou vlajkovej lode Samsung pre rok 2019 v podobe najvyššieho modelu Q90. Prirodzené, autentické farby, hlboké, detailné odtiene čiernej farby a široké pozorovacie uhly nás utvrdili v tom, že QLED televízory v roku 2019 môžu skutočne poraziť OLED. Definitívne rozhodnutie však bude závisieť od porovnania viacerých televízorov, ktoré prídu v roku 2019.

Aká je budúcnosť pre QLED?

Spoločnosť Samsung nie je jediným výrobcom podporujúcou technológiu kvantových bodov. Spoločnosť Hisense a spoločnosť Philips predstavili za posledných 12 mesiacoch svoje vlastné modelové rady. Spoločnosť TCL odprezentovala na IFA 2018 svoje vlastné QLED televízory s 8K a 4K rozlíšením. Televízory QLED sa môžu v súčasnosti zdať produktom jediného výrobcu Samsung. Spoločnosť LG sa bude v budúcnosti vylepšovať svoje OLED televízory, zatiaľ čo Samsung bude posadnutý samotnými kvantovými bodmi. To nás vedie k presvedčeniu, že spoločnosť Samsung je jediným výrobcom, ktorý si nárokuje QLED pre seba. Dovtedy kým sa táto bitka neskončí bude k dispozícii množstvo modelov QLED televízorov kúpou ktorých nič nepokazíte.

Zdroj: whathifi.com

Tags from the story
,
More from Marek Poleč

Bugatti Centodieci je auto z ktorého nespustíte oči

Spoznajte modernú interpretáciu klasického dizajnu. Bugatti je späť a v Pebble Beach...
Čítať ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *