Samsung Galaxy A8: Elegantný smartfón do dámskej kabelky

8 Výkon
9 Displej
8 Audio
8 Výdrž na batériu
8 Fotoaparát
9 Vyhotovenie a dizajn
8.3

Samsung Galaxy A8 je jedným z najnovších prírastkov  juhokórejského výrobcu. Zaujíma miesto pod vlajkovou loďou S, pričom ponúka veľmi dobrý fotoaparát a krásny farebný displej. Je vybavený 5,6 palcovým AMOLED displejom s Full HD rozlíšením. Obsahuje 4 GB pamäte RAM, 32 GB interného úložného priestoru. K dispozícii je 16 MP zadný fotoaparát, dvojitý predný fotoaparát a 3 000 mAh batéria.

Dizajn

Galaxy A8 sa vyznačuje dizajnovými prvkami pochádzajúcimi z vlajkovej lode Galaxy S8. Hoci neobsahuje rovnaký bezrámikový Infinity displej, rámik je pomerne tenký, prispôsobený rozmerom telefónu (149.2 x 70.6 x 8.4 mm). Vďaka menším rozmerom a zakriveným zadným okrajom sa Galaxy A8 perfektne drží v ruke. Sklo sa nachádza vpredu aj vzadu a spolu s kovovým rámom bol dosiahnutý prvotriedny vzhľad.

Tlačidlo na zapnutie/vypnutie telefónu výrobca umiestnil na pravú stranu, zatiaľčo tlačidlá na ovládanie hlasitosti majú svoje miesto na strane druhej. Ovládacie prvky sú veľmi ľahko prístupné a pohodlne dostupné.

Horšie je to s umiestnením snímača odtlačkov prstov. Samsung ho tentokrát presunul pod fotoaparát, pričom sa nachádza tak blízko, že si môžete omylom znečistiť ochranné sklo fotoaparátu. Samotný snímač odtlačkov prstov je však hmatovo dobre rozoznateľný. Pri opakovanom používaní si pravdepodobne zvyknete, hoci minimálna vzdialenosť od fotoaparátu je nepríjemná. Dobrou správou je, že ostal zachovaný 3,5 mm konektor pre slúchadlá, ktorý svoje miesto zaujal vedľa portu USB-C na spodnej strane telefónu.

Zvláštnosťou je umiestnenie reproduktora, ktorý sa nachádza nad tlačidlom napájania / uzamknutia na pravej strane telefónu. Šíreniu zvuku síce nič nebráni, ale uprednostnili by sme skôr aby vyžaroval z prednej časti priamo k tvári.

Displej

Samsung Galaxy A8 obsahuje 5,6-palcový HD AMOLED displej formátu 18:9 s plným rozlíšením 1080 x 2220. Nemožno síce hovoriť o rovnakých zakrivených okrajoch z ako v prípade vlajkovej lode S8, ale technológia Samsung Infinity Display je tu k dispozícii. Kvalita Samung displejov je už tradične dobrá. V prípade testovaného telefónu sme boli spokojní ako s jasom, farebosťou tak aj presnosťou farieb. Vzhľadom na formát 18:9 je displej užší, čo je daň za kompaktné rozmery a elegantné tvary. Toto je telefón definitívne určený do ženskej dlane.

Fotoaparát

Samsung Galaxy A8 ponúka tri fotoaparáty. Na zadnej strane sa nachádza samostatný 16MP senzor s clonovým číslom f.1.7, zatiaľ čo vpredu svoje miesto zaujal 16MP fotoaparát spolu s ďaľším 8MP senzorom. Zadný fotoaparát ponúka veľmi solídnu kvalitu, pričom dokáže zachytiť detailné zábery, dokonca aj pri nízkej úrovni osvetlenia. Môžete sa tešiť na detailné, dobre presvetlené zábery za každých okolností, pričom auto režim si svoju prácu robí veľmi dobre.

Na prednej strane sa  nachádazjú dva fotoparáty s funkciu Live Focus, ktorá dokáže efektne rozmazať pozadie. Ide o funkciu, ktorá bola prvýkrát predstavené na Galaxy S8. Dva fotoaparáty vpredu fotia dobre v prípade dostatočného sveta, ale za horších svetelných podmienok môže mať problém.

Výkon, OS a batéria

Samsung Galaxy A8 obsahuje osemjadrový čipset Exynos 7885 a 4 GB pamäte RAM, čo veľmi oceňujeme. Počas testovania sme zistili, že telefón reagoval nanajvýš pohotovo. Nerobí mu problém prehliadanie webu na viacerých kartách, multi-tasking či otváranie viacerých aplikácií súčasne.

K dispozícii je OS Android 7.1.1 Nougat, čo nie je najnovšia verzia OS. Skôr by sme uvítali Android 8 Oreo, ktorý je už niekoľko mesiacov k dispozícii. Je však pravdepodobné, že Galaxy A8 sa aktualizácie na Oreo dočká už čoskoro. Kapacita batérie je dostatočná 3 000 mAh. Ide o rovnakú kapacitu akú ponúka Galaxy S8. Spoľahnúť sa preto možno na jednodňovú výdrž pri intenzívnom používaní..


Záver, alebo oplatí sa kúpiť Galaxy A8?

Samsung Galaxy A8 je solídnym smartfónom určeným najmä pre ženy. Zatiaľ čo z pohľadu technológií neponúka žiadne nové funkcie, obsahuje všetko potrebné. Okrem toho prináša prvotriedny a elegantný vzhľad. Telefón nie je vhodný do veľkých rúk, nakoľo je vybavený displejom formátu 18:9. Vieme si ho predstaviť ako druhý telefón, alebo ako elegntný doplnok do dámskej kabelky. Ide o high-end smartfón pre všetkých, ktorý si nemôžu si dovoliť, alebo z nejakého dôvodu nepotrebujú vlajkovú loď Galaxy S8.

Cena: € 499,-

Zapožičal: Samsung Slovensko

Tags from the story
,
More from Marek Poleč

Bugatti Centodieci je hyperšport z ktorého nespoustíte oči

Spoznajte modernú interpretáciu klasického dizajnu. Bugatti je späť a v Pebble Beach...
Čítať ďalej

1 Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *