Lenovo Yoga Book: revolučný tablet dva v jednom

8 DIZAJN A VYHOTOVENIE

7 VÝKON

8 KVALITA DISPLEJA

7 KVALITA ZVUKU

7 VÝDRŽ NA BATÉRIU

8 POMER HODNOTY K CENE

7.5

Spoločnosť Lenovo je tou, ktorá prišla s konceptom konvertibilných zariadení ako prvá Yoga Book ihneď po uvedení na trh v roku 2016 vyvolal obrovskú vlnu záujmu. V tej dobe išlo o jeden z najzaujímavejších produktov.

Yoga Book za to vďačí najmä svojmu atraktívnemu dizajnu, ktoré mu mohla konkurencia iba ticho závidieť.  Na Yoga book môžete písať rukou a svoje fyzické poznámky ukladať do digitálnej podoby – ideálny stroj pre študentov. Lenovo Yoga Book je aj dnes veľmi pôsobivým zariadením, predáva sa však za relatívne vysokú cenu 600 EUR.

Lenovo Yoga Book – Vyhotovenie a dizajn

Yoga Book je jedným z najkrajších laptopov a tabletov aký sme kedy testovali. S hmotnosťou iba 690 g a hrúbkou iba 9,6 mm je tento 10,1-palcový hybrid porovnateľný s poznámkovým blokom z papiera. Vyhotovenie zo šedého kovu je odolné a robí z Yoga Booku oveľa drahšie zariadene akým v skutočnosti je. Popracovali by sme však na detailoch, aby bolo aj otváranie zariadenia rýchle a jednoduché. Úplne hladké hrany z každej strany toto jednoducho neumožňujú.

Klávesnica s oblasťou na kreslenie je mierne lesklá. Pero sa po nej dobre kĺže, zároveň však táto plocha nie je úplne hladká. Je to preto, aby sa na nej fyzicky dobre písalo. K dispozícii je jeden Micro USB port pre napájanie, 3,5 mm konektor na pripojenie slúchadiel ako aj jeden microSD slot s možnosťou kariet až do kapacity 128 GB. Interné úložisko ponúka kapacitu 64 GB.

yoga

Lenovo Yoga Book – Halo klávesnica

Klávesnice by mali mať vo všeobecnosti dostatočnú spätnú väzbu. Iba tak dokážeme odviesť kvalitnú prácu. Podobné je to aj v prípade dotykových klávesníc, ktoré musia poskytovať okamžitú vizuálnu spätnú väzbu. Yoga Book toto ponúknuť nemôže, čo môže byť problémom. Napriek vibračnej spätnej väzbe, nám chýbala akákoľvek fyzická spätná väzba. Pri vytváraní poznámok to síce nevadí, ale na produktívnu prácu a písania dlhých textov môžete rovno zabudnúť. Pohodliu a komfortu nepridáva ani nainštalovaná klávesnica (nazývaná TouchPal). Našťastie je k dispozícii softvér tretích strán ako napr. SwiftKey pre efektívnejšie písanie na dotykovej obrazovke. Ide o oveľa pohodlnejší spôsob písania rukami priamo na obrazovku.

Touchpad v prípade Yoga Booku považujeme za zbytočný. Okrem toho nefungoval stopercentne a bezproblémovo. Práca s ním nám prišla nekonzistentná až frustrujúca. Takže sme sa mu vždy skôr vyhýbali ako ho používali. Jednoduchšie sa nám totiž pracovalo so samotným dotykovým displejom. Touchpad pred nami jednoducho iba zbytočne zaberal priestor.

Lenovo Yoga Book

Lenovo Yoga – RealPen

Dobrou správou je, že Yoga Book sa dodáva s perom RealPen. Ten môžete používať ako bežný stylus, alebo po nahradení hrotu (ktorý je súčasťou dodávky) ho zmeniť na guľôčkové pero. Môžete použiť Lenovo guľôčky v balíku s tromi náhradnými dielmi, ktorý vás vyjde asi na 10 EUR. Ak stratíte celé pero, vyjde vás to 50 EUR.

Obzvlášť sa nám páčila schopnosť displejom otáčať až o 360-stupňov. Možnosť robenia poznámok pri vypnutej obrazovke sa nám takisto veľmi pozdávala. Jediné, čo musíte urobiť, je dva krát ťuknúť na tlačidlo zaznamenávania poznámok. To sa nachádza priamo v hornej časti klávesnice. K dispozícii je aplikácia Lenovo Note Saver, ktorá však neumožňuje  automatické zálohovanie vašich poznámok do cloudu. Jediným spôsobom ako toho dosiahnuť, je využitie vášho preferovaného poskytovateľa cloudových služieb. Možnosť zálohovania v cloude či podpora aplikácií tretích strán, ako napríklad Evernote chýba. Evernote alebo iné aplikácie na kreslenie však môžete využiť. Umožnia vám vytvorené poznámky ukladať do cloudu vo formáte obrázkových PNG súborov. Táto funkcia však funguje iba pri zapnutej obrazovke a iba pri jednej otvorenej aplikácii. S programom Note Saver môže robiť poznámky aj vtedy, keď je obrazovka tabletu vypnutá.

