Samsung Galaxy S9 Plus – Evolúcia namiesto revolúcie

9 Výkon
9 Displej
9 Audio
8 Výdrž na batériu
9 Fotoaparát
9 Vyhotovenie a dizajn
8.8

Galaxy S9 Plus je evolúciou minuloročného modelu Galaxy S8 Plus. Neznamená to však, že niekoľko nových funkcií, ktoré ponúka nestoja za vašu pozornosť. Hoci aj nového dizajnu sa to netýka, ten ostáva takmer rovnaký. Nemôžeme si pomôcť, ale myslíme si, že Samsung mohol inovovať viac.

Samsung Galaxy S9 Plus – Dizajn

Radikálna dizajnová zmena série S z minulého roka je začiatkom nového vývoja v oblasti telefónu. Bola implementovaná a premyslená veľmi dobre. Samsung ponúkol väčšiu obrazovku v menšom tele, čo sa mu nakoniec aj podarilo. Samsung Galaxy S9 Plus má prakticky rovnaký dizajn ako vlani. Niekoľké zmeny sa týkajú užších rámikov okolo displeja, tvrdšieho hliníka a ochrannej vrstvy v podobe Gorilla Glas 5, ktorá je teraz trochu silnejšia. S9 Plus je o niečo ťažší a hrubší ako minuloročný model.

Pravdepodobne najlepšou zmenou je umiestnenie snímača odtlačkov prstov. Namiesto toho, aby sa nachádzal nad senzorom fotoaparátu je umiestnený pod ním. Povedzme, že ide o pomerne slabý snímač odtlačkov prstov. Galaxy S9 Plus stále vyzerá dobre v novom, recyklovanom dizajne. Zostávame fanúšikmi zakrivených okrajov so sklenenou zadnou časťou. Je to veľký telefón ale vďaka úžasnému dizajnu sa s ním výborne manipuluje. Spoločnosť Samsung zaviedla systém s dvoma fotoaparátmi a snímačom srdcovej frekvencie. Lesklé čierne vyhotovenie je dokonalým magnetom otlačkov prstov. Na druhej strane výhody konštrukcie zo skla prevažujú nad negatívom stále zapackaného telefónu.

K dipozícii je aj samostané tlačidlo pre Bixby, ktoré sa nachádza pod ovládačom hlasitosti. Funkcie Bixby sa Samsung nemieni vzdať a preto je k dispozícii aj v prípade Galaxy S9 Plusi. S telefónom získate vodotesné teleso (IP68), domovské tlačidlo s hmatovou spätnou väzbou, slot pre microSD, bezdrôtové nabíjanie QI a 3,5 mm konektor pre slúchadlá. Áno, obľúbený 3,5 mm ostáva. K dispzícii je dokonca verzia telefónu s dvojitým hybridným slotom SIM ak si telefón objednáte priamo od Samsungu.

Samsung Galaxy S9 Plus – Displej

Hoci je na trhu k dispozícii niekoľko menej kvalitných OLED displejov (telefóny s OS Android od LG a Google), displej ktorým je vybavený Galaxy S9 Plus splnil všetky naše očakávania. Ide o 6,2-palcový AMOLED dispel formátu 5.18: 9. Jeho rozlíšenie je HD + čo znamená 2 560 x 1 440 obrazových bodov. Ide o rovnaké rozlíšenie ako v prípade minuloročného modelu. Displej je však teraz o niečo jasnejší a ešte lepší. OLED displeje Samsung sú vôbec najlepšie spomezi konkurencie.

Farebný gamut DCI-P3 dáva pocit ako by ste sa pozerali na displej zariadenia iPhone X. K dispozícii je aj fotografický režim pokrývajúci Adobe RGB škálu ako aj základný režim pokrývajúci škálu sRGB. Živosť a sýtosť farieb je jedným slovom fantastická, hoci vám môžu občas pripadať trochu presýtená. Naštastie je možné všetko upraviť a doladiť v rámci nastavení. Pozorovacie uhly sú v poriadku, a viditeľnosť vonku je dobrá. Plná podpora pre HDR obsah zvyšuje použivateľskú skúsenosť pri sledovaní videa.

