IPS herný monitor s veľmi rýchlym časom odozvy 1 ms od LG Electronics

Počítačové a herné monitory sú v našom magazíne vďačnou témou. Píšeme o nich pomerne často a niet sa čomu čudovať. Ľudia za monitormi zvyknú tráviť veľmi veľa času. Niektorí z nich si pritom neuvedomujú že prichádzajú o zdravie, kazia si zrak, alebo si spôsobujú bolesti hlavy.

Iní vedia, že výber správneho monitora ovplyvňuje veľa faktorov. Každopádne takéto naše články sú iba potvrdením toho, že na trhu existujú stále vyslovene zlé ale aj veľmi dobré monitory. Do tej druhej kategórie spadá testovaný model LG 27GL850, ktorý je v súčasnosti najpredávanejší na Slovensku.

LG 27GL850 je prvý herný IPS monitor, ktorý sa môže pochváliť rýchlosťou odozvy 1 ms, ohromujúcimi farbami a krištáľovo čistým obrazom pri rýchlych scénach – a to je presne to, čo ponúka.

IPS monitor: výborný pre hráčov aj na bežné použitie

Model LG UltraGear 27GL850 využíva panel Nano IPS s 98% DCI-P3 farebným gamutom (135% sRGB), ponúka nádherné a žiarivé farby s obmedzenou 10-bitovou podporou farieb. Navyše, vďaka širokým 178-stupňovým pozorovacím uhlom sú farby dokonalé v podstate pri akomkoľvek pohľade.


Monitor tiež podporuje HDR (High Dynamic Range) – dokáže prijať signál HDR10 z kompatibilného obsahu a zobraziť ho, ale chýba mu funkcia local dimming na dosiahnutie pozoruhodného zážitku zo sledovania. Tiež je k dispozícii špičkový jas 350-nitov, ktorý je dostatočný na bežné použitie, ale čo sa týka obsahu HDR, je ďaleko od ideálnych 1 000 nitov.

Panely VA poskytujú najlepší kontrast, ale ich čas odozvy je omnoho pomalší a farby nie sú také pútavé ako na IPS monitoroch.

Implementácia funkcie local dimming by totiž výrazne zvýšila cenu monitora. Kvalita obrazu displeja LG 27GL850 je teda vynikajúca vzhľadom na jeho cenu. Rozlíšenie 1440p je perfektné a na 27-palcovej uhlopriečke prináša vysokú hustotou obrazových bodov. Tým pádom získate dostatok priestoru na obrazovke, ako aj jasné a ostré detaily.

Kontrastný pomer sa pohybuje medzi ~ 700: 1 až 1 000: 1 v závislosti od konkrétneho panelu a ide o akýsi štandard pre IPS displeje. Ak by ste monitor LG 27GL850 umiestnili vedľa displeja s technológiou VA s kontrastným pomerom 2 500: 1 až 3 000: 1, všimli by ste si, že čierna nemá dostatočnú hĺbku. Žiadna z technológií panelov totiž nie je dokonalá.

Najhoršie na tom z pohľadu farieb a kontrastu sú na to TN panely. Majú tiež horšie pozorovacie uhly, avšak najrýchlejšiu rýchlosť odozvy. Tu prichádza do hry model LG 27GL850 a uzatvára medzeru medzi technológiami IPS a TN spôsobom, že poskytuje ohromujúce farby, zatiaľ čo rýchlosť odozvy je porovnateľná s TN modelmi.

Super špičkový výkon a G-SYNC

Výrobcovia monitorov zvyknú rýchlosť reakčných časov nadhodnocovať. Spoločnosť LG tvrdí, že 27GL850 má rýchlosť 1 ms GtG. Celkovo sú k dispozícii štyri režimy: Off, Normal, Fast a Faster. Použitím najrýchlejšieho režimu by ste sa mali technicky dostať k hodnote 1ms.

V kombinácii s nepostrehnuteľným vstupným oneskorením ~ 4 ms je herný výkon plynulý a svižný, vhodný na profesionálne hranie. Ak by ste chceli v tomto smere dosiahnuť ešte lepších výsledkov skúste 240 Hz monitor s rozlíšením 1080p. Budete však musieť oželieť kvalitu obrazu.

AMD FreeSync s variabilnou obnovovacou frekvenciou

Rozlíšenie 1440p je dosť náročné na najnovšie hry. Našťastie je tu technológia AMD FreeSync s variabilnou obnovovacou frekvenciou (VRR), ktorá eliminuje sekanie obrazu v rozsahu 48-144 Hz. Herný monitor LG 27GL850 je certifikovaný spoločnosťou NVIDIA ako kompatibilný s G-SYNC, takže budete môcť naplno využívať výhod VRR, aj keď máte grafickú kartu od spoločnosti NVIDIA (GTX 10 alebo novšia).

Ďalej si treba uvedomiť, že tento rozsah je v prípade použitia HDMI obmedzený na 48 – 100 Hz. Ďalšou vecou, ktorú treba zohľadniť je fakt, že IPS displeje sú o niečo menej jasné. Kvalita podsvietenia na jednotlivých paneloch sa môže líšiť. Testovaný monitor takmer vôbec neblikal, resp. nemáte šancu takéto blikanie spozorovať. K dispozícii je aj integrovaný filter, ktorý eliminuje vyžarovanie modrého svetla a ktorý vám umožní vychutnať si dlhé hranie bez namáhania očí.

Množstvo funkcií nielen pre hráčov

Ponuka OSD (On-Screen Display) na monitory LG 27GL850 je prehľadná a ľahko sa s ním dá navigovať vďaka joysticku umiestnenému pod spodným rámom monitora. Niektoré z pozoruhodných funkcií vrátane vopred kalibrovaných predvolieb obrazu v hernom režime (FPS, RTS, Vivid, Reader, HDR Effect a sRGB, ktoré obmedzujú širokú škálu farieb na 100% sRGB pre prácu kriticky dôležitú).

K dispozícii sú tiež dva profily pre hráčov, ktoré môžete použiť na prispôsobenie a uloženie vlastných nastavení.

Medzi ďalšie funkcie patrí stabilizátor čiernej farby (zlepšuje viditeľnosť v tmavších hrách) ako aj pokročilé úpravy obrázkov vrátane troch predvolieb gama, manuálne farby nastavenie teploty v prírastkoch 500 K, manuálne nastavenie červenej, zelenej a modrej farby atď.

Skvelý dizajn a konektivita

Konštrukcia modelu LG 27GL850 je veľmi kvalitná. Ide o displej bez okrajov so všestrannou ergonómiou vrátane nastavenia výšky až 110 mm, otočením 90 °, naklonením -5 ° / 15 °, kompatibilitou uchytenia VESA na 100 x 100 mm, ale nie je možné ju natáčať doľava / doprava. K dispozícii je tiež antireflexný filter, ktorý eliminuje odrazy, ale zachováva kvalitu obrazu. Možnosti pripojenia zahŕňajú dva porty HDMI 2.0, jeden vstup DisplayPort 1.4, konektor pre slúchadlá a dvojitý USB 3.0. rozbočovač. HDMI konektory síce podporujú rozlíšenie 1440p pri 144 Hz, ale rozsah FreeSync je obmedzený na 100 Hz.

Cena a podobné monitory

Cena za monitor LG 27GL850 bola stanovená na 500 eur, čo je tak dobrá cena, že sa z tohto herného monitora stal bestseller. Ide o podobnú cenu s ktorou prichádza aj konkurencia, napriek tomu ponúka LG 27GL850 výrazne lepší výkon a lepšie farby. Populárny displej Aorus AD27QD sa pohybuje od 500 do 600 eur, napriek tomu je výrazne pomalší. Celkovo je LG 27GL850 najlepším herným IPS monitorom s 27-palcovou uhlopriečkou, ktorý je v súčasnosti k dispozícii. Poskytuje neuveriteľne živé a presné farby, ako aj dokonalý herný výkon.

About Author /

Keď som v roku 2017 zakladal 21stcentury.sk, mal som na mysli jedno. Aby to bolo veľkolepé a aby to vydržalo až do konca roka 2100. V roku 2021 sme zmenili meno. Teraz sme nezávislý a ambiciózny časopis, ktorý môžete vytvárať spolu s nami. Podporíte nás kúpou produktov z nášho e-shopu.

Start typing and press Enter to search