Huawei Mate 20 Pro – špičková vlajková loď s výborným fotoaparátom

10 Výkon
10 Výdrž na batériu
10 Softvér
10 Displej
10 Fotoaparát
9 Vyhotovenie a dizajn
9.8

Huawei zobral to najlepšie čo ponúka Apple a Samsung a vyrobil Mate 20 Pro. Je už akýmsi nepísaným pravidlom, že každý nový telefón zvyšuje latku o stupienok vyššie. Huawei Mate 20 Pro má presne toľko prémiových funkcií, aby vynikol. Je to výkonný smartfón s tromi zadnými fotoaparátmi a výrazným, ale svojským štýlom. V mnohých ohľadoch je Mate 20 Pro vynikajúcim zariadením konkurujúcim už zabehnutým modelom Samsung Galaxy Note 9, Google Pixel 3 či iPhone XS.

Huawei Mate 20 Pro prichádza s bohatou porciou príslušenstva

Špičkové parametre a funkcie sa však podpísali pod vysokú cenu: Mate 20 Pro stojí takmer 1 000 eur. Za tieto peniaze si môžete kúpiť výkonný prenosný počítač, digitálnu zrkadlovku, lacnejšiu motorku alebo vysnívanú dovolenku. Položme si preto otázku. Stojí Mate 20 Pro za všetky tie vynaložené prostriedky? Krátka odpoveď je áno aj nie. Poďme sa preto ponoriť do špecifikácií, aby sme zistili, prečo je toto skvelý telefón so závratne vysokou cenou. Toho času je v ponuke iba jedna verzia s 6 GB pamäte RAM and 128 GB internej pamäte. K dispozícii sú však aj iné verzie ako napr. 7.2-palcový Mate 20 X alebo Porsche Edition s 8 GB RAM a 512 GB internej pamäte.

Huawei Mate 20 Pro: Kľúčové vlastnosti

Ak ste minulý rok poškuľovali po Huawei P20 Pro a nekúpili ste si ho v určitom smere ste urobili dobre: Mate 20 Pro je lepším zariadením takmer v každom smere. Mate P20 Pro obsahoval jeden hlavný fotoaparát s 3x zoomom a jeden monochromatický fotoaparát. Mate 20 Pro okrem toho pridáva ešte jeden ultraširoký objektív. Mate 20 Pro zdedil predný fotoaparát 24 MP f/2.0, ktorý rozšíril viacerými senzormi. Bolo pritom potrebné natiahnuť resp. rozšíriť jeho výrez vpredu.

Mate 20 Pro je o pár milimetrov väčší (a takmer o milimeter hrubší) ako model P20. Vďaka tomu je aj jeho 6,39-palcová OLED obrazovka väčšia. Rozlíšenie je dokonca vyššie ako v prípade Google Pixel 3 a o niečo lepšie ako v prípade Samsung Note 9. Jedným z najväčších prínosov je procesor Kirin 980. Ide o debut a prvý 7nm čip na Androide a druhý na trhu po impozantnom A12 od Apple v iPhone XS a iPhone XS Max. Mate 20 Pro obsahuje 6 GB RAM a 128 GB úložného priestoru. Úložný priestor je možné rozšíriť prostredníctvom novej proprietárnej karty nanoSD na maximálne 256 GB. Ak by ste chceli pripojiť nanoSD kartu a rozšíriť si tak úložný priestor, budete ju musieť vložiť do jedného z dvoch slotov určených pre SIM karty a vzdať sa tak možnosti duálnej funkcie.

Špecifikácie sú približne na rovnakej úrovni ako v prípade konkurenčných vlajkových lodí od iných výrobcov. Mate 20 Pro obsahuje batériu o kapacite 4,200 mAh, ktorá vydrží veľmi dlho. Mate 20 Pro má okrem toho pár vecí, ktoré iné telefóny nemajú. Prvou z nich je skener odtlačkov prstov priamo na displeji. Teoreticky uľahčuje odomykanie telefónu v prípade že je telefón v pokoji. Okrem toho sa ponúka možnosť odomykania odtlačkom prsta alebo rozpoznávaním tváre. Ďalším trikom je možnosť bezdrôtového nabíjania iných telefónov alebo zariadení s Qi nabíjaním.

