A password will be e-mailed to you.

Moto G8 Plus poskytuje pomerne veľa muziky za málo peňazí Telefón totiž prichádza so všestranným kamerovým systémom, stereofónnymi reproduktormi, minimálnym rámikom a dobrou batériou. Je to schopný rozpočtový smartfón, hoci má niekoľko nedostatkov.

Moto G8 Plus nadväzuje na Moto G7 Plus, ktorý sme mali možnosť testovať v minulosti a ktorý bol k dispozícii len o osem mesiacov skôr v roku 2019. Populárne telefóny série G prinášajú v tejto cenovej relácii najlepší možný výkon, pričom ich hlavnou devízou je ich elegantné spracovanie a čistý Android.

Motorola Moto G7 Plus: recenzia vlajkovej lode za férovú cenu

Už niekoľko rokov patria medzi najlepšie lacné telefóny. V dôsledku nedávneho vývoja v oblasti smartfónov s nízkou cenovkou sa funkcie z drahších modeloch začínajú objavovať aj v niekoľkonásobne lacnejších modeloch zo strednej triedy. V dôsledku toho dáva množstvo ľudí prednosť lacnejším telefónom.

Motorola Moto G8 Plus je dostupná od októbra 2019 a aktuálne sa predáva za cenu od 217 eur.

Moto G8 Plus: Vyhotovenie a dizajn

Moto G8 Plus má plastovú konštrukciu a dodáva sa v dvoch farebných variantoch – Cosmic Blue a Crystal Pink. Zadný panel má lesklý povrch s gradientom. Jednotlivé moduly fotoaparátov sú zapustené do ľavého horného rohu a ikonickým logom spoločnosti Motorola v strede. Táto oblasť loga funguje aj ako snímač odtlačkov prstov, ktorý je pomerne intuitívny a odomyká telefón v okamihu.

Moto G8 Plus meria 9,09 mm v jeho najhrubšej časti a váži 188 g, čo je viac ako v prípade G7 Plus. Na pravom časti sa nachádza kolíska hlasitosti a tlačidlo odomknutia s textúrou pre lepšiu identifikáciu, zatiaľ čo ľavá strana je vyhradená pre hybridný slot na kartu SIM. Nachádza sa tu slot pre SIM kartu, potom jeden ďalší, ktorý môže obsahovať buď druhú SIM kartu alebo microSD kartu.

Na hornej časti telefónu sa nachádza mikrofón a 3,5 mm konektor pre slúchadlá, pomocou ktorého je možné pripojiť slúchadlá pre ľudí, ktorí ešte neprešli na bezdrôtové slúchadlá. Spodná hrana je domovom pre mikrofón a USB-C port a pre mriežku pre reproduktory.

Spoločnosť Motorola tvrdí, že telo G8 Plus odpudzuje vodu. Súčasťou telefónu sú preto aj malé gumové tesnenia. Telefón však stále nespĺňa certifikáciu IP67 / 68 takže pri hrubšom zaobchádzaní hrozí poškodenie. Súčasťou dodávky je aj jedno mäkké ochranné plastové puzdro na dodatočnú ochranu pred opotrebením. Celkovo však na dizajne recenzovaného smartfónu nie je nič zvláštne a myslíme si, že je krokom späť. Skleneno kovový dizajn na predchádzajúcom modeli G7 Plus bol jednoducho lepší.

Moto G8 Plus: Displej

Moto G8 Plus má o niečo väčší 6,3-palcový displej ako G7 Plus. IPS panel s rozlíšením Full HD + (2280 x 1080 pixelov) dostal výrez v tvare písmena U, ktorý konečne nepôsobí tak amatérsky ako v prípade predchodcu Moto G7 Plus.

Obrazovka s pomerom strán 19: 9 je vhodná na sledovanie videí, pretože tie sú často v tomto pomere.

Displej pokrýva vrstva Panda Glass, niečo podobné ako Corning glass na ochranu pred kvapkami a striekajúcou vodou – opäť krok späť. Na troch stranách sú úzke rámy okrem spodnej časti s výraznejším čiernym okrajom. Hneď nad zárezom je mriežka na reproduktory, ktorá spolupracuje so spodným reproduktorom a vytvára stereofónny systém telefónu.

Trochu širší dizajn nie je na škodu. Vďaka pomeru strán 19: 9 sa veľkosť videa zmení automaticky, ale bez ďalšieho orezania. Obrazovka sa v predvolenom nastavení optimalizuje smerom k chladnejšiemu farebnému spektru, ale používatelia si to môžu zmeniť podľa svojich preferencií vyberať z troch možností – prirodzená, sýtejšia a nasýtená. Displej je preto vhodný na bežné prezeranie a hranie hier, najmä ak často cestujete.

Stále však nemožno hovoriť o najlepšom displeji, pretože v tejto cenovej relácii sú už k dispozícii FHD + AMOLED displeje. Farby sú o niečo slabšie, ako by sme očakávali, s maximálnym jasom, ktorý je síce dostatočný, ale mohol by byť ešte vyšší. Telefón je navyše vybavený funkciou Pozorného displeja, ktorá umožňuje zobraziť rôzne informácie na obrazovke pri uzamknutom telefóne.

Moto G8 Plus: Batéria s kapacitou 4 000 mAh

Moto G8 Plus poháňa 4 000 mAh batéria, čo je celkom slušná kapacita pri tak nízkej cene telefónu. Pri bežnom používaní môžete očakávať dvojdňovú výdrž na batériu, ale ak často pozeráte videá, neustále trávite čas na sociálnych sietiach a hráte hry, telefón ľahko vydrží jeden deň na jedno nabitie.

Systém riadenia batérie v telefóne efektívne šetrí energiu tým, že zakazuje aplikácie, ktoré sa nepoužívajú, a pomáha telefónu vydržať dlhšie. Zariadenie podporuje 15 W rýchle nabíjanie s adaptérom TurboPower dodávaným v balení. Telefónu trvá takmer 150 minút, kým sa úplne nabije z 0 – 100%, čo je trochu pomalé.

Moto G8 Plus: Systém fotoaparátov

Spoločnosť Motorola inovovala sériu G pridaním troch fotoaparátov. Kamery na motore Moto G8 Plus pozostávajú z primárneho 48MP senzora s clonou f / 1,7 spárovanou s 16MP ultraširokouhlým objektívom so zorným poľom 117 stupňov a hĺbkovým snímačom 5MP, ktorý pomáha v portrétovom režime.

Na prednej strane je vo výreze so zárezom s clonou f / 2,0 umiestnená fotografická kamera s rozlíšením 25 MP.

Primárna kamera môže zaznamenávať videá pri 4 K pri 30 snímkach za sekundu a Full HD rýchlosťou až 120 snímok za sekundu, zatiaľ čo širokouhlý fotoaparát a fotoaparát s fotoaparátom môžu zaznamenávať iba pri 1080p. Telefón má elektronickú stabilizáciu pre videá, čo je celkom dobré v tom, že pri snímaní stabilizuje zábery. Je tiež možné nahrávať videá, ktoré držia telefón vo zvislej polohe, čo zlepšuje stabilitu.

Hlavný fotoaparát využíva ultraširokého objektívu, ktorý sa v skutočnosti nepoužíva na vytváranie ultraširokých obrázkov. Namiesto toho je to „akčná kamera“, ako je tomu v prípade Motorola One Action, ktorá umožňuje zaznamenávať horizontálne videá a zároveň držať telefón vo zvislej polohe.

Primárna 48MP kamera zachytáva ostré a farebné obrázky vo dne, avšak počas noci sú obrázky pomerne zrnité. Fotoaparát zvýrazňuje scény v popredí, zatiaľ čo vzdialené objekty stále nevyzerajú zreteľne. Moto G8 Plus zaostruje na objekty svižne vďaka laserovému zaostrovaniu. Všeobecne platí, že fotoaparáty podávajú dobrý výkon pri dennom svetle s takmer prirodzenými farebnými odtieňmi a dobrej ostrosti. Dynamický rozsah je slušný, ale mohol by byť lepšie optimalizovaný pre denné svetlo. To isté sa týka kontrastu.

Fotoaparát na prednej strane je pomerne kvalitný, niekedy však produkuje preexponované obrázky s vyššou úrovňou nasýtenia.

Čo nás najviac zamrzelo bolo, že G8 Plus nedokáže zachytiť obrázok zo širokouhlej akčnej kamery. Ak sa radi hráte s fotoaparátom telefónu a natáčate videá, akčná kamera v tomto telefóne vám otvorí úplne inú perspektívu. Zamrzí však neschopnosť zhotovenia ultraširokého záberu. K dispozícii nie je ani teleobjektív, ktoré využívajú mnohé iné smartfóny na optické priblíženie. Namiesto toho môžete použiť digitálny zoom až 8x, ktorý sníma a produkuje pomerne zrnité obrázky.

Moto G8 Plus: Rozhranie a ovládanie

Moto G8 Plus je možné upgradovať na Android 10 a spoločnosť intenzívne pracuje na prispôsobení najnovšieho OS spoločnosti Google svojim telefónom. Nechýbajú funkcie známe ako Moto Action, ktoré umožňujú používateľom ovládať telefón určitými gestami a akciami. Možno nimi ľahko spustiť fotoaparát, zapnúť svietidlo a pod. Tieto pridané prispôsobenia pomôžu používateľom čo najlepšie využiť telefón a sú niečím, čo by mali predchádzajúci používatelia smartfónov Motorola dôverne poznať. Na zadnej strane telefónu je snímač odtlačkov prstov. K dispozícii je aj voliteľné odomykanie tváre, ktoré funguje na počudovanie pomerne spoľahlivo.

Moto G8 Plus: Filmy, hudba a hry

Pri našom každodennom používaní telefón zvládol viac vecí naraz s ľahkosťou. Ak však od telefónu očakávate skvelý herný výkon, musíte byť sklamaní. G8 Plus štandardne spúšťa PUBG Mobile pri nízkych nastaveniach, pretože čokoľvek vyššie by viedlo k poklesu počtu snímok a zjavným oneskoreniam.

Takže, pokiaľ si na telefóne občas zahráte hry, nemusí to byť pre vás veľký problém, ale ak chcete vyslovene telefón na hranie hier, dôrazne vám odporúčame investovať do telefónom, ktorý bude lepšie optimalizovaný pre hry. Bolo by skvelé, keby mal Moto G8 Plus viac pamäte RAM, aby lepšie spravoval hry a poskytoval vyváženú používateľskú skúsenosť v dlhodobejšom horizonte.

Bohužiaľ, telefón má iba 4 GB pamäte RAM. Kvalita displeja je inak dobrá, hoci by sme uprednostnili lepšie farby a jas. K dispozícii je jedna funkcia vylepšujúca zážitok z hrania hier a pozerania – reč je o stereofónnom zvuku z dvoch reproduktorov s Dolby Audio. Sledovanie videí v telefóne skutočne úžasné, ak prichádzate z iného telefónu s jediným reproduktorom.

Moto G8 Plus: Hrubý výkon, procesor a pamäť

Moto G8 Plus poháňa čipová sada Snapdragon 665 od Qualcomm, ktorú sme videli na niekoľkých ďalších telefónoch strednej triedy. K dispozícii je osemjadrový procesor s taktom až 2,0 GHz a GPU Adreno 610. K dispozícii je tiež tretia generácia AI Engine pre súvisiace úlohy s podporou grafickej knižnice Vulkan, ktorá efektívne znižuje spotrebuje až o 20% menej energie v porovnaní s predchádzajúcou generáciou.

Telefón má 4 GB DDR4 RAM a 64 GB úložného priestoru s možnosťou rozšírenia až na 512 GB prostredníctvom microSD karty. Smartfón beží na systéme Android 9.0 Pie a obsahuje populárne Moto Akcie. Motorola Moto G8 Plus je dobrým základným smartfónom. Je vybavená všestranným kamerovým systémom, ktorý dokáže zaznamenávať širokouhlé videá, veľkým a jasným displejom ako aj pomerne rýchlym procesorom. Pridajte vode odpudivý dizajn uzavretý v trblietavom prevedení Cosmic Blue a máte ohromujúci telefón pre používateľov citlivých na rozpočet.

Moto G8 Plus: Pre koho je určený?

Moto G8 Plus je určený pre ľudí, ktorí hľadajú cenovo výhodný smartfón od osvedčenej značky. Poteší toho, kto uvíta niekoľko nových funkcií ako je napr. akčná kamera na nahrávanie videa a fantastické stereo reproduktory (v tejto cenovej relácii). Moto G8 Plus však nie je dokonalý telefón.

Pokiaľ hľadáte všestranne kvalitný telefón, súčasný trh ponúka niekoľko ďalších kúskov, ktoré by ste mali zvážiť ako prvé. Pred G8 Plus bol uvedený model Moto G7 Plus, ktorý je iba o niekoľko mesiacov starší, ale nie zastaraný. My odporúčame práve túto predchádzajúcu generáciu, ktorá sa nám celkovo osvedčila viac.

Žiadny ďalší článok