HP Omen 15: výkonný herný notebook s ostrým dizajnom

Kingston
8 Výkon
10 Dizajn
10 Vyhotovenie
8 Touchpad
9 Klávesnica
7 Displej
9 Hodnota
8.7

Herné notebooky HP Omen sú zaujímavé vďaka dobrému pomeru výkon / cena. Okrem toho ponúkajú jedinečný dizajn, ktorý sa u konkurencie len tak ľahko nevidí. Spoločnosť HP síce opustila absolútny high-end segment (Alienware, Acer, Asus, Clevo a podobne), ale v tejto cenovej kategórii začala ponúkať iba to najlepšie.

Notebooky z hernej série Omen 15 môžu obsahovať 8 až 16 GB pamäte DDR4 RAM a procesory Intel Kaby-Lake. Tie dokážu spracovať súčasne štyri (Core i5-7300HQ ) alebo vďaka funkcii Hyperthreading osem vlákien (Core i7-7700HQ ) súčasne. Grafický akcelerátor pochádza od Nvidie pričom sú k dispozícii  modely GeForce GTX 1050  (2 GB VRAM) a  GeForce GTX 1050 Ti  (4 GB VRAM) až po  GeForce GTX 1060  GPU s impozantnou 6 GB pamäťou GDDR5 VRAM. Údaje sa ukladajú na menší 256 GB SSD a / alebo veľký 1 TB HDD. Displej zastupuje matný Full HD panel s obnovovacou frekvenciou až 120 Hz.

HP Omen 15: Prémiový dizajn s ostrými kontúrami

Namiesto nevýrazného šedého povrchu a zaoblených rohov dostala nová séria výrazne tmavší a ostrejší dizajn. Pri prvom vybalení z krabice vás toto riešenie doslova ohúri a môžete sa veľmi ľahko stať, že začnete skúmate každý jeden detail. Hoci stredové uchytenie displeja s falošným ventilátorom po stranách pripomína Lenovo Y520, spoločnosť HP ide svojou vlastnou cestou a ponúka ešte lepší dizajn ako spomínané Lenovo.

Na prvý pohľad je dizajn notebooku rozdelený na štyri časti s rôznymi textúrami povrchu. Červené logo Omen je veľmi efektné, spodná časť na seba upozorňuje zaujímavo tvarovanými gumenými nohami a trojuholníkovým vzorom typickým pre sériu. Z hľadiska kvality sa tiež veľa zmenilo. Zatiaľ čo veko a spodná časť puzdra sú aj naďalej vyrobené z plastu, klávesnicu obklopuje brúsený hliník ktorý ponúka vyššiu kvalitu a pevnosť. Notebook je v celku pevný a to aj vďaka tomu, že spoločnosti HP vykonala zmeny na správnych miestach. Každý, kto hľadá herné zariadenie s dobrým dizajnom bude s HP Omen spokojný. Rozmery a hmotnosť sú menej zaujímavejšie ako dizajn. Hmotnosť 2,6 kg nie je na 15-palcový herný notebook ani veľa ani málo. To isté platí aj o hrúbke 2,5 cm.

HP Omen 15: Konektivita na jednotku

V porovnaní s predchodcom sa značne zlepšila konektivita. Nový model dostal všetky porty, ktoré by ste od moderného herného notebooku očakávali. Či už sú to rôzne porty ako HDMI a Mini-DisplayPort, alebo USB konektory. K dispozícii sú nielen tri tradičné USB-3.0 porty, ale aj port typu Type-C, DisplayPort a dokonca Thunderbolt 3. Nájdete tu dva audio porty (pre slúchadlá a mikrofónom), RJ45 konektor a otvor pre zámok Kensington. Keďže všetky porty s výnimkou čítačky kariet sú situované v blízkosti zadnej strany, nebudú vám prekážať pri manipulácii s myšou. Benefitom je čítačka pamäťových SD kariet.

HP Omen 15: Príslušenstvo a softvér

Čo sa príslušenstva týka, okrem relatívne veľkého a ťažkého napájacieho zdroja s rozmermi a ťažkého 0,8 kg, je súčasťou dodávky iba príručka rýchleho spustenia a malá informačnú brožúra. Po odskrutkovaní 10 skrutiek je možné odhaliť vnútornosti. K dispozícii sú dva SO-DIMM sloty pre pamäť DDR4 RAM, jeden slot M.2 pre SATA-III alebo PCIe / NVMe SSD a jeden 2,5-palcový slot pre bežné pevné disky. Nechýba adaptérom Wi-Fi a  batériou. Chladiaci systém sa skladá z troch teplovodných rúr, ktoré sa nachádzajú nad procesorom a GPU. Dva ventilátory na zadnej strane sa starajú o vypúšťanie teplého vzduchu.

Hoci v notebooku sa nenachádza žiadny bloatware, spoločnosť HP  programy sú sotva výhodné v častiach a pachy ako zhromažďovanie dát a viazanie vás na ich účty. Najzaujímavejším nástrojom pre hráčov je Omen Command Center, ktorý však za riešeniami iných výrobcov z hľadiska funkcií značne zaostáva. herným centrom Asus ROG GX501). Omen Command Center slúži iba na monitorovanie systému a záťaže.

HP Omen 15: klávesnica a touchpad

Klávesnica a touchpad boli taktiež vylepšené. Vďaka lepšej stabilizácii prípadu sa teraz klávesnica na chicletku javí ako silnejšia, čo zvyšuje charakteristiku písania (zdvih atď.). Lepšie usporiadanie kláves je ďalším prínosom. Napriek tomu, že spoločnosť HP je stále presvedčená o tom, že lepším riešením je jednoriadková klávesa Enter, my si myslíme pravý opak.