Huawei Mate 20 Pro: Dizajn

Pri pohľade na Mate 20 Pro si možno poviete: 1) pravdepodobne to bude stáť dosť peňazí a 2) super nezameniteľný diazajn – ale iba zozadu. Zakrivený displej s vysokým rozlíšením, zakrivené okraje a tenký, ale široký výrez. Toto všetko sme už niekde videli. V prípade iných vlajkových lodí ide o rovnakú pesničku. Huawei sa v tomto prípade rozhodol ponechať svoje najlepšie fotoaparáty, aby prehovorili. Mate 20 Pro zoskupil všetky tri fotoaparáty a blesk v jednom mierne vyvýšenom bloku v zadnej časti telefónu. Ide o čistý, polo symetrický vzhľad.

Rozmery Mate 20 Pro sú stále o niekoľko milimetrov menšie ako v prípade Galaxy Note 9, ale stále je to jeden z väčších telefónov na trhu. Počas testovania sme zistili, že sa spoliehame skôr na funkčné rozpoznávanie tváre ako na snímač odtlačkov prstov na obrazovke.

Tenšie bočné hrany nám mierne sťažovali písanie jednou rukou a elegantné ale hladké predné a zadné povrchy robili telefón horšie ovládateľným. Inými slovami, je to drahý telefón, ktorý obetoval jednoduchosť používania pre trochu viac miesta na obrazovke. Telefón samotný je dostupný v piatich farbách, z ktorých tri majú štandardný lesklý povrch. Smaragdovo zelená a polnočná modrá prichádzajú s textúrovaným povrchom. Ďalším poznávacím znamením sú samozrejme tri zadné fotoaparáty. Mate 20 Pro je plne odolný voči vode a prachu podľa IP68, čo je dnes priemyselný štandard. Tak ako nemal 3,5 mm konektor pre slúchadlá starší Mate 10, neobsahuje ho ani Mate 20 Pro. Herný model Mate 20 X štandardný audio port obsahuje.

Huawei Mate 20 Pro: Displej

Použitý OLED displej je veľmi kvalitný a ostrý so živými farbami. Jeho uhlopriečka je 6,39 palca a prínosom je aj fakt, že neobsahuje tlačidlo v spodnej časti. Rámiky sú z každej strany minimálne a reproduktor by ste v spodnej časti rámika hľadali márne. Ten je priamo zabudovaný v USB-C porte smerujúcom dole. Displej má pôsobivý pomer 19,5:9 a fantastické rozlíšenie 3 120 x 1 440 obrazových bodov čo je približne 537 pixelov na palec. Týmto bol prekonaný Google Pixel s 439 ppi a dokonca aj Samsung Galaxy Note 9 s 514 ppi. Jedným dychom treba dodať, že neexistuje veľa obsahu, ktorý by ste si pri takomto rozlíšení vychutnali. Bohužiaľ neexistuje ani žiadna možnosť ako rozdeliť obrazovku na dve okná.

Keď už hovoríme o dizajnových trendoch – áno, Mate 20 Pro má zárez, ktorý je približne rovnako široký ako na zariadení iPhone XS: aby sa sem zmestil predný fotoaparát so senzorom. Ak by ste tomuto zárezu nemohli prísť na chuť, môžete ho efektne softvérovo skryť. OLED obrazovka je inak veľmi jasná, dokonca veľmi jasná. Snímač odtlačkov prstov na obrazovke funguje celkom spoľahlivo ale je ťažkopádnejší ako rozpoznávanie tváre, alebo jednoúčelové fyzické tlačidlo. Napriek tomu bude Huawei takéto čítačky preferovať aj v budúcnosti.

Huawei Mate 20 Pro: Batéria

Mate 20 Pro má gigantickú 4 200 mAh batériu, ktorá vydrží naozaj veľmi dlho. Existuje pri tom mnoho ďaľších možností, ako jej životnosť predĺžiť. Operačný systém navrhuje akcie s ponukou zastavenia niektorých aplikácií bežiacich na pozadí, ale môžete tiež napr. znížiť rozlíšenie alebo nastaviť telefón na monochromatický režim. Prehrávali sme video s vysokým rozlíšením po dobu 90 minút pri maximálnom rozlíšení a jase, pričom Mate 20 Pro stratil iba 10% zo svojej kapacity. Smartfóny iPhone XS, Samsung Note 9 a Galaxy S9 Plus stratili len o pár percent viac, ale ďalšie telefóny už dopadli horšie: Google Pixel 3 stratil 18 % a HTC U12 Plus stratil 27%. Ak sa nachádzate v blízkosti elektrickej zásuvky nejde o žiadnu tragédiu. Mate 20 Pro sa totiž dodáva so 40W turbo nabíjačkou. Inými slovami Huawei dobijete až na 70% kapacitu iba za 30 minút. Ide v súčasnosti o najrýchlejšie nabíjanie na trhu. Mate 20 Pro okrem toho podporuje Qi bezdrôtové nabíjanie, ktoré je však pomalšie. Ďalším benefitom je možnosť reverzného nabíjanie iných zariadení vybavených technológiou Qi.

Huawei Mate 20 Pro: Fotoaparát

Priznajme si to: ak uvažujete o špičkovom smartfóne, máte vysoké očakávania na fotoaparáty – a malú toleranciu voči nedostatočnému výkonu. Dobrou správou je, že Mate 20 Pro váš hlad po skvelých fotografiách dokáže uspokojiť. Skvelú éru fotoaparátov odštartoval model P20 Pro. Rovnaké fotoapartáty dostal aj Mate 20 Pro. Platí preto, že všetky zadné fotoparáty sú od výrobcu Leica. Trojicu zadných fotoaparátov rozšíril ultra širokouhlý objektív 16MP, f/2,2 vďaka ktorému dokážete nasnímať širšiu škálu záberov z obmedzených pozícií. Dokonca aj v prípade bežného fotografovanie to uľahčilo život tým, že sa teraz do záberu zmestí oveľa viac vzdialenejších objektov. Ultra-širokoúhlý objektív však neprináša iba výhody. Okraje záberov môžu byť v určitých prípadoch mierne pokrivené. V porovnávacom teste medzi pol tuctom špičkových smartfónov sa však Mate 20 Pro udržal na špici.

Očakávajte tiež, že stratíte malý svetelný kontrast a nulu pozadia, ak snímate v tmavej alebo horšie osvetlenom prostredí. V tomto smere je na tom lepšie Google Pixel 3 a iPhone XS. Celkový výkon zariadenia Mate 20 Pro pri nízkom osvetlení je však lepší ako u väčšiny ostatných smartfónov, ktoré sme testovali, najmä s nočným režimom s dlhou expozíciou. Rovnako ako u modelu P20 Pro fotoaparáty vynikajú svojou hĺbkou ostrosti. Zabudnite na režim portrét a prejdite na režim clony, ktorý vám umožní efektívne zaostrovať na zvolený objekt v rozsahu piatich alebo desiatich metrov. Stojí za to hrať s ohniskovou vzdialenosťou na chvíľu, obzvlášť zblízka: zistili sme, že fotoaparát dokáže zaostriť na objekty už od niekoľkých centimetrov.

3-násobný teleobjektív robí skvelú prácu pri zachytávaní vzdialených záberov a hybridný 5-násobný zoom dokáže priblížiť ešte viac. Optika nie je jediná vec, ktorá pomáha fotoaparátom zariadenia Mate 20 Pro. Nový čip Kirin 980 obsahuje dve procesorové jednotky (NPU), ktoré používajú umelú inteligenciu na to, aby vám pomohli s fotografovaním, detegovaním objektov a automatickým použitím filtrov. Master AI automaticky vyberá najlepší režim na snímanie, hoci sme nepostrehli, že by to naše fotografie zásadným spôsobom zlepšilo. K dispozícii je mnoho ďalších režimov, vrátane skenera dokumentov a funkcie HiVision, ktorá rozpoznáva veci v reálnom svete. Novinkou medzi aplikáciami je možnosť skenovania objektov pri následnom vytváraní 3D modelov.

Huawei Mate 20 Pro: Rozhranie

Mate 20 Pro od výroby podporuje operačný systém Android 9.0 Pie, čo predstavuje veľkú výhodu. Samozrejme, obsahuje aj nadstavba Huawei EMUI OS. Rozhranie je však dostatočne čisté a existuje možnosť prisposobenia a doladenia systému podľa vlastných preferencií. Aplikácie EMUI nemožno považovať za bloatware. Ide o tucet užitočných nástrojov, ako je kalkulačka, baterka, rekordér či funkcia inteligentného diaľkového ovládania. Iné aplikácie sú doslova fascinujúce, ako napr. aplikácia Preklad, ktorej nerobí problém prekladať frázy hovorené do mikrofónu, napísané v texte, zachytené fotoaparátom, alebo dokonca také, ktoré si vymieňate prostredníctvom skupinového chatu. To nie je všetko: k dispozícii je aj impozantný sprievodca bežnými frázami pre niekoľko desiatok jazykov, alebo nenápadná aplikácia Tipy, ktorá vás oboznámi so všetkými funkciami, ktoré Mate 20 Pro ponúka.

