A password will be e-mailed to you.

Lenovo ThinkPad a Čína. Opäť vztyčujeme Čínsku vlajku a opäť je reč o prenosných počítačoch. Pochybuje niekto o tom, že 15-palcové notebooky sú najpoužívanejšie a zároveň najpopulárnejšie? Sú vhodné na zábavu aj serióznu prácu doma či kancelárii.

Testovaný notebook ThinkPad E15 ponúka klasické telo ThinkPadov, plus niekoľko nových technologických prvkov. Spĺňa náročné podmienky kladené normou MIL-SPEC a ponúka klávesnicu odolnú voči poliatiu tekutinou.

ThinkPad E15 je síce plastový, ale veko jeho displeja je hliníkové. Ako celok je dostatočne pevný. Jeho hmotnosť je tesne pod 2 kg. Súčasťou rámu je kryt webovej kamery a my oceňujeme čoraz častejšiu prítomnosť tohto prvku v notebookoch značky Lenovo.

Vylepšite svoj herný zážitok s novými monitormi Lenovo

Klávesnica má dva stupne bieleho podsvietenia a je presne taká ako u iných modelov tejto série. Nemáme k nej žiadnu výhradu, dobre sa na nej píše a nie je hlučná. Chválime aj veľkosť samostatného numerického bloku. V tomto prípade ide o plnohodnotnú súčasť notebooku, nakoľko klávesy sú štandardnej veľkosti.

Tlačidlo na vypnutie je samostatné a svieti na zeleno ak je pripravené vo forme čítačky odtlačkov a na bielo, ako signalizácia zapnutého počítača. V rámci tradičných prvkov je tu klasický touchpad s tromi tlačidlami nad ním, takisto aj polohovacím klobúčikom v klávesoch.

Displeje dostupné vo dvoch verziách TN a IPS

ThinkPad E15 je k dispozícii je vo verzii s TN a IPS displejom. My sme mali verziu s IPS panelom a určite ju odporúčame. Tiež sa nám páčila antireflexná vrstva matného displeja. Máte tak síce menší kontrast, no menej sa vám od displeja lesknú veci. My sme naberali maximálnu svietivosť 287,7 cd/m2. Občas bolo cítiť, že by sme ešte potrebovali zdvihnúť jas nad túto úroveň. Toto sme pociťovali pri sledovaní filmov a tmavých scén.

Tenké rámiky nie sú úplnou doménou tohto notebooku, no zároveň je vidieť posun a rámiky už nie sú tak hrubé, ako sme boli pri 15,6“ notebookoch zviknutý v minulosti. Kĺb sa dá otvoriť takmer na uhol 180° a toto sa nám páči. Vždy si tak môžete prispôsobiť displej podľa potreby. Ten kto uprednostňuje väčší obraz má vždy možnosť pripojenia k externému monitoru. Jedným z nich je aj tento veľmi kvalitný 24-palcový model od Lenova

Ide o notebook na náročnejšie používanie. Grafická karta má dostatočný výkon aj na najnovšie hry. AMD Radeon RX 640 však nie je grafická karta na primárne určená na hranie hier. Ak teda máme na mysli hranie pri vyšších detailoch. Prekvapením bola výdrž notebooku v režime na batériu, svoj podiel má na tom práve integrovaná grafika, ktorá je stále od Intelu.

Notebook je v kancelárskom režime tichý, pri vyššom zaťažení je ho viac počuť. Nejde však o nič, čo by vybočovalo zo zažitých štandardov v tejto oblasti. Takisto v oblasti zahrievania tela. Vyššie teploty sú prirodzené pre notebook s výkonnejšou grafickou kartou.

Správa výkonu a chladenia sa dá nastaviť cez nástroj Lenovo Vantage, takisto ako aj zámena klávesov Ctrl / Fn alebo uprednostnenie klávesov F pred ich multimediálnou alternatívou. Notebook má možnosť duálneho úložiska, je to voliteľná konfigurácia a tiež podporu pre Intel Optane. Integrované reproduktory sú lepšej kvality, vhodné aj na hudbu a filmy. Majú výkon 2 × 2 W a výrobca ich pripravil v spolupráci s firmou Harman.

Lenovo ThinkPad E15 je dobrý kancelársky notebook. Ponúka výkonnú grafickú kartu aj na hranie hier, podsvietenú klávesnicu a klasický numerický blok. Telo je pevné, po vzore ThinkPadov. Nemusíte sa obávať notebook so sebou prenášať. Je to taký kancelárskych stroj s výhodami tejto série počítačov od Lenova. Veľmi dobre sa na ňom pracuje.

Lenovo ThinkPad E14 je zmenšenina kultového notebooku

Štyry modelové rady E, L, T, X sú zárukou toho, že si vyberie naozaj každý. Modelová rada E predstavuje najnižšiu radu určenú pre malé firmy, ale aj náročných freelancerov, domácich používateľov, či študentov. Prichádza s atraktívnym dizajnom, veľmi kvalitnou klávesnicou a množstvom ďalších vychytávok za priaznivejšie ceny.

Lenovo ThinkPad E14 je de facto nástupcom ThinkPadu E490. Je vybavený najnovšou, desiatou generáciou procesorov Intel Comet Lake, pričom k dispozícii sú aj varianty s dedikovanou grafickou kartou Radeon RX 640.

Na testovanie sme mali konfiguráciu 20RA001LXS. Tenký, ľahký a zároveň pevný a výkonný notebook ocení každý kto veľa cestuje a potrebuje produktívny notebook. Vďaka elgentnámeu dizajnu ide o elegantný nástroj každého manažéra. Displej s uhlopriečkou 14 palcov má antireflexnú úpravu displeja. Kovové kĺby sú dostatočne tuhé, aby displej zostal otvorený v akejkoľvek polohe a umožňujú roztvorenie notebooku až o 180 stupňov.

Displej u ktorého sa v technických parametroch udáva jas podsvietenia  250 cd/m² bol neobvykle dobre čitateľný aj pri práci v exteriéry počas slnečného letného dňa. Nameraná hodnota 315 cd/m² ukázala, že výrobca tento údaj zbytočne podhodnotil.

ThinkPad s výbornou klávesnicou s podsvietením

Klávesnica je jedným z predajných atribútov kvality a obľúbenosti notebookov ThinkPad. Klávesy majú ergonomický tvar a presný chod. Môžete si nastaviť dva stupne podsvietenia. Ak ste boli zvyknutí na klávesnicu väčšieho ThinkPadu, na túto klávesnicu si rýchlo zvyknete. Presný je aj touchpad s trojicou mechanických tlačidiel, ktoré sú umiestnené tak, aby boli spoločné aj pre červený trackpoint umiestnený pri spodnom okraji kláves G a H.

Snímač odtlačkov prstov je integrovaný do tlačidla na zapnutie. Identifikácia je rýchla a spoľahlivá Výrobca pamätal aj na vaše súkromie, kameru môžete zakryť posuvným krytom ThinkShutter.

Vysoký výkon a pomerne dobrá konektivita

Mobilný procesor Intel Core i7 desiatej generácie je dobrým kompromisom medzi výkonom a energetickou náročnosťou. Pracovnú frekvenciu procesora je možné krátkodobo zvýšiť až na 4.9 GHz. Samozrejme reálny výkon závisí od toho, koľko stratového tepla sa za daných okolností dá odviesť. V najteplejšom mieste vpravo nad klávesnicou mal povrch notebooku akceptovateľných 43°C.

Testovaný notebook mal 16 GB DDR4 a 512 GB SSD disk konštrukčného formátu M.2 2280 SSD. Pre pamäť RAM je k dispozícii len jeden slot, takže pamäť nemôžete doplniť, len vymeniť za modul s vyššou kapacitou. Diskovú kapacitu však môžete doplniť klasickým, alebo polovodičovým 2.5 palcovým diskom.

Na ľavej strane nachádzame moderný konektor USB-C 3.1, dva porty USB 3.0 typu A, HDMI konektor a audio Jack. Na pravej strane je konektor USB 2.0 a Ethernet RJ45. Cez USB-C konektor sa notebook aj napája a nabíja a taktiež môžete cez tento port aj monitor s podporou prenosu obrazu cez USB-C. Potom bude notebook z monitora, prípadne z jeho zabudovanej dokovacej stanice aj napájaný. Výrobca udáva výdrž na batériu v úspornom režime 12.8 hodín, v praxi sme pri miernom stiahnutí jasu dosiahli 9 hodín.

Žiadny ďalší článok