Oceňujeme podsvietenie jasne červenou farbou. Bohužiaľ, fanúšikovia nastavovania budú sklamaní. Na testovanej vzorke sme nenašli žiaden softvér na úpravu toho podsvietenia. To môže byť čiastočne alebo úplne vypnuté. Ostatní výrobcovia experimentujú s rôznymi režimami alebo RGB podsvietením, bez ohľadu na to, či takéto funkcie majú zmysel alebo nie. Napriek tomu sme si s klávesnicou užili veľa zábavy a okrem toho, že je vhodná na hranie, veľmi dobre sa nám na nej písalo.
Okrem klávesnice bol vylepšený aj touchpad. Plocha s rozmermi 10,2 x 5,7 cm je mierne zdrsnená a minimálne znížená. Citlivosť a presnosť bola nenápadná, inámi slovami veľmi slušná. Neboli sme však nadšení z podpory gest. Pri posúvaní dvomi prstami fungoval zoom pomerne oneskorene, bez plynulého prechodu.

HP Omen 15: Full HD displej so slabšou úrovňou jasu

Ak chcete držať krok s časom, Omen 15 vás poteší špičkovými funkciami, ku ktorým sa radí najmä rýchla obnovovacia 120 Hz frekvencia s podporou G-Sync. Full HD displej  je založený na IPS technológii, pričom ponúka dobrú hodnotu čiernej (0,26 cd / m²), ale aj dostatočný kontrast. Jas je však iba priemerný (289 cd / m²), pričom je porovnateľný s nedávno testovaným herným notebookom Lenovo. Matný panel sa vyznačuje pomerne dobrou presnosťou farieb. Problémy môžu súvisieť iba s reakčným časom 31,2 ms (čierno-biela) a 43,2 ms (šedo-šedá). To sú pomerne slabé hodnoty, najmä vzhľadom na rýchlu frekvenciu 120 Hz. Toto sa však týka väčšiny IPS panelov bez rozdielu. TN panel by mohol dosiahnuť lepších časov, ale na druhej strane by utrpela kvalita obrazu (uhol pohľadu, sýtosť farieb).

HP Omen 15: Poskytuje výkon na rozdávanie

V závislosti od použitej grafickej karty sa Omen 15 radí do strednej triedy ( GTX 1050,  GTX 1050 Ti ) alebo high-end triedy (GTX 1060). Kto to však s hraním myslí naozaj vážne, mal by grafickú kartu skombinovať s výkonnejším procesorom Core i7-7700HQ  s funkciou hyperthreading. Systém Windows 10 je nainštalovaný na rýchlom SSD disku, preto sa počítač rýchlo spúšťa a rýchlo reaguje (spúšťanie programov, nahrávanie, atď.). Kapacita pamäte 16 GB DDR4 RAM by mala ponúknuť dostatočnú rezervu na ďalšie 2 až 3 roky. Konfigurácia s veľkosťou 8 GB je na zváženie. Jedným z najväčších trendov sú v súčasnej dobe SSD disky na báze PCIe. Testovaný herný notebook takýto disk obsahuje.

Nakoľko 15-palcový notebook podporuje technológiu G-Sync spoločnosti Nvidia, notebook sa zaobíde bez potreby prepínania grafického adaptéra. Integrovaný grafický čip HD Graphics 630 ostáva neaktívnym s minimálnymi požiadavkami na batériu. Nezaznamenali sme žiadny pokles výkonu alebo iné problémy.

Vo všeobecne platí, že každý, kto je príležitostným hráčom, sa uspokojí s GeForce GTX 1060 alebo vyššou radou. GeForce GTX 1050 Ti berte iba v tom prípade ak sa dokážete zmieriť s kompromismi v kvalite obrazu. Pre 3K displeje je vhodná GTX 1070 a pre 4K monitory GTX 1080. Omen 15 je v záťaži pomerne teplý a hlučný s priemernou hodnotou 41 dB čo je ešte v poriadku. Extrémne situácie nastávajú v extrémnych situáciách, kedy hlučnosť dosahuje až 50 dB (A). Treba však povedať, že väčšina konkurenčných notebookov je na tom podobne.

HP Omen 15: Životnosť batérie by mohla byť lepšia

Omen 15 si sotva zoberiete na dlhší výlet.  Maximálna výdrž v prípade 3:18 hodiny surfovania na internete a jasom nastaveným na 150 cd / m² nikoho neohúri. Pri hraní 3D hier pri maximálnom jase môžete počítať iba s 1 až 1,5 hodinou hrania. Každý, kto si cení mobilitu, by si mal poobzerať po inom notebooku s možnosťou prepínania grafiky a lepšou batériou. Mimochodom, hrať hry bez napájania nie je vôbec dobrým nápadom.

HP Omen 15: Záverom, alebo kúpili by ste si ho?

Zatiaľ čo mnohí výrobcovia dizajn svojich herných notebookov zanedbali, novej generácie Omen od spoločnosti HP sa to netýka. Ide o kompletný redizajn, ktorému by ste mali podľa nášho názoru venovať pozornosť. Reč nie je o štíhlejšom alebo ľahšom tele, bola však dosiahnutá lepšia konštrukcia a lepšia konektivita. Okrem toho boli použité elegantnejšie materiály s excentrickým vzhľadom. Okrem trochu horších reakčných časov a slabšiemu jasu displeja nemáme hernému notebooku HP Omen 15 čo vytknúť.

Cena: 1 000 EUR

Zapožičal: www.agem.sk

Written By
More from redakcia

Profirol: od sieťok proti hmyzu až po strechu nad štadiónom

Prečítajte si veľkolepí príbeh dvoch bratov Andreja a Tomáša Lehotovcov, ktorí stoja...
Čítať ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *