Huawei predstavuje Kirin 980, prvý komerčný čipset na svete vyrobený 7nm technológiou

Spoločnosť Huawei, druhý najväčší výrobca smartfónov na svete, predstavila v rámci veľtrhu IFA 2018 čipset Kirin 980. Najnovšie srdce mobilných zariadení nielen posúva ponímanie výkonu na novú úroveň, ale tiež predznamenáva ďalší vývoj v oblasti mobilnej umelej inteligencie.

Huawei Mate 10 Pro – výborný phablet s fantastickým hardvérom

Kirin 980 je prvý komerčný čipset na svete so 7nm produkovaný výrobnou technológiou od spoločnosti Taiwan Semiconductor Manufacturer (TSMC). Spája najvyšší výkon v top triede so širokými možnosťami konektivity a pozoruhodným výkonom spracovania Dual NPU AI.

“Minulý rok sme svetu ukázali potenciál umelej inteligencie v smartfóne s modelom Kirin 970. Tento rok prichádza jeho pokračovateľ – všestranný čipset, ktorý nielenže ponúka výnimočné schopnosti umelej inteligencie, ale prináša aj špičkový výkon,” povedal počas prezentácie novinky Richard Yu, CEO Huawei Consumer Business Group. “Model Kirin 980 je vybavený úplne novým procesorom, GPU a duálnym NPU. Je to nekompromisný motor pre ďalšiu generáciu špičkových produktov.”

Absolútna nadradenosť

7nm technológia od spoločnosti TSMC umožňuje čipsetu Kirin 980 skombinovať 6,9 miliárd tranzistorov s rozmermi 1 cm2, čo predstavuje 1,6-násobok v počte tranzistorov oproti predchádzajúcej generácii. V porovnaní s 10-nanometrovým procesorom prináša o 20 % vyšší výkon a 40 % zníženie spotreby energie čipu.

Kirin 980 je tiež prvým čipsetom, využívajúcim jadrá na báze Cortex-A76, ktoré sú o 75 % výkonnejšie a o 58 % efektívnejšie v porovnaní s predchádzajúcou generáciou. Osemjadrová konfigurácia obsahuje dve jadrá na báze Cortex-A76, dve stredné jadrá na báze Cortex-A76 a štyri menšie jadrá na báze Cortex-A55. Aby sa táto jedinečná konfigurácia mohla naplno využiť, vyvinul Huawei inovatívny podsystém Kirin CPU s technológiou Flex-Scheduling, ktorá flexibilne prideľuje  úlohám najvhodnejšie jadrá. V praxi toto riešenie funguje tak, že veľké jadrá zabezpečujú trvalý výkon, zatiaľ čo ultra efektívne jadrá sú určené na riešenie bežných, nenáročných aktivít s extrémnou energetickou účinnosťou.

V porovnaní s predchádzajúcou generáciou sa tiež zlepšila rýchlosť. Kirin 980 umožňuje rýchlejšie spustenie aplikácií, lepší multi-tasking a všeobecne príjemnejší užívateľský zážitok.

Keďže sa grafika v mobilných hrách v posledných rokoch stáva čoraz sofistikovanejšou, integrovali vývojári Huawei do čipsetu Kirin 980 novú grafickú jednotku Mali-G76, aby priniesla jedinečné herné zážitky. Mali-G76 ponúkne o 46 % vyššiu výkonnosť pri spracovaní grafiky s o 178 % vyššou energetickou účinnosťou oproti predchádzajúcej generácii. Inovovaná GPU má tiež inovatívnu technológiu zvyšovania taktu, ktorá využíva umelú inteligenciu na identifikáciu záťaže hier a prispôsobenie zdrojov pre optimálne herné výkony.

Prvý mozog s dvoma hemisférami na trhu

Najnovší čipset Kirin 980 predstavuje novú éru zariadení s umelou inteligenciou. Duálny neurálny procesor v Kirin 980 zdokonaľuje i AI na zariadení v zmysle vyššej výkonnosti a druhej generácie umelej inteligencie v telefónoch. Vďaka synergii dvoch NPU dokáže rozpoznať obraz rýchlejšie ako by dokázali dva samostatné procesory Kirin 980 dosiahol rýchlosť spracovanie 4 600 snímok za minútu, čo je o 120% viac v porovnaní s predchodcom. Mikročip navyše podporuje bežné softwarové štruktúry pre umelú inteligenciu ako Caffee, Tensorflow a Tensorflow Lite a poskytuje sadu nástrojov, ktoré uľahčujú prácu vývojárom.

Zlepšené foto a video schopnosti

Spoločnosť Huawei v snahe poskytnúť najlepší zážitok z fotografovania integrovala do čipovej sady svoj vlastný ISP štvrtej generácie. Okrem 46-percentného nárastu rýchlosti spracovania dát v porovnaní s jej predchodcom ponúka aj lepšiu podporu pre konfigurácie viacerých fotoaparátov v jednom smartfóne. Prináša tiež úplne novú technológiu reprodukcie farieb HDR, ktorá dokáže manipulovať s kontrastom či vyzdvihnúť objekty na rôznych miestach záberu.

Kirin 980 navyše využíva riešenie Multi-pass, ktoré redukuje šum bez strát v detailoch obrazu, čo výrazne pomáha pri scénach s nízkym osvetlením.

Ďalšou novinkou ISP je zlepšenie sledovania pohybu. Keď chce používateľ zachytiť fotografiu napríklad človeka v pohybe, dokáže procesor rozpoznať bod zaostrenia s presnosťou na 97,4 % a pohybujúce sa objekty budú bezproblémovo ostré.

Na stúpajúcu popularitu videí na sociálnych médiách reaguje Kirin 980 implementovaním nového modulu fotoaparátu. Ten znižuje oneskorenie pri snímaní videí až o 33 %.

Svetová špička v konektivite

Aby spoločnosť Huawei poskytla používateľom zariadení napájaných čipsetom Kirin 980 najlepšie možnosti pripojenia na internet, integrovala do novinky prvý modem na svete podporujúci LTE Cat.21 s maximálnou rýchlosťou sťahovania 1,4 Gb/s. Mikročip navyše podporuje agregáciu operátorov aj naprieč frekvenčnými pásmami, vďaka čomu si užívatelia môžu slobodne vybrať mobilných operátorov a stále mať rovnako spoľahlivé pripojenie.

Predstavenie prvého zariadenia série Mate, poháňaného novinkou Kirin 980, je naplánované už na október tohto roka. Nová generácia zážitkov s umelou inteligenciou je teda doslova za rohom.

Informácie zo sveta Huawei Consumer BG nájdete denne aktualizované na:

URL: https://consumer.huawei.com/sk/
Facebook: https://www.facebook.com/HuaweiMobileCZSK/
Twitter: https://twitter.com/HuaweiCZ_SK
Instagram: https://www.instagram.com/huaweimobileczsk
YouTube: https://www.youtube.com/huaweimobileczsk

O Huawei Consumer Business Group

Produkty a služby spoločnosti Huawei sú k dispozícii vo viac ako 170 krajinách a používa ich tretina svetovej populácie. V roku 2018 sa spoločnosť umiestnila na 2. mieste v dodávkach smartfónov. Šestnásť R&D (výskumných a vývojových) centier bolo založených v USA, Nemecku, Švédsku, Rusku, Indii a Číne. Huawei Consumer BG je jednou z troch business divízií spoločnosti a sústreďuje sa na smartfóny, PC a tablety, nositeľné zariadenia a cloudové služby. Globálna sieť Huawei je postavená na 20 rokoch bohatých skúseností v telekomunikačnom priemysle a jej cieľom je prinášať najnovšie technológie spotrebiteľom na celom svete.

About Author /

Keď som v roku 2017 zakladal 21stcentury.sk, mal som na mysli jedno. Aby to bolo veľkolepé a aby to vydržalo až do konca roka 2100. V roku 2021 sme zmenili meno. Teraz sme nezávislý a ambiciózny časopis, ktorý môžete vytvárať spolu s nami. Podporíte nás kúpou produktov z nášho e-shopu.

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search