Samsung Galaxy S9 Plus – Výkon

Existuje mnoho dôvodov, prečo je Samsung Galaxy S9 Plus jedným z najlepších Androidom telefónov na trhu. Nie je to kvôli rýchlosti, pretože ide o veľmi rýchly telefón. Obavu však máme z toho, ako to bude fungovať po roku alebo dvoch. V tomto smere nás v minulosti telefóny Samsung skôr nepresvedčili. Telefón aktuálne poháňa Snapdragon 845 / Exynos 9810, 6 GB RAM (4 GB na menšom modeli) a 64 GB pamäť. Nový čip napájajúci telefón má vylepšené CPU a GPU, možnosť nahrávania super pomalého videa a niekoľko ďalších vylepšení. Pokiaľ ide o benchmarky, oproti predchádzajúcemu roku došlo k zlepšeniu, ale o lepšom výkone aký ponúka iPhone X hovoriť nemožno. Čo sa reálneho používania týka, medzi rýchlosťou telefónu Galaxy S9 Plus a S8 nezaznamenáte veľký rozdiel. Aplikácie sa otvárajú rýchlo, hry bežia plynule bez oneskorenia a všetko funguje super hladko. Iba pri spúšťaní Bixby a niektorých vlastných aplikácií spoločnosti Samsung sme zazanamenali o niečo dlhšie časy.

Jednou z oblastí, v ktorej sme spozorovali zlepšenie je zvuk. Nielenže si Galaxy S9 Plus zachoval 3,5 mm konektor pre slúchadlá – ale tiež dostal lepšie reproduktory. Galaxy S9 Plus teraz obsahuje pridaný reproduktor umiestnený nad displejom.  Funguje podobne ako v prípade nedávno uvedených telefónov iPhone. Rozdiel je pozoruhodný – nielen z hľadiska kvality zvuku, ale aj z hľadiska celkového objemu. S9 Plus podporuje aj Dolby Atmos. Ide o technológiu, ktorá stlačením tlačidla simuluje 360 stupňový zvuk. Nakoľko máme dočinenia s high-end vlajkovou loďou, k dipozícii je podpora pre LTE a 1 Gbps rýchlosti sťahovania, ako aj Bluetooth 5. Spoločnosť Samsung už stihla uviesť aj 256 GB model S9 Plus. Lepšie je však priplatiť si za vysokorýchlostnú microSD kartu (až do 400 GB). Sila a výkon Wi-Fi signálu signálu je tiež veľmi dobrá.

Samsung Galaxy S9 Plus – Softvér

Samsung Galaxy S9 beží na OS Android 8.0 Oreo. Pridaný softvér spoločnosti Samsung je elegantne navrhnutý a ponúka atraktívne ikony s hladkým pohybom medzi jednotlivými ponukami. Hlasový asistent Bixby je prakticky rovnaký ako predtým, s jeho jedinou novou schopnosťou prekladať slová s využitým fotoaparátu. Ceníme si veľkého počtu možností prispôsobení, ktoré spoločnosť Samsung ponúka. Tie sa pohybujú od zmeny rozlíšenia obrazovky, cez šetrenie batérie až po ladenie výkonnosti hier. Režim šetrenia batérie od spoločnosti Samsung zostáva jednou z najlepších funkcií. Existuje taktiež veľa možností zabezpečenia. K dispozícii sú duplicitné aplikácie na odosielanie správ, v prípade že telefón využívate aj na pracovné účely, ale aj bezpečná zložka určená na ukladanie súkromných súborov. Zmenili sa aj metódy odblokovania zariadenia. Rozpoznanie dúhovky a tváre nie je tak sofistikované ako ID tváre spoločnosti Apple.

Samsung Galaxy S9 Plus – Fotoaparát

Množstvo inovácií sa týka fotoaparátu. Ide pravdepodobne o jedinú dôležitú inováciu o ktorú sa budete zaujímať ak zvažujete kúpu nového telefónu a to aj vtedy ak ste majiteľom minuloročného Galaxy S8. Nový fotoaparát dostal rozlíšenie 12 megapixelov, pričom teraz disponuje špeciálnou pamäťou RAM vo vnútri snímača, pre rýchly záznam fotografií. Jednotlivé pixely majú rovnakú veľkosť 1,4μm ako minulý rok, k dispozícii je automatické zaostrovanie a optická stabilizácia obrazu.

Veľká zmena sa týka svetelnosti objektívu. Namiesto toho, aby bola pevná, ako v prípade konkurenčných fotoaparátov, možno ju meniť v rozmedzí f/1,5 a f/2,4. To znamená, že teoreticky môže telefón pracovať s clonou f/1,5 v prípade zhoršených svetelných podmienok alebo po prepnutí na štandardnú clonu f/2,4 zaznamenávať všetky ostatné fotografie.

Clona f/2.4 sa môže javiť ako veľmi široká, ale jej doplnenie o alternatívnu clonou f/1.5 dáva zmysel. Telefóny LG V30 a Huawei Mate 10 majú clonu f/1,6 pričom ani toto riešenie nie je ideálne. Ak napríklad fotografujete hory, postranné detaily môžu dostať mäkší nádych. Dve clony tento problém eliminujú.

