Dvadsať najväčších výrobcov superjácht sveta (3. časť)

Seriál o najväčších a najvýznamnejších lodeniciach sveta dnes končíme týmto zoznamom. Píšeme v ňom o šiestich výrobcoch pochádzajúcich z Fínska, USA a Talianska. Poďte sa s nami pozrieť na fascinujúci svet lodného priemyslu. Ďaľšie články už budú o konkrétnych modeloch svetových výrobcov.

Dvadsať najväčších výrobcov superjácht sveta (2. časť)

Nautor’s Swan

Fínsku značka Nautor’s Swan založil v roku 1966 Pekka Koskenkyla. Tohto výrobcu charakterizujú high-tech dizajnové  plachetnice s prekrásnym interiérom z dreva. Koskenkyla poveril dizajnéra Sparkman & Stephens, korý navrhol množstvo ocenených dizajnov vrátane prvej plachetnice s trupom zo skleneného vlákna.

Spoločnosť Nautor’s Swan sa rozhodla spolupracovať s nemeckým dizajnérom Frers Design, ktorému vďačíme za mnoho inovácií. Radí sa medzi ne aj prvý model Swan 115 S predstavený v roku 2015 na výstave v Monaku.

Model 115 je vlajkovou loďou z modelovej rady Maxi, ktorej súčasťou je aj Swan 98 a Swan 120. Nautor Swan rozšíril v roku 2002 svoju historickú továreň v Kallby a otvorené nové výrobné high-tech priestori v Pietarsaari pre 60 až 115 stôp dlhé superjachty. Vyrábajú sa tu slávne interiéry z dreva. Najvýznamnejšie lodenice vo Fínsku vyrobili od svojho vzniku 2 000 lodí.

Westport Yachts

Westport Yachts sú naj produktívnejším výrobcom v Severnej Amerike. S výrobou lodí sa tu začalo už v roku 1969. Výrobné priestory sa nachádzajú vo Westport a Port Angeles v štáte Washington a rozkladajú sa na rozlohe takmer 20 000 metrov štvorcových. Ich súčasťou sú aj samostatné obchody o rozlohe 7 432 a 390 metrov štvorcových. Spoločnosť Westport doteraz vyrobila viac ako 140 jácht.

Úspech spoločnosti Westport spočíva v disciplinovanom prístupe k výrobe jácht s ohľadom na dostupný čas a na rozpočet. Výrobca používa špičkové stroje, osvedčené materiály a kvalitné komponenty ako napr. motory MTU a Caterpillar, generátory Northern Lights a elektroniku Furuno. Súčasná modelová rada W112, W125, W130 síce nie je okázalá ale spĺňa vysoké štandardy a je vysoko cenená. Zákazníci spoločnosti Westport oceňujú najmä spoľahlivosť lodí, nehovoriac o vysokej hodnote v prípade ich predaja v budúcnosti.

Delta Marine

Spoločnosť Delta Marine si nezakladá na reklame, ale môže sa pochváliť rovnakým rodokmeňom ako špičkoví stavitelia z Európy. Kvalita výroby, kvalifikovaná pracovná sila a preukázateľná schopnosť premieňať zložité, komplexné návrhy do krásnych dizajnov ju radia medzi popredných svetových staviteľov. Lodenice sa nachádzajú v meste Seattle a pozostávajú z najmodernejšieho 10 hektárového komplexu a výrobných priestorov o rozlohe 27 870 metrov štvorcových. Na opačnej strane ulice sa nachádza sídlo spoločnosti Boeing, ktoré tu má svoje technologické centrum. Zbierka vlastných jácht zahŕňa 65-metrovú superjachtu Invictus, 50-metrovú superjachtu Arianna, a 73-metrovú superjachtu Laurel. Nedávno sa v blízkosti lodeníc konala testovacia plavba zatiaľ bližšie nešpecifikovaného 62-metrového objektu.

Mangusta

Značka Mangusta je známa svojou 34-ročnou históriou. V súčasnej dobe sa zameriava na produkciu dlhých zaoceánskych krížnikov. Súčasťou produktovej rady sú jachty od 30 do 65 metrov z ktorých bolo vyrobených 300 kusov. Séria Mangusta Maxi Open, s rozmermi od 94 do 215 stôp, ponúka v štýlovom balení rýchlosť, ticho a stabilitu. Jeho 50M (164-päta) je považovaná za priemyselnú ikonu. Mangusta Oceano sú jachty, ktoré dokážu prekonať vzdialenosť až 5 000 míľ, alebo vyše 8 000 km.

Skupina má 10 výrobných zariadení v Toskánsku a Viareggio, Massa a Pisa, ktoré spolu zaberajú okolo 186 000 metrov štvorcových vonkajších a vnútorných priestorov. Dva prístavy vo Viareggio slúžia na finálne práce na jachtách. Overmarine je vertikálne integrovaná, od počiatočného dizajnu až po výrobu foriem, až po inštaláciu elektroniky. Spoločnosť dosiahla v decembri minulého roku významný medzník: Superjachta Mangusta Gransport El Leon prekonala Atlantický oceán, pričom išlo o prvú Mangustu, ktorá dosiahla takýto výkon.

Southern Wind

Tento výrobca s 25-ročnou tradíciou má svoje dizajnérske kancelárie v Taliansku a moderný prístav v meste Johannesburg v Južnej Afrike. Práve tu stavia moderné kompozitné plachetnice s dĺžkou od 25 do 35 metrov. Spoločnosť Southern Wind nadviazala v priebehu rokov spoluprácu s renomovanými jachtovými dizajnérmi Farr Yacht, Reichel/Pugh a Nauta Design. Väčšina modelov bola vyrobená na zákazku s prispôsobeným interiérom a exteriérom. Najnovším projektom je SW105 Kiboko Tres, druhá generácia výkonnej superjachty, ktorá bola navrhnutá pre plavbu na otvorenom mori. Pri testovacej plavbe preplával Kiboko Tres 7 000 míľ z mesta Johannesburg do Talianska.

Christensen

Značka Christensen je medzi staviteľmi super jácht menej známa. Všetky činnosti sa vykonávajú pod jednou strechou vo vlastných výrobných priestoroch. Tento výrobca z mesta Vancouver a Washington má vlastné oddelenie na spracovanie kovov, nerezových zábradlí, schodíšť a iných kusov vyrábaných na zákazku. Spoločnosť má svoje vlastné oddelenie na spracovanie kameňa v podobe mramoru, onyxu, kremeňa, žuly a vápennca. Tieto materiály sú súčasťou podláh a rôznych obkladov.

K dispozícii je aj oddelenie na spracovanie dreva, maľovanie a čalúnenie. Superjachty Christensen ktoré dosahujú dĺžku 50 metrov sú charakteristické výnimočnosťou svojich detailov. Pochváliť sa môžu napr. najvyšším ocenením vo svojej kategórii v International Superyacht Society 2017, čiastočne aj pre zložitosť svojich interiérov. Lodenice sa nachádzajú v prístavnom letovisku o rozlohe takmer 3 hektáre, ktorého súčasťou je tucet uzavretých zátok s klimatizovanými priestormi o rozlohe 16 722 metrov štvorcových.

About Author /

Keď som v roku 2017 zakladal 21stcentury.sk, mal som na mysli jedno. Aby to bolo veľkolepé a aby to vydržalo až do konca roka 2100. V roku 2021 sme zmenili meno. Teraz sme nezávislý a ambiciózny časopis, ktorý môžete vytvárať spolu s nami. Podporíte nás kúpou produktov z nášho e-shopu.

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search