Intel procesory, alebo čím sa medzi sebou líšia jednotlivé generácie?

Počítačové procesory možno prirovnať k ľudskému mozgu. Ľudia ich pomerne rýchlo zdokonaľujú čoho výsledkom sú ich jednotlivé generácie. Ľudský mozog pritom potreboval milióny rokov na to, aby sa vyvinul do súčasnej podoby. Vyplíva z toho, že umelá inteligencia a počítače nikdy nedosiahnu komplikovanej štruktúry a prepracovanosti ľudského mozgu.

Tip redakcie: Mobily, PC, Hry a kancelária za super ceny od overeného obchodníka

Procesorový výkon sa môže k ľudskej inteligencii iba približovať a kopírovať to čo je vlastné iba živej hmote. Stav kedy by počítače nahradi ľudskú inteligenciu a prebrali vládu nad svetom je iba utópia.

Ešte jedna poznámka k tomuto netradičnému úvodu. Je až zarážajúce, že veľmi vysoký počítačový výkon, ktorý máme dnes k dispozícii využívame skôr na zlé veci súvisiace s ohrozením existencie a ľudského života na Zemi. Prečo je tomu tak je na iný článok.

Ľudská myseľ, resp. mozog má síce obmedzenú kapacitu pamäte, ale to čo je prvoradé sú práve signály a inštrukcie vysielané z mozgu. Bez toho aby sme zachádzali do detailov a kontroverzného porovnávania, zamerajme sa skôr na objasnenie rozdielov medzi jednotlivými generáciami procesorov Intel.

Výkonný, tenký a ostrý ako žiletka. Taký je nový Asus ZenBook 14

Mylná predstava

Najskôr si veľa ľudí myslí, že Core i3, i5 a i7 sú generácie procesorov. Jedná sa o modely alebo značky procesorov od spoločnosti Intel. Dovoľte mi vymenovať všetky hlavné modely procesorov vydané spoločnosťou Intel.

  • Pentium 1, 2, 3, 4
  • Celeron
  • Pentium M a Celeron M pre mobilné zariadenia
  • Dvojjadrový procesor Pentium
  • Core Solo
  • Core Duo
  • Core 2 Duo
  • Core 2 Quad
  • Jadro i3, i5, i7

Koncept generácií prichádza hlavne po vydaní série Core i. Rozdiel v mikroarchitektúre procesora je hlavným rozdielom v generáciách procesorov. O týchto generáciách sa budeme podrobne rozprávať nižšie.

Generácie procesorov Intel

Novšie generácie procesorov Intel majú v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami vylepšené sady funkcií a rýchlosť. Pozrime sa preto na jednotlivé generácie procesorov. Začíname tými najnovšími a skončíme prvou uvedenou architektúrou Nehalem z roku 2008.

Procesory Intel 11. generácie – Tiger Lake

Intel 11. generácie, Tiger Lake, ešte len vyjde. Pôjde o tretiu generáciu 10-nm tranzistorovej technológie. Podľa Wikipédie bude mať architektúra Tiger Lake až 30% zvýšenie výkonu v porovnaní s Ice Lake. V tejto generácii bude zavedená vyrovnávacia pamäť L4 pre ďalšie zvýšenie výkonu.

Procesory Intel 10. generácie – Cannon Lake / Ice Lake

Cannon Lake, architektúra 10. generácie spoločnosti Intel, prichádza s úplne novou 10-nm technológiou. Vyšla koncom roku 2017, ale výroba sa začala v roku 2018. Ice Lake sa vyrába ako druhá generácia 10-nm procesorov. Používa sa pätica BGA1526 a prichádza podpora DDR4 3200 a LPDDR4X 3733 pamätí. Toto je prvá architektúra procesora, ktorá prichádza s integrovanou podporou Wi-Fi 6 (802.11ax) a Thunderbolt 3.

Procesory Intel 9. generácie – Coffee Lake

Procesory Coffee Lake predstavila spoločnosť Intel koncom roka 2017. S touto architektúrou boli predstavené procesory Intel Core i9. Procesory Coffee Lake prekonávajú hranicu 4 jadier na procesor. Nové procesory teraz môžu podporovať až 8 jadier na procesor.

Pretože teplo vyrobené v týchto jadrách bude obrovské, spoločnosť Intel pripojila k procesoru namiesto integrovanej tepelnej pasty, ktorá sa bežne používa v predchádzajúcich procesoroch, integrovaný rozdeľovač tepla (IHS). Používa sa 1151 LGA socket so zmenenými konektormi na podporu viac ako 4 jadier spolu s až 16 MB vyrovnávacej pamäte L3.

Procesory Intel 8. generácie – Kaby Lake R

V roku 2017 spoločnosť Intel predstavila aktualizáciu procesorov Kaby Lake ako svoje nové vydanie 8. generácie. Podrobnosti sú rovnaké ako tie, ktoré sú uvedené v procesoroch Intel 7. generácie, ale niektoré čipové sady 8. generácie majú podporu pre RAM DDR4-2666, pri chýbajúcej podpore DDR3L RAM.

7. generácia – Kaby Lake

Procesory 7. generácie spoločnosti Intel s kódovým označením Kaby Lake boli predstavené v roku 2016. Kaby Lake je v podstate osviežením architektúry Sky Lake s niekoľkými vylepšeniami efektívnosti a výkonu. Využíva 14-nm procesnú architektúru. Kaby Lake je prvou mikroarchitektúrou od spoločnosti Intel, ktorá sa nedodáva s oficiálnym ovládačom pre operačné systémy staršie ako Windows 10.

Kaby Lake prišiel s novou grafickou architektúrou na zlepšenie grafického 3D výkonu a prehrávania videa v rozlíšení 4K. Používa socket 1151 LGA a podporuje dvojkanálové zapojenie pamätí RAM DDR3L-1600 a DDR4-2400.

6. generácia – Skylake

Spoločnosť Intel predstavila Skylake, 6. generáciu procesorov v auguste 2015. Skylake je redizajn rovnakej 14-nm technológie, ktorá bola predstavená v Broadwell, architektúre 5. generácie.

5. generácia – Broadwell

Procesory Broadwell uviedla na trh spoločnosť Intel v roku 2015. Vyrábali sa 14-nm technológiou výroby, ktorá je o 37% menšia ako v prípade jej predchodcov. Podľa spoločnosti Intel bolo možné s procesorom Broadwell predĺžiť výdrže na batériu až na 1,5 hodiny. Čipy Broadwell sa vyznačujú tiež rýchlejšími časmi budenia a zlepšeným grafickým výkonom. Podporujú 1150 LGA socket pri 2-kanálovom zapojení pamäťe DDR3L-1333/1600 RAM.

4. generácia – Haswell

Procesory Haswell vydala spoločnosť Intel v júni 2013. Vyrábali sa rovnakým 22-nm procesom ako Ivy Bridge. Zlepšenie výkonu Haswell v porovnaní s Ivy Bridge je v percentuálnom vyjadrení od 3% do 8%. Haswell obsahoval veľa funkcií z Ivy Bridge, ale prišiel aj s niekoľkými veľmi zaujímavými novými funkciami, ako napr. podpora nových pätíc (LGA 1150, BGA 1364, LGA 2011-3), technológia DDR4, úplne nový dizajn vyrovnávacej pamäte atď. Hlavnou výhodou Haswell je, že ho možno použiť v ultraprenosných zariadeniach kvôli nízkej spotrebe energie.

3. generácia – Ivy Bridge

Procesory Ivy Bridge, ktoré boli predstavené v septembri 2012, sú rýchlejšie ako procesory Sandy Bridge a používajú 22-nanometrový proces výroby na rozdiel od 32 nm procesu používaného v Sandy Bridge. Tento model procesora spotrebuje až o 50% menej energie a poskytne 25 až 68% zvýšenie výkonu v porovnaní s procesormi Sandy Bridge. Jediným problémom procesorov Ivy Bridge je, že môžu vydávať viac tepla v porovnaní s procesormi Sandy Bridge. Architektúra Ivy Bridge používa rovnakú päticu LGA 1155 s pamäťou DDR3-1333 až DDR3-1600 RAM.

2. generácia – Sandy Bridge

Mikroarchitektúra Sandy Bridge bola predstavená v roku 2011 ako náhrada za architektúru Nehalem. Sandy Bridge používa 32 nanometrový výrobný proces na rozdiel od 45 nm procesu používaného pri výrobe Nehalem. Priemerné zvýšenie výkonu procesora Sandy Bridge v porovnaní s Nehalemom bolo asi 11,3%. Sandy Bridge používa pre cache L2 rovnakú 64 KB L1 cache a 256 KB na jadro, rozdiel je však v L3 cache.

Bežne bola vyrovnávacia pamäť L3 procesora Sandy Bridge od 1 MB do 8 MB. U extrémnych procesorov to bolo od 10 MB do 15 MB. Využíva 1155 LGA päticu pri 2-kanálovom zapojení pamäte DDR3-1066 RAM.

1. generácia – Nehalem

Nehalem bol mikroarchitektúra procesora Intel, ktorá bola nástupcom pôvodnej architektúry Core a ktorá mala určité obmedzenia, ako napr. neschopnosť zvýšiť rýchlosť taktu, neefektívne potrubie atď. Nehalem bol uvedený do výroby v roku 2010. Nehalem sa vyrábal 45 nanometrovým procesom na rozdiel od 65 nm alebo 90 nm použitého v minulosti.

Nehalem znovu zaviedla technológiu hypervlákna, ktorá bola vynechaná napr. v modeloch procesorov Core. Procesor Nehalem má 64 KB L1 cache, 256 KB na jadro L2 cache a 4 MB až 12 MB L3 cache, ktorá je zdieľaná so všetkými procesorovými jadrami. Podporuje 1 566 LGA socket a 2-kanálové pamäte DDR3 RAM.

Zdroj: itechtics.com

Napíšte hľadané slovo / slová a stlačte ENTER