S využitím “Auto” režimu a pri fotení za pekného a jasného počasia použije fotoparát clonu f/2,4, alebo f/1,5 v prípade, že svetlo klesne pod 10 luxov (tmavá reštaurácia alebo bar). Zrnitosť fotografií môžete eliminovať použitím režimu “Pro”. Na rozdiel od mnohých telefónov Huawei a Honor sa optika vo vnútri fotoaparátu S9 Plus fyzicky naozaj pohybuje, nejde iba o softvérovu zmenu. Fotografie nasnímané s Galaxy S9 alebo S9 Plus sú väčšinou veľmi dobré. Sú farebné, veľmi detailné a zaostrovací systém funguje rýchlo a presne. Zábery pri nízkom osvetlení naozaj profitujú z premenlivej clony a sú dobré.

Občas možno zistíte, že zosnímané fotografie sa nepodobajú tomu, čo bolo zámerom zaznamenať, scén sa vám môže javiť príliš jasná a ohromujúca. Množstvo odpborníkov sa zhodne na tom, že Google Pixel 2 dokáže zaznamenať lepšie fotografie. Ide najmä o dynamický rozsah, presnejšiu expozíciu a vyváženie bielej farby.

Čím Galaxy S9 Plus vyniká je režim “Pro” s neuveriteľne hlbokým a vynikajúcim 4K záznamom pri rýchlosti 60fps. K dispozícii je aj režim super pomalého snímania krátkych videozáznamov pri 960 snímkach za sekundu (720p). Ide o funkcia, ktorú bude väčšina ľudí s obľubou používať. K dispozícii je aj režim Bokeh, ktorý dokáže decentne rozmazať pozadie, hoci nepracuje tak kvalitne ako v prípade iPhone X alebo Google Pixel 2. 8-megapixelový fotoaparát vpredu je rovnaký ako predtým. Poskytuje dobrú kvalitu so širokým uhlom a dokáže automaticky zaostrovať.

Na záver spomenme funkciu AR Emoji. Ide o lacnú náhradu za Animoji od Apple. Úlohou vyhotovených karikatúr je napodobniť výrazy vašej tváre. AR Emoji si vytvoríte tak, že kliknete na selfie v dedikovanom režime a potom ich aplikácia prevedie na 17 rôznych GIF. Následne ich môžete zdielať na WhatsApp či na sieti Facebook.

Samsung Galaxy S9 Plus – výdrž na batériu

Vlajkové lode Galaxy S9 zaujmú kapacitami svojich batérií. 3 500 mAh v rámci Galaxy S9 Plus je o čosi viac ako v prípade 3 000 mAh v rámci S9. Ale s ohľadom na to, že S9 Plus využíva oveľa väčší 6,2-palcový displej, budete musieť nabíjať každý deň v noci. Na poli batérií sa preto revolúcia nekoná. Ak chcete získať viac energie, môžete znížiť rozlíšenie (v predvolenom nastavení je nastavené na 1080p) alebo obmedziť výkonnosť pri hraní hier. Navyše existujú niektoré fantastické režimy šetrenia energie. Dávajte si pozor na režimy, ktoré výrazne znižujú životnosť batérie. Režim zlepšenia videa napríklad dosť podstatne zvýrazňuje jas displeja. Nabíja sa preostredníctvom USB portu na spodnej strane, alebo bezdrôtovo s využitím nabíjacej podložky Qi, ktorú si však budete musieť prikúpiť. Nabíjanie káblom je o 50% rýchlejšie, ale pohodlie bezdrôtového nabíjania je na nezaplatenie.

Prečo kúpiť Galaxy S9 Plus?

Niet pochýb o tom, že Samsung Galaxy S9 Plus je iba akousi evolúciou. Mnohí čakali revolúciu, ale tá sa nekoná. Niektoré vylepšenia a zmeny sú však vítané. Ste štastným majiteľom Galaxy S8? O novinku v podobe sa Galaxy S9, resp. S9 Plus sa  potom nemusíte zaujímať. Fotoaparát je síce pokrokovejší, životnosť batérie dobrá ale to je asi tak všetko. Softvér spoločnosti Samsung ostáva nafúknutý a oneskorené  reakciami v určitých v prípadoch sú skôr nežiadúce. Napriek tomu ide o skvelý telefón a sme si istý tým, že toto zariadenie predstavuje najlepší Android súčasnosti. Má nádherný displej, krásny dizajn a obsahuje všetko, čo väčšina ľudí od špičkového telefónu očakáva. Displej je ohromujúci a fotoaparát veľmi šikovný. Očakávali sme však viac.

Cena: € 900,-

Zapožičal: Samsung Slovensko

Tags from the story
, ,
More from Marek Poleč

Zamerajte sa na video! Nakopnete tak svoj digitálny online biznis

Digitálny marketing, digitálny marketing a ešte raz digitálny marketing. Úspešnosť predaja na internete...
Čítať ďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *