Herný monitor s najvyššou obnovovacou frekvenciou na trhu

IPS monitor
9 Obraz
10 Výkon
9 Dizajn
9 Konektivita
10 Pomer výkon/cena
9.4

Hľadáte cenovo dostupný herný monitor s obnovovacou frekvenciou 240 Hz pre prvotriedny herný výkon? Testovaný 27-palcový monitor LG 27GK750F môže byť správnou voľbou. Ponúka totiž vynikajúci pomer hodnoty k cene a všetky funkcie, ktoré bude potrebovať nielen v prípade hrania profesionálnych hier.


S cieľom získať z niečoho čo najlepší výkon musíte obetovať niečo iné – v tomto prípade kvalitu obrazu. Monitor LG 27GK750F je založený na paneli TN so špičkovým jasom 400 nitov, statickým kontrastným pomerom 1 000: 1, pozorovacími uhlami 160 ° / 170 °, rozlíšením 1080p a 8-bitovou hĺbkou farieb pre 16,7 milióna farieb. Takmer rovnaké špecifikácie ponúkajú aj oveľa lacnejšie monitory za cca. 100 EUR. Pokiaľ ste však vášnivým hráčom, horeuvedené nedostatky vám nebudú prekážať, pretože na oplátku získate rýchlu obnovovaciu frekvenciu 240 Hz a rýchlu reakčnú odozvu.

Pokiaľ ide o 1080p rozlíšenie, to sa môže niekomu zdať nízke, ale ak sa chcete dostať bližšie k hodnote 240 FPS (počet snímok za sekundu), uprednostníte nižšie rozlíšenie.

V neposlednej rade 27-palcová obrazovka testovaného modelu je pre takéto rozlíšenie dosť veľká, čo vedie k nízkemu pomeru pixelov na palec. Preto je všetko akési väčšie no na druhej strane to môže to zvýšiť vašu presnosť v FPS hrách.
Prípadne siahnite po menšom 24 alebo 25-palcovom 240 Hz monitore s čistejšou kvalitou obrazu. Výhodou menších obrazoviek je to, že nemusíte pohnúť očami/hlavou tak, ako v príp. 27-palcovej obrazovky.

Herný monitor s perfektný výkonom

Testovaný model ponúka rýchlosť odozvy 2 ms (GtG) v nastavení „Fast“ overdrive. K dispozícii sú štyri možnosti nastavenia: Off, Slow, Normal a Fast. Ak použijete nastavenie „Normálne“, doba prechodu pixelov bude dostatočne rýchla, aby udržala krok s obnovovacou frekvenciou 240 Hz.

Rýchlosť odozvy je prvotriedna, pretože je len ~ 3 ms, čo fantastická hodnota. Hoci prechod zo 144 Hz na 240 Hz nie je taký zreteľný ako prechod zo 60 Hz na 144 Hz, kúpa takéhoto monitora  určite stojí za zváženie. Pokiaľ stále používate displej s frekvenciou 60 Hz a rozhodujete sa či kúpiť 240 Hz alebo 144 Hz monitor, odporúčame vám herný monitor s frekvenciou 144 Hz a zvyšné peniaze investovať do vášho počítačového systému.

V prípade, že svoj počítač nepotrebujete vylepšovať a chceli by ste pri hraní čo najhladšie pohyby a vynikajúce reakcie, bude pre vás 240 Hz monitor správnou voľbou.

Herný monitor s množstvom funkcií

Model LG 27GK750F sa navyše môže pochváliť technológiou 1ms Motion Blur Reduction (MBR). Táto funkcia využíva bleskového podsvietenia na zníženie vnímaného rozmazania pohybu. Funguje iba pri vybraných, pevne stanovených obnovovacích frekvenciách vrátane 120 Hz, 144 Hz a 240 Hz.

Ak chcete dosiahnuť najlepšie výsledky, mala by byť vaša snímková frekvencia rovnaká ako nastavená obnovovacia frekvencia. Upozorňujeme, že povolením tejto funkcie sa zároveň zníži maximálny jas displeja (zo 400 na 200 nitov). Túto funkciu preto používajte iba pri hraní rýchlych hier.

Ak máte kompatibilnú grafickú kartu AMD, môžete použiť AMD FreeSync. FreeSync spôsobí, že displej dynamicky zmení svoju obnovovaciu frekvenciu, čo úplne odstráni trhanie. FreeSync funguje bez problémov aj pri použití kompatibilnej grafickej karty NVIDIA G-SYNC. Herný monitor LG 27GK750F bol totiž pridaný do zoznamu certifikovaných displejov kompatibilných s NVIDIA G-SYNC. Medzi ďalšie herné funkcie patrí množstvo významných a menej významnejších funkcií.

Perfektný dizajn a konektivita

Možnosti pripojenia sú bohaté a zahŕňajú DisplayPort 1.2, dva porty HDMI 2.0, dva porty USB 3.0 s rýchlym nabíjaním a konektor pre slúchadlá. Matná čierna konštrukcia ponúka všestrannú ergonómiu vrátane kompatibility s upevnením VESA 100 × 100 mm, nastavením výšky až 110 mm, otáčaním o 90 °, naklápaním a otočením v rozsahu – / + 20 °.

Cena a záverečný verdikt

Cena LG 27GK750F sa pohybuje okolo 350 eur, čo je vynikajúca cena vzhľadom na množstvo funkcií ktoré monitor ponúka. Treba povedať, že väčšina 240 Hz monitorov s oveľa menším počtom funkcií stojí rovnako. Pokiaľ hľadáte cenovo dostupný monitor s frekvenciou 240 Hz, vyskúšajte modely Acer XF250Q a Dell AW2518HF. Ide o modely s uhlopriečkou 24,5 ″, takže získate vyššiu hustotu pixelov, ale bez funkcie redukcie rozmazania pohybu.

Za približne 50 eur navyše získate model Acer XF252Q. Tento 240 Hz model disponuje redukciou rozmazania pohybu a je založený na novšom 24,5-palcovom paneli s ešte rýchlejšou dobou odozvy ~ 0,5 ms. Celkovo je LG 27GK750F jedným z najlepších 27 ″ monitorov pre hráčov v tejto cenovej kategórii.

More from Marek Poleč

Niekoľko vychytávok od Huawei, ktoré ocení každý študent

Začiatok nového školského roka je už za nami, čo znamená, že sa...
Čítať ďalej