Lenovo Yoga Book – výkon, Android a multi-tasking

Lenovo Yoga Book nás po výkonovej stránke nepresvedčil ale ani nesklamal. Zariadenie napája procesor Intel Atom, ktorý ho môže v určitých prípadoch spomaľovať. Dokonca ani pridanie veľkorysých 4 GB pamäte RAM nestačí na to, aby bol výkon dostatočný. Jednoduché hry síce nepredstavujú problém,  ale 3D high-end hry si na Yoga Booku nezahráte. Zariadenia so systémom Android 7.0 a novším majú natívnu podporu viacerých okien, spoločnosť Lenovo vytvorila svoju vlastnú nadstavbu pre Android 6.0.1. Tá je veľmi užitočná v prípade, že pracujete s viacerými aplikáciami ako napr. YouTube, Twitter, Facebook a Chrome. Nemôžete však meniť veľkosť okien a keď ich budete mať otvorených priveľa, pocítite výrazné spomalenie, aplikácie môžu dokonca prestať reagovať.

Lenovo Yoga Book – displej

Displej predstavuje lepší priemer. Ide o Full HD IPS panel s dobrými pozorovacími uhlami. Obraz je dostatočne jasný ako aj kontrast 1007: 1, ktorý je taktiež v poriadku. Obraz poskytuje veľa detailov, biela farba sa zobrazuje korektne a čierna je dostatočne hlboká. Farby síce nie sú také žiarivé ako v porovnaní s OLED displejmi, ale dá sa s tým žiť. Digitálni kreatívci však môžu byť trochu sklamaní. Bez presného zobrazenia farieb bude ich práca obmedzená. Našťastie je dostupný jeden mikro HDMI port, ktorý možno použiť na pripojenie k lepšiemu externému monitoru.

Lenovo Yoga Book – reproduktory, fotoaparát a mikrofón

Reproduktory v Yoga Booku pracujú relatívne dobre. Na ľavom a pravom okraji sa nachádzajú dve mriežky, z ktorých vychádza hlasný a čistý zvuk. Dobre sa hodia v prípade konzumácie multimédií z internetu. Hudba znie dobre, nie je však ničím výnimočná. Mikrofón nie je na tom až tak dobre. Počas nahrávania hlasových poznámok dochádza v minimálnej miere k šumu spôsobenému rušením softvéru. Napokon, kamera s rozlíšením 2MP vpredu je vhodná pre video hovory. Fotografie a video sú prevažne jasné a majú dobrú kvalitu. Fotoaparát nachádzajúci sa vzadu, je použiteľný iba pri otočení klávesnice. Je 8MP senzor produkuje použiteľné fotografie, ale nie je to niečo, čím budete chcieť zachytávať životne vzácne spomienky.

Lenovo Yoga Book – Životnosť batérie

Životnosť batérie je jednou z predností tohto zariadenia. Poľahky sa dá dosiahnuť hodnota cez 10 hodín. Pri každodennom používaní však treba rátať s ôsmimi hodinami reálneho používania. To je dostatočne dlhý čas na to, aby ste mohli pracovať celý deň.

Oplatí sa kúpiť Lenovo Yoga Book?

Toto je veľmi ťažká otázka. Yoga Book môže byť dobrou voľbou pre študentov a kresličov, ktorí chcú svoju prácu zálohovať a ktorí potrebujú tablet na písanie poznámok. Pre všetkých ostatných, ktorí potrebujú pracovať produktívne a rýchlo by sme radšej odporučili Yoga Book so systémom Windows, alebo tablet Google 400 Pixel C (s klávesnicou Bluetooth od tretej strany). Profesionáli uprednostnia vysoko výkonný 9,7-palcový iPad Pro s lepším výkonom, úžasným dotykovým perom a dobrou klávesnicou. Treba sa však pripraviť na to, že takýto špás vás vyjde na 1 000 EUR.

Cena: 600 €

Zapožičal: www.lenovo.sk

Tags from the story
, ,
Written By
More from redakcia

ASUS získal 17 ocenení na veľtrhu Computex 2018

Spoločnosť ASUS oznámila, že jeho produkty získali šesť ocenení Best Choice a jedenásť...
Čítať ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *