A password will be e-mailed to you.

Britská vesmírna agentúra odhalila plány na výrobu high-tech lietadla lietajúceho rýchlosťou blesku – na oblohu by sa malo dostať už v roku 2030. Bude lietať rýchlosťou až 6 500 km/h čo je približne päťnásobná rýchlosť zvuku.

Embraer Praetor 600 je najvýkonnejšie stredne veľké prúdové lietadlo

Generálny riaditeľ britskej vesmírnej agentúry Graham Turnock oznámil, že Spojené kráľovstvo bude užšie spolupracovať s Austráliou na lietadle, alebo rakete, ktorá by dopravila cestujúcich z kontinentu na kontinent, iba za štyri hodiny. Let z Londýna do New Yorku by nemal trvať dlhšie ako 60 minút.

Lietadlo päť krát rýchlejšie ako zvuk

Lietadlo bude poháňať nový nadzvukový motor SABRE (Synergetic Air-Breathing Rocket Engine) – ktorý vedci v súčasnosti vyvíjajú. Vďaka kombinácii vodíka a kyslíka je SABER schopný poháňať lietadlo na rýchlosť 5,4 Mach (6 500 km/h) pre rýchle komerčné cestovanie – čo je približne päťnásobok rýchlosti zvuku – alebo Mach 25 (30 000 km/h) v príp. letov vo vesmíre. V porovnaní so súčasnými letmi je to údajne oveľa ekologickejšie a lacnejšie.

Jednou z výziev hypersonických letov je zaistiť, aby motor vydržal teplo spôsobené roztavením samotného motora – SABER chladí prichádzajúci vzduch héliom a zachytené teplo využíva na pohon motora. Predchladič nasáva vzduch, ktorý dosahuje teplotu 1 000 stupňov Celzia a ochladzuje ho na nulu v priebehu jednej sekundy, uviedol Shaun Driscoll z Reaction Engines.

S komerčnými letmi sa ráta v roku 2030

Už v apríli spoločnosť so sídlom v Oxforde oznámila úspešné testy predchladiča, simulujúce podmienky pri rýchlosti Mach 3,3 – čo je o 50 percent rýchlejšie ako v príp. nadzvukového lietadla Concorde, ktorého lety medzi New Yorkom a Parížom trval 3,5 hodiny, ale boli ukončené v roku 2003 po katastrofe, pri ktorej zahynulo 109 ľudí.

Čo sa rýchlosti týka, lietadlo je možné porovnávať  iba s Lockheed SR-71 Blackbird, najrýchlejšou stíhačkou, aká bola kedy vyrobená.

Testovacie lety sú na programe v polovici roku 2020, pričom s komerčnými letmi sa ráta v roku 2030. Vláda do značky SABER (Rolls Royce, BAE Systems a Boeing) už investovala nemalé peniaze – 60 miliónov GBP (približne 74 miliónov dolárov).