Samsung Gear Sport – pre športovcov aj na bežné nosenie

9 Vyhotovenie
9 Dizajn
9 Ovládanie
8 Funkcie
8.8

Najnovšie smart hodinky od spoločnosti Samsung uvítajú najmä športovci. Ich dizajn evokuje zameranie na fitnes. Silikónový remienok je teraz vyrobený z iných materiálov, pričom ruka pod ním sa veľmi nepotí. Hodinky sú v porovnaní s predchádzajúcim modelom Samsung Gear S3 menšie a ľahšie. K dispozícii nie je vstavaná konektivita LTE, všetky funkcie sa ovládajú otáčaním lunety. Displej je AMOLED a výdrž na batériu slušná. Operačným systém je firemný Tizen vo svojej poslednej verzii. Najväčšou inováciou je odolnosť voči vode až do hĺbky 50 metrov.

Samsung Gear Sport – Dizajn a displej

Samsung Gear S3 sa pomerne ťažkopádne nosili. Pre niekoho boli tieto smarthodinky jednoducho priveľké. Našťastie Gear Sport prichádzajú so zaujímavejšou veľkosťou. Ich hrúbka nie je oveľa väčšia ako v prípade Apple Watch Series 3, čo znamená, že sa menej často zachytávajú na rukáve. Spoločnosť Samsung ušetrila okolo 13 g hmotnosti (v porovnaní s Gear S3 Frontier), pričom Gear Sport teraz vážia iba 50 g. Ako už bolo spomenuté, za nižšia hmotnosť sa podpísala absencia LTE modemu. Zariadenie Gear Sport je k dispozícii buď v modrej alebo čiernej povrchovej úprave.  Prvá z nich je určite oveľa atraktívnejšia. Je to dvojtónová povrchová úprava s tmavším odtieňom modrej farby na plášti hodiniek, kontrastujúca s jasnou a žiarivou modrou farbou silikónového remienka. Súčasťou príslušenstva sú vymeniteľné remienky s možnosťou ich kedykoľvek vymeniť za štandardný 20 mm hodinový remienok. Puzdro hodiniek zdá sa, že zložené z dvoch častí. Základňou je zaoblený štvorec s úplne kruhovým displejom umiestneným na vrchu a rotujúcou lunetou, ktorá ho obklopuje.

Luneta sa otáča s výraznými kliknutiami vďaka vnútorným magnetom, ktoré mu dávajú vítanú hmatovú spätnú väzbu. Rotačná luneta je najlepším riešením na ovládanie kruhových displejov smarthodiniek, pretože je logické a intuitívne. Samotný displej je 1,2-palcový AMOLED s rozlíšením 360 x 360 pixelov. Je nádherne ostrý a živý ako všetky ostatné nositeľné zariadenia od spoločnosti Samsung. Nezaznamenali sme žiadne problémy s viditeľnosťou vonku. K dispozícii je farebný režim zobrazenia, ktorý je aktivovaný neustále aj keď sa na hodinky nepozeráte. Dá sa tak vždy ľahko skontrolovať čas a preto že Gear Sport pripomínajú tradičné hodinky. Samozrejme k dispozícii je aj gesto prebudenia, ktorým hodinky prebudíte a

Vedľa rotujúcej lunety a displeja s dotykovým ovládaním sú na boku dve hardvérové tlačidlá. Podobne ako v prípade predchádzajúcich inteligentných zariadení Gear. Medzi nimi sa nachádza mikrofón, ktorý možno používať v spojitosti s hlasovým asistentom. Na spodnej časti hodiniek Gear Sport sa nachádza optický senzor tepovej frekvencie. Gear Sport je odolný voči vode až so 5ATM (50 m). Gear S3 bol len IP68, čo znamenalo hĺbku 1,5 metra po dobu 30 minút. Znamená to, že Gear Sport sú teraz oveľa vhodnejšie na plávanie alebo potápanie.

Samsung Gear Sport – Výkon a aplikácie

Samsung Gear Sport poháňa dvojjadrový 1 GHz procesor, 768 MB RAM a k dispozícii sú 4 GB úložného priestoru. Vďaka tomu je operačný systém Tizen veľmi svižný. Otáčanie lunetou medzi obrazovkami je okamžité a všetky ponuky sa zobrazujú bez oneskorenia. V tomto ohľade sa novinka vôbec nelíši od zariadenia S3. Všetko je inteligentne rozložené. Bohužiaľ, čo sa ponuky aplikácií týka, tá je stále obmedzená. Tizen stále zaostáva za watchOS alebo Android Wear. Veľké aplikácie pre domácu automatizáciu alebo dokonca navigačné aplikácie stále chýbajú.

Čo je však potešujúce, zariadenia s OS Tizen sú jedinými, ktoré ponúkajú podporu offline prehrávanie Spotify hudby. Zatiaľ čo zariadenia Android Wear a Apple Watch umožňujú hudbu iba ukladať, s účtom Spotify môžete hudbu streamovať priamo na Gear Sport (ak máte Wi-Fi pripojenie), alebo môžete ukladať obľúbené zoznamy skladieb pre offline prehrávanie. Jednoducho spárujte Gear Sport so slúchadlami Bluetooth a máte Spotify hudbu vždy pri sebe, bez toho aby ste potrebovali telefón. Ďaľším benefitom je možnosť bezkontaktných platieb Samsung Pay. Bohužiaľ aj táto funkcia však zaostáva za Apple Pay alebo Android Pay. Chýbajú niektoré banky. Ak však vaša banka takéto platby podporuje, je to veľmi užitočné.

Samsung Gear Sport – Cvičenie a monitoring tréningu

Samozrejme, tieto smarthodinky sú zamerané predovšetkým na šport. Majú zabudované GPS a GLONASS pre presné určovanie polohy a vzdialenosti. K dispozícii je monitor srdcovej frekvencie, barometer pre eleváciu a akcelerometer pre počítanie krokov a sledovanie spánku. Spolu s odolnosťou voči vode 5ATM máte všetko, čo budete potrebovať na monitoring väčšiny tréningov. Či už je to štandardný beh, jazda na bicykli alebo plávanie, alebo iné tréningy. Všetky údaje o aktivite, spánku a tréningu sa zapisujú do aplikácie Samsung Health, ktorá môže vyžadovať, aby ste si zaregistrovali a stiahli veľa sprievodných aplikácií, pokiaľ už nepoužívate telefón Samsung. K dispozícii je tiež aplikácia Speedo určená na monitoring plávania. V skutočnosti je Gear Sport navrhnutý tak, aby najlepšie fungoval so zariadeniami Samsung, ako napr. Galaxy Note 8, na displeji ktorého môže zobbrazovať rôzne cviky. Zariadenie Gear Sport dokáže pracovať aj s niektorými televízormi Samsung, ktoré poskytujú ešte väčší displej a zobrazujú údaje o frekvencii tepu na obrazovke.

Vyššie uvedený nedostatok aplikácií v rámci OS Tizen sa vzťahuje aj na fitness aplikácie. Ak by ste zatúžili po inej fitness aplikácii ako napr. Strava alebo Runkeeper, alebo prakticky akúkoľvek inú fitness aplikáciu – máte smolu. Zostávate odkázaný na Samsung Health, čo síce nie je najhoršie – ale väčší výber je vždy vítaný. Ďaľším nedostatkom, ktorý sstojí za zmienku je, že zatiaľ čo Bluetooth umožňuje párovanie so slúchadlami, neexistuje žiadna podpora pre spárovanie Bluetooth pulzného monitora – čo je veľmi zvláštne obmedzenie vzhľadom na to, že ide o športové hodinky. Celodenné sledovanie aktivity je však dobre spracované a poskytuje množstvo spätnej väzby.

Budete dostávať upozornenia po zdolaní schodov, alebo môžete dostávať pripomienky v prípade že dlho sedíte a je čas na tréning, alebo krátku rozcvičku. Akcelerometer počíta vašu aktivitu, takže máte vždy prehľad o tom, či sa dostatočne pohybujete. Monitoring spánku je presný na základe jeho trvania, ale nie je dostatočne bohatý na údaje, ktoré zaznamenávajú napr. zariadenia Fitbit.

Samsung Gear Sport – Výdrž na batériu, nabíjanie a záver

Spoľahnúť sa môžete na viac ako trojdňovú výdrž pri zapnutej funkcie vypínania displeja. Reálne však možno hovoriť o dvoch dňoch pri neustále zapnutom displeji. Podobnú výdrž majú aj Gear S3, ktoré však obsahujú o niečo väčšiu batériu. Kapacita batérie sa však bude rýchlejšie míňať v prípade zapnutého GPS. Prehrávanie hudby zo Spotify na Bluetooth slúchadlách môže mať taktiež veľký vplyv na životnosť batérie. V takýchto prípadoch budete musieť dobíjať každý druhý deň alebo dokonca každý deň večer. Samsung dodáva s hodinkami obľubený nabíjací dok, ktorý dobre poslúži aj ako stolový stojan, ktorý sa pripája káblom micro-USB.

Ak hľadáte športovo orientované hodinky, Samsung Gear Sport sú dobrou voľbou za predpokladu, že vám nevadí aplikácia Samsung Health. Gear Sport má všetky funkcie a špecifikácie športových hodiniek, ktoré budete potrebovať. Možnosť monitorovania športových výkonov celkom dobre implementovaná. Hodinky však strácajú na svojej atraktivite najmä v dôsledku určitých obmedzení vyplývajúcich z operačného systému Tizen. Základné aplikácie sú síce k dispozícii, ale zvyšok sa od doby kedy boli vyvinuté  Samsung Gear S2 prestal vyvíjať. Väčšina z týchto funkcií je preto k dispozícii aj v prípade lacnejších modeloch ako napr. Samsung Gear Fit2 a Samsung Gear Fit2 Pro, hoci aj v inom formáte. Toto robí z Gear Sport menej presvedčivejšie zariadenie, ktoré je však na tom stále lepšie ako napr. Fitbit Ionic za podobnú cenu.

Cena: € 300,-

Zapožičal: Samsung Slovensko

Tags from the story
, , ,
More from Marek Poleč

Rýchly obed z KFC alebo kebab od Turkov?

Túto dilemu som dnes riešil, keď na mňa doľahol hlad. Hovorím si...
Čítať ďalej

1 Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *