Európska únia mení na základe upozornení spoločnosti Dyson legislatívu

dyson

Vyberáte vysávač? Spotrebitelia sa po novom budú môcť oprieť o spoľahlivejšie informácie od výrobcov. Karty zamiešala cyklónová technológia vo vysávačoch Dyson. Konvenčné podlahové vysávače majú od roku 2014 predpísané energetické štítky. Hodnoty, ktoré na nich spotrebiteľ nájde určujú, do akej energetickej triedy je vysávač zaradený, ako účinne vysáva koberce a tvrdé podlahy či aká je hlučnosť spotrebiča.

Prečo vstupuje výrobca vysávačov do sveta elektromobilov?

Informujú tiež o prachových emisiách. V súčasnosti majú vysávače, ktoré sú na tom z energetického hľadiska najlepšie označenie A+++, vysávače s najslabším hodnotením sú označené písmenom D. Metóda na testovanie energetickej účinnosti vysávačov však nerozlišuje medzi vreckovými a inovatívnymi bezvreckovými vysávačmi. Všimla si to britská spoločnosť Dyson, ktorá sa preslávila prvým bezvreckovým vysávačom na svete. Európska únia teraz sťahuje nariadenie, vďaka ktorému mohli dostať niektoré modely vysávačov na trhu najvyššie hodnotenie neoprávnene. Zvýši sa tým dôvera spotrebiteľov v to, čo hovoria výrobcovia.


Ako funguje technológia, ktorá prepísala európske normy

James Dyson vytvoril po 5 127 neúspešných prototypoch prvý funkčný model vysávača, ktorý nepotreboval vymeniteľné vrecká. Tak vznikol ikonický vysávač Dyson DC01, ktorý využíva prevratnú cyklónovú technológiu. Najúčinnejšie cyklóny Dyson zachytávajú prach, nečistoty aj mikroskopické častice, ako sú baktérie a alergény. Vo vysávačoch Dyson Cinetic™ je 36 cyklón a majú oscilujúce koncovky, ktoré vibrujú s frekvenciou až do 5 000 Hz, takže sa mikroskopický prach nemôže nazhromaždiť a blokovať prúdenie vzduchu. Separácia prachu je natoľko účinná, že, na rozdiel od iných vysávačov, vysávače s technológiou Dyson Cinetic™ nevyžadujú filtre, ktoré by bolo nutné prať alebo vymieňať, ani nedochádza k strate sacieho výkonu. Technológia vytvára silné odstredivé sily a pomáha separovať prach z nasávaného vzduchu do odpadkovej nádoby. Výstupný filter zachytáva alergény a vyfukuje čistejší vzduch než ten, ktorý dýchate.

Vreckové vysávače pracujú na princípe filtrovania, čo sa doteraz v testoch na určenie energetickej efektívnosti neskúmalo. Sací výkon vreckového vysávača sa totiž počas používania mení. Čím zanesenejší je filter, tým nižší je výkon a motor musí viac pracovať. Ak sú vrecká vysávačov počas testovania prázdne, nie je potrebný vysoký príkon motora a vysávače sa zdajú byť efektívnejšie. Hneď, ako sa vysávač naplní prachom, príkon motora sa automaticky zvyšuje a energetická efektívnosť je nižšia. Unikátna patentovaná cyklónová technológia Dyson naopak zaručuje neklesajúci sací výkon po celú dobu životnosti výrobkov.

O spoločnosti DYSON

Dyson je globálna technologická spoločnosť. Inovujeme každú kategóriu, do ktorej vstúpime výraznými zmenami. Prinášame lepšie technológie, ktoré riešia problémy spotrebiteľov. Spoločnosť Dyson je v súčasnej dobe aktívna vo viac než šiestich technologických oblastiach: vysávače s prívodným káblom, akumulátorové vysávače, zariadenia pre reguláciu prostredia ako sú ventilátory, zvlhčovače vzduchu či čističky vzduchu, beauty – fén na vlasy, ďalej sušiče rúk Dyson AirbladeTM , osvetlenie Jake Dyson a výskum automobilov. Zariadenia Dyson sa predávajú vo viac ako 75 krajinách sveta. Spoločnosť Dyson sa zaviazala k investícii vo výške 1,5 miliardy GBP (1,8 miliárd eur) do budúcich technológií. Vyvíjame štyri nové technologické portfólia a v nasledujúcich 4 rokoch uvedieme na svetový trh 100 nových výrobkov.

Dyson spolupracuje s viac než 30 univerzitami na celom svete v ranom štádiu vývoja technológií a investuje 5 miliónov libier (5,9 miliónov eur) do spoločného robotického laboratória Imperial College London, a 8 miliónov libier (9,4 miliónov eur) do Dyson centra pre inžiniersky dizajn na Cambridge University, UK. Spoločnosť Dyson celosvetovo zamestnáva viac ako 8 500 ľudí, z ktorých polovicu tvoria inžinieri. Dyson predal svoj prvý ručný akumulátorový vysávač DC16 v roku 2006. Už v roku 1991 mala spoločnosť Dyson patentovaný cyklónový filter pevných častíc pre dieselové motory automobilov, žiadny z výrobcov automobilov však nemal o technológiu záujem a projekt sa tak nedostal do realizačnej fázy. Nedávno James Dyson potvrdil, že už dva a pol roka pracuje na vývoji vlastného elektromobilu a nepôjde teda cestou využívania fosílnych palív.

Written By
More from redakcia

Porsche Taycan: Prvý elektromobil od Porsche už čoskoro!

Najnovší model od Porsche pre rok 2020, plne elektrický Taycan sedan príde...
Čítať ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *