A password will be e-mailed to you.

Zostavili sme pre vás zoznam lodeníc v ktorých sa vyrábajú tie najlepšie super jachty sveta. Nemecko, Holandsko, Taliansko alebo Spojené štáty. To sú krajiny v ktorých sa vyrábajú tie najpokrokovejšie plavidlá a ktoré zamestnávajú vysoko kvalifikovaných remeselníkov v miestnych lodeniciach. Tu je zoznam 20-tich lodeníc ktoré by ste mali poznať.

Lürssen

Nemeckého výrobcu sme právom zaradili na vrchol tohto zoznamu. Za posledné dve desaťročia tu bolo postavených 11 z 20 najväčších super jácht sveta. Rodinné lodenice so 145-ročnou tradíciou vyrobili najväčšiu súkromnú jachtu na svete, ktorej dĺžka je rovných 180 metrov. Skúste si predstaviť rozlohu niekoľkých futbalových ihrísk. Nachádzajú sa tu desiatky salónov a salónikov s krásnym dreveným nábytkom a umeleckými predmetmi, a to všetko na vysoko technologickom trupe. Začiatkom roka 2013 nasledovali ďalšie plavidlá ako napr. Dilbar s celkovou dĺžkou 156 metrov ako aj minuloročný projekt Tis.

Lodenice sú stále vo vlastnícvte rodiny Lürssen. Schopnosť precízne vyrábať množstvo plávajúcich majstrovských diel je priamo úmerná kvalifikovanej pracovnej sile a rozsiahlemu technologickému zázemiu. Po nedávnej akvizícii známej značky Blohm & Voss patrí firme Lürssen osem lodeníc po celom Nemecku. Medzi jej zamestnancov sa radí 400 dizajnérov, 600 inžinierov, 1 600 kvalifikovaných pracovníkov a 200 učňov. Spoločnosť vznikla v roku 1875, kedy jej zakladateľ Friedrich Lürssen vyhlásil: “Moja firma bude lídrom v oblasti kvality aj produktivity.” Dnes sa jeho slová potvrdili a nadobudli ešte väčší význam, ako si myslel.

Abeking & Rasmussen

Tieto lodenice sa nachádzajú na opačnom brehu rieky od prístavu Lürssen. Spoločnosť Abeking & Rasmussen je autorom pokročilých konštrukcií a trupu Swath, ktorý si hravo poradí s turbulentnými oceánskymi vlnami. Abeking & Rasmussen je synonymom pre komerčné ako aj vojenské plavidlá, napr. Cloudbreak s rozmermi 72 metrov, ktorý stanovuje nové konštrukčné štandardy pre expedičné jachty a Elaness s dĺžkou 75 metrov, v ktorom sa nachádza “Nemo Lounge” s oknom umiestneným pod vodnou hladinou. Vlajkovou loďou je 100 metrová Aviva, ktorá je unikátom medzi jachtami porovnateľnej veľkosti. Prichádza totiž s neporovnateľne väčším interiérom, ktorého súčasťou je aj veľký tenisový kurt. 112-ročné lodenice prichádzajú rok čo rok s novými inováciami. Novinkou je hybridná palivová jednotka na metanol, ktorá produkuje iba čistú paru. Tento systém by mohol byť prvým pohonom bez emisií uhľovodíkov.

Tenisový kurt v super jachte Abeking & Rasmussen Aviva

Feadship

Feadship je pravdepodobne najznámejším menom v Holandsku. Značka sa sformovala ako skupina v roku 1949, pričom sa skladá z firiem De Vries a Van Lent, s pôsobnosťou v mestách Aalsmeer, Makkum, Kaag a Amsterdam. Do skupiny tiež patria námorní architekti De Voogt. Skupinu Feedship charakterizujú desiatky vlastných projektov, ktoré boli uvedené v priebehu posledných siedmich rokov. V roku 2015 bola predstavená super jachta Symphony s dĺžkou viac ako 100 metrov. Faith je ohromujúcou 92 metrovou super jachtou, ktorá vznikla o dva roky neskôr. Dostala zjednodušený profil s pristávacou plochou pre vrtuľník, hangár na prednej palube a plavecký bazén so sklenenou podlahou a plážovým klubom pod nim. V roku 2017 bolo uvedených niekoľko ďalších modelov, vrátane 74 metrovej super jachty Sherpa. Jej exteriér s dvomi priemyselne vyzerajúcimi výfukmi po stranách, dokazuje dizajnérske schopnosti spoločnosti Feadship.

Nobiskrug

Nobiskrug sa špecializuje na výrobu nadstavieb na mieru. Svoje plavidlá vyrába na troch rôznych miestach v severnom Nemecku: Rendsburg, Kiel-Gaarden a Kiel-Friedrichsort. Lodenice boli založené v Rendsburgu v roku 1905, krátko po otvorení Kielského kanálu v roku 1895. Dnes Nobiskrug zamestnáva viac ako 1 000 vysoko kvalifikovaných remeselníkov a žien v troch lodeniciach. Vnútropodniková výroba zahŕňa konštrukciu trupu, rezanie ocele, montáže, lakovanie, elektrické a tesárske práce. Všetky tieto činnosti sa robia v dielniach pod jednou strechou. Super jachtu Nobiskrug A navrhol Philippe Starck. Ide o motorovú jachtu s dĺžkou 143 metrov, ktorá bola dodaná v roku 2017.

Nobiskrug Mogambo

Nobiskrug Mogambo je 74 metrov dlhá super jachta, ktorá bola ocenená v roku 2013. Ide o vynikajúci príklad minulých projektov spoločnosti Nobiskrug s interiérom a exteriérom od britského dizajnéra Reymond Langton Design. Budúcnosť spoločnosti predstavuje hybridná super jachta Artefact, ktorá bola predstavená v roku 2017 v Monaku. Pod dizajn exteriéru sa podpísalo štúdio Gregory Marshall z Kanady a pod dizajn interiéru Reymond Langton Design. Ide o jachtu vybavenú mnohými ekologickými prvkami, ako napr. nižšími emisiami a tichších chodom. Využíva sa tu systému dynamického polohovania, ktorý udržiava svoju pozíciu dlhšie, pričom eliminuje potrebu spúšťania kotiev poškodzujúcich morské dno.

Amels

Značka Amels oslávila svoj sté výročie v roku 2018. Ide o moderného výrobcu z Holandska s dobrým technologickým zázemím. Získala ho spoločnosť Damen Group v roku 1981, ktorá jej dala finančné zdroje a víziu do budúcnosti. Pred desiatimi rokmi začala so sériou Limited Editions, ktorá bola založená na overených trupoch s dĺžkami od 55 do 83 metrov. Majitelia si mohli prispôsobovať interiér aj exteriér podľa svojich predstáv.

Odvtedy bolo dodaných 20 jácht, čo dokazuje, že tento koncept má budúcnosť. Lodenice Amels sídlia v meste Vlissingen, kde sa  vyrába viacero nových jácht alebo sa robia rekonštrukcie. K dispozícii je vysokokvalitné zariadenie a kvalifikovaná pracovná sila na výrobu tých najväčších oceľových jácht sveta. Medzi pozoruhodné jachty výrobcu patrí 74 metrový Universe, 62 metrový Sea & US a 57 metrový Volpini 2.

Oceanco

Oceanco je relatívnym nováčikom, ale paradoxne aj jedným z najlepších výrobcov super jácht. Nedávno predstavená 95 metrová super jachta Dar je toho dobrým dôkazom. Lodenice vyrábajú technicky dokonalé plavidlá akou je napr. 106 metrová motorová plachetnica Black Pearl, ktorá je jednou z najpokrokovejších plachetníc vôbec. Ďaľšie modely ako napr. Jubilee, Aquijo a Infinity sa pýšia vlastnou jedinečnou DNA. Lodenice spolupracujú s najžiadanejšími návrhármi sveta vrátane Terence Disdale, Nuvolari-Lenard, Espen Oino, Sam Sorgiovanni, Igor Lobanov, Tim Heywood a Andrew Winch. V holandskom prístave Alblasserdam sa momentálne pracuje na projekte Bravo. Ide o predĺženú, inovatívnu a úspornú super jachtu s ekologickým pohonom. 109 metrov dlhá super jachta bude kombinovať hybridný pohon, nízku hmotnosť a extra vnútorný priestor. Bravo charakterizuje úžasne elegantný profil a veľkorysý vnútorný priestor.