Huawei Mate 20 Pro: Filmy a hry

Hoci Mate 20 Pro nie je čisto herný telefón, Kirin 980 a 6 GB RAM sľubujú veľa, pokiaľ ide o multimediálny výkon. Telefón zvláda príležitostné streamovanie a hranie bez akýchkoľvek zádrhelov. Našťastie aj high-end hry sa hrajú na tomto telefóne veľmi dobre, bez znateľného poklesu výkonu. Je to aj vďaka novému GPU Mali-G76, ktorý sľubuje o 30% lepší výkon v porovaní so svojím predchodcom G72. Pár reproduktorov – jeden v slúchadle, jeden v porte USB-C – poskytuje obdivuhodný zvuk. Majte iba na pamäti to kde sa nachádzajú vaše ruky, pretože reproduktory veľmi ľahko prekryjete. Samozrejme, že ste obmedzení na bezdrôtové slúchadlá na Mate 20 Pro. Pokiaľ ide o zárez ten môže byť pre niekoho otravný. Zatiaľ čo menšie kvapky v Mate 20 a Mate 20 X nie sú tak postihnuté, širší v Mate 20 Pro môže byť otravnejší. Dúfame, že ostatné hry a obsahové aplikácie budú takýto zárez podporovať.

Huawei Mate 20 Pro: Výkon a referenčné hodnoty

Huawei je presvedčený o tom, že jeho úplne nový čip Kirin 980 je lepší ako Apple A12 Bionic. Kirin 980 je druhým 7nm procesorom (po A12). Samotný čip obsahuje osem jadier, rovnako ako Kirin 970, ale namiesto rovnomerného rozdelenia medzi high-a low-power, má štyri low-power, dva stredné a dva high-power jadrá. Teoreticky to zvyšuje účinnosť, ale je ťažké odhadnúť, koľko kapacity batérie to dokáže ušetriť. Čo sa však týka čistého výkonu, zdá sa, že Kirin 980 už teraz prekonal Snapdragon 845. V teste Geekbench 4, Huawei Mate 20 Pro získal 9 792 bodov čím prekonať Samsung Note 9 o takmer tisíc bodov. Nepredstihol však iPhone XS. Huawei však nedávno ponúkol aktualizáciu a pridal funkciu Performance Mode. Po jej zapnutí sa okamžite zvýši výkon a skóre v Geekbench 4 vystrelí až na 10 041 bodov. Po prepnutí na tento režim však treba počítať s vyššou spotrebou batérie.

Konečný verdikt

Mate 20 Pro je plnohodnotná vlajková loď za pomerne vysokú cenu. Zariadenie ponúka niekoľko benefitov a lepšie špecifikácie v porovnaní s konkurenciou. Ide o vyvrcholenie snahy spoločnosti Huawei vyrobiť telefón, ktorý by predbehol konkurenciu. Paradoxne si ho nekúpia zákazníci v USA ktorí ho tam nezoženú. Tento telefón ponúka bezkonkurenčný zážitok z fotografovania. Najbližšiu konkurenciu tvoria Samsung Note 9 alebo Galaxy S9 Plus. Telefón Huawei má v porovnaní s nimi mierne navrch čo sa špecifikácií týka. Dostupný je za podobnú cenu ako Samsung Note 9 alebo iPhone XS. Ide o zariadenie pre každého, kto potrebuje špičkové funkcie ako aj jeden z najlepších kamerových systémov s podpornými funkciami. Každý kto obetuje svoje financie na kúpu tohto zariadenia dostane telefón, ktorý ostane na špici mnoho ďalších rokov. Mate 20 Pro uspokojí každého, kto chce výkonný stroj zameraný na fotografovanie.

Huawei Mate 20 Pro 659,40 EUR
  • Výkon
  • Výdrž na batériu
  • Softvér
  • Displej
  • Fotoaparát
  • Vyhotovenie a dizajn
9.4
Tags from the story
, ,
More from Marek Poleč

Virtual Palm Beach, alebo miliónové jachty z pohodlia vášho domova

Virtual Palm Beach je najväčšia virtuálna prehliadka jácht na svete. Otvorená bola...
Čítať ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *