Moto Z2 Play –  aktuálne jeden z najlepších telefónov strednej triedy!

7 Výkon
9 Displej
8 Audio
8 Výdrž na batériu
7 Fotoaparát
9 Vyhotovenie a dizajn
8

S inováciami sa v oblasti smartfónov stretávame iba sporadicky, o to viac poteší každá snaha výrobcov vyrobiť telefón, ktorý nejakým spôsobom zaujme. Moto Z2 Play je jedným z nich, pričom ide o veľmi vzácny modulárny smartfón..

Moto Z2 Play je cenovo dostupný telefón, pričom obsahuje inovatívnu funkciu, ktorá vám umožní vymieňať zadnú časť telefónu a nahrádzať ju za úplne nové príslušenstvo. Moduly sa na počudovanie veľmi jednoducho vymieňajú. Obávali sme sa, že pôjde o nejaký nepodarený žart, v skutočnosti sme boli veľmi milo prekvapení  jednoduchosťou a funkčnosťou.

Spôsob, akým Motorola umožňuje pridávať do telefónu ďalšie funkcie  prostredníctvom doplnkov nazývaných Moto Mods je geniálny. Napríklad jeden doplnok poskytne extra výdrž na batériu, zatiaľ čo iný pridá možnosť bezdrôtového nabíjania. Je tu aj modul v podobe projektora, s ktorým si môžete premietať film z telefónu na stenu. Tieto moduly vás síce budú stáť ďalšie peniaze, ale v konečnom dôsledku si kúpite iba tie, ktoré naozaj využijete a ktoré vám budú prinášať radosť. Napr. taká doplnková kamera, ktorá dokáže zhotovovať krásne 360-stupňové fotografie je na nezaplatenie.

Moto Z2 Play – dizajn

Modulárna funkcia, ktorou tento telefón disponuje znamená, že  telefón musel podstúpiť redukčnú diétu. V porovnaní so smartfónmi ako iPhone 7, HTC U11 alebo Samsung Galaxy S8 je Moto Z2 Play tenší ako všetky tieto zariadenia. Na pamäti  treba mať skutočnosť, že pridaním rôznych modulov sa hrúbka telefónu výrazne zväčšuje. Bez modulov ide o mimoriadne ľahký a tenký telefón, ktorý sa pohodlne zmestí do vrecka od nohavíc. Z2 Play má plne kovový dizajn so zaoblenými hranami a prevažne hladkou zadnou časťou.

Zistili sme, že niektoré z modulov poskytujú lepšiu priľnavosť, vrátane špeciálneho puzdra, ktoré síce neprináša žiadne ďalšie funkcie, ale iba dizajnovú zmenu.

K dispozícii je snímač odtlačkov prstov, ktorý sa nachádza pod displejom. Je ľahko prístupný a dobre funguje aj vtedy, keď držíte telefón v jednej ruke. V spodnej časti telefónu je umiestnený port USB-C a vedľa neho je konektor 3,5 mm pre slúchadlá. Na rozdiel od Moto Z sa spoločnosť Motorola rozhodla do tohto telefónu zahrnúť konektor pre slúchadlá, čoho si veľmi ceníme. Bohužiaľ Motorola neponúka vodotesný dizajn, ale iba odolnosť voči striekajúcej vode, takže zopár kvapiek vody neuškodí.

Moto Z2 Play – displej

Motorola sa rozhodla pre použitie 5,5-palcového displeja s plným Full HD rozlíšením. Ide o dostatočne vysoké rozlíšenie s hustotou 401 pixelov na palec, čo je štandardom pre telefóny tejto cenovej kategórie. Boli sme očarený dobre nakalibrovanými farbami s dobrou úrovňou jasu. Použitý panel typu AMOLED je dôvodom, prečo farby vyzerali naozaj dobre. Boli obzvlášť hlboké a živé najmä pri sledovaní videa.

Moto Z2 Play  – softvér

Ak ste už držali v ruke najnovšie smartfóny Motorola, pravdepodobne si na rozhranie telefónu Moto Z2 Play rýchlo zvyknete. Nachádza sa tu softvérový balík pre Android, ktorý pracuje s najnovším OS Android 7.1.1. To znamená, že získate všetky najnovšie funkcie od spoločnosti Google, vrátane multi-taskingu s ešte jednoduchším prístup k rýchlemu menu. Spoločnosť Motorola pridala niekoľko vlastných vylepšení, ale softvér v konečnom dôsledku vyzerá ako čistý Android. Jednou zo zvláštností je správanie sa uzamknutej obrazovky. Tá sa prebúdza vtedy, keď sa na telefón pozriete. Zobrazuje hodiny a niekoľko ďalších upozornení vrátane zostávajúcej kapacity batérie – kruhový indikátor stavu batérie Motorola je jednoducho bezkonkurenčný. So svojim tvarom kruhu uľahčuje rýchlo zistiť, koľko energie vám ešte ostáva. Motorola tiež zahrnula svoju vlastnú aplikáciu Moto Mods, ktorá spravuje doplnky Moto Mods, okrem toho tu však nie je nič navyše a je to tak dobre.

Moto Z2 Play – Hudba, filmy a hry

Počúvanie hudby na Motore Z2 Play nám prišlo jednoduchšie ako v prípade Moto Z alebo Moto Z2 Force. Na rozdiel od vlajkovej lode je tento model vybavený 3,5 mm konektorom na slúchadlá, rovnako môžete použiť aj slúchadlá Bluetooth. Motorola Z2 Play obsahuje tiež výkonný reproduktor, ktorý umožňuje sledovať video alebo počúvať skladby vo vašom telefóne. Ak chcete lepšie basy s pôsobivejším zvukom, odporúčame siahnuť po doplnku v podobe prídavného reproduktora JBL Moto Mods. Samotný reproduktor je síce trochu väčší, ale na počúvanie hudby je ideálny. Moto Z2 Play ponúka veľký 5,5 palcový displej  s vysokým rozlíšením, takže s kvalitou obrazu možno vyjadriť spokojnosť. Okrem toho ide o AMOLED displej, ktorý v telefónoch strednej triedy stále nebýva pravidlom.  Hranie hier na tomto telefóne je oblasťou, s ktorou Moto Z2 Play trochu zápasí. Ak si chcete zahrať Candy Crush alebo Angry Birds, telefón to ľahko zvládne, ale tituly náročnejšie na grafický výkon, napr. s bojové hry alebo Real Racing 3 nemusia bežať tak hladko ako na iných telefónoch. Napríklad Honor 9, ktorý sa predáva za podobnú cenu tieto hry spúšťa rýchlejšie pri lepšej grafike. Napriek tomu je telefón na bežné používanie dostatočné rýchly. Pokiaľ ide o priestor na ukladanie hudby, filmov a hier, k dispozícii je buď 32 GB, alebo 64 GB verzia telefónu. Každá z nich podporuje microSD karty až do 256 GB.

Moto Z2 Play – výkon

Toto nie je vlajková loď spoločnosti Motorola, takže neobsahuje najnovší procesor ani iné špičkové technológie. Namiesto toho sa tu nachádza čip Qualcomm Snapdragon 626, ktorý sme už videli v telefónoch, akým je napr. Samsung Galaxy C7 Pro (2017), ale ktorý neobsahuje veľa ďalších zariadení. Moto Z2 Play sa dodáva s kapacitou pamäte RAM  3 GB alebo 4 GB. Počas nášho testu sme zistili, že všetko bežné aplikácie fungovali veľmi dobre a spoľahlivo. Pri hraní niektorých hier sme si však všimli spomalenia. Telefón nie je tak výkonný ako napr. OnePlus 5 alebo Honor 9, čo sú dva dostupné telefóny za podobnú cenu. Ak hľadáte telefón predovšetkým na intenzívne hranie sa hier, pravdepodobne toto nie je telefón pre vás.

Moto Z2 Play – Výdrž na batériu

Motorola uvádza, že Moto Z2 Play je telefónom s celodennou výdržou na batériu. My sme zistili, že tomu tak naozaj je. Napriek tenkej konštrukcii telefónu sme s ním dokázali intenzívnejšie pracovať jeden celý deň na jedno nabitie. Z2 Play má batériu s kapacitou 3 000mAh, čo je pomerne veľa vzhľadom na veľkosť telefónu. Je to podobná kapacita ako využívajú vlajkové lode Samsung Galaxy S8. Na základe testov je výdrž porovnateľná s výdržou na batérie v prípade Smasung Galaxy S8 Plus. Moto Z2 Play na nás taktiež zapôsobil možnosťou rýchleho nabíjania, pričom nabite z 0% na 50% trvá približne pol hodinu. Pokiaľ potrebujete viac energie, môžete si kúpiť externú batériu v podobe extra doplnku. Tento Moto Mod sa pripája na zadnú časť telefónu, pričom zvyšuje kapacitu batérie.

Moto Z2 Play – Fotoaparát

Fotoaparát môže byť najslabšou časťou moto Z2 Play, ale stále je celkom pôsobivým vzhľadom na cenu. K dispozícii je 12MP zadný fotoaparát, čo predstavuje downgrade z 16MP snímača na pôvodnom Moto Z Play. Jednotlivé obrazové body senzora sú na tomto telefóne väčšie, čo znamená, že prepúšťajú viac svetla, čo znamená lepšiu kvalitu obrazu – a rozdiel je naozaj badateľný pri porovnávaní s minuloročným modelom. Nie je to špičkový fotoaparát, ale dajú sa s ním nafotiť dobré fotografie s relatívne malým úsilím. Okrem toho je dostatočne rýchly, čo znamená, že sa nemusíte obávať momentu, ktorý chcete rýchlo zaznamenať. Fotografie zhotovené s s Moto Z2 Play síce nedosahujú úroveň detailov zachytených smartfónom OnePlus 5 alebo Samsung Galaxy S8, ale na zdieľanie na sociálnych sieťach je ich kvalita nadpriemerná.

Funkcia HDR je štandardne zapnutá a väčšina fotografií, ktoré sme v tomto režime zaznamenali bola v poriadku čo sa farieb a detailov týka.

Takto zhotovené fotografie je možné bez problémov prezerať aj na väčšej obrazovke počítačového monitora. Moto Z2 Play má trochu obmedzené funkcie fotoaparátu. Existuje režim Pro na Z2 Play, ale z hľadiska funkčnosti toho neponúka veľa. K dispozícii nie je ani optická stabilizácia obrazu pri snímaní videa, čo znamená, že takéto záznamy môžu byť trochu neisté v prípade, že nepoužijete statív. Predná časť telefónu ponúka 5 MP snímač na selfie. Niektoré lacnejšie telefóny momentálne disponujú lepšími senzormi s vyšším rozlíšením, čo však nemusí vždy znamenať lepšiu kvalitu. Predný fotoaparát je vhodný na video hovory alebo na občasné selfie. Pre fotografických nadšencov je k dispozícii Modul Hasselblad Moto, ktorý stojí približne 300 eur. Za túto cenu dostanete 10x optický zoom a schopnosť zhotovovať snímky v RAW formáte pri vynikajúcej kvalite.

Záver, alebo oplatí sa kúpiť Moto Z2 Play?

Ak neberieme do úvahy inovatívne technológie Moto Mods, ide o  solídny telefón strednej triedy, ktorý ponúka skvelú výdrž na batériu, dobrý dizajn, vyhotovenie ako aj slušný výkon. Ak by ste používali Moto Z2 Play bez akýchkoľvek prídavných modulov budete s ním spokojný. Moto mods však pridávajú extra funkcionalitu o ktorej sa môžete iným smartfónom iba snívať. Patria k nim reproduktor JBL Sound alebo extra batéria, ktorá dokáže zvýšiť kapacitu batérie. Je to typ telefónu, s ktorým sa môžete pochváliť svojim priateľom, rodine a dokonca aj cudzím ľuďom, ktorých nadchne práve spomínanou modulárnou funkcionalita. Ide o jeden z najlacnejších modulárnych telefónov Motorola. Odhliadnuc od Moto Mods, je to telefón, ktorý dostal dobrým fotoaparát, veľmi dobrú výdrží na batériu, snímač odtlačkov prstov ako aj  všetky ostatné funkcie, ktoré by ste chceli od telefónu strednej triedy očakávali.

Cena: € 400,-

Zapožičal: Lenovo Slovensko

Tags from the story
, ,
Written By
More from redakcia

Detstvo je iba raz za život. Doprajte deťom aby sa cítili ako v rozprávke!

Detstvo je najkrajšou a neopakovateľnou časťou nášho života. Je predovšetkým o láske...
Čítať ďalej

